تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
ترمز ABS چیست

ترمز abs چیست و چگونه امنیت خورو را بالا می برد؟

قطعا هنگام خرید خودرو، قطعا با وجود یا عدم وجود آپشن ترمز ABS رو به رو شده‌اید. اما قطعا این سوال برای شما به وجود آمده که عملکرد ترمز ABS چیست و اصلا چطور کار می‌کند؟ همه ما این را می‌دانید که ABS نوعی سیستم ترمزگیری است که امنیت خود را نیز بالا می‌برد. اما متاسفانه برخی افراد تصور می‌کنند که ABS تاثیر منفی روی ترمزگیری خودرو دارد و مزیت ترمز ABS را در نظر نمی‌گیرند. در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با این سیستم و عملکرد ترمز ABS آشنا کنیم. پس با ماشین‌چی همراه باشید.

ترمز ABS چیست؟

شاید در گام اول بهتر باشد به شما نشان دهیم که ABS چه معنایی می‌دهد. ABS از مخفف یک عبارت انگلیسی Anti-Locking Breaking System به وجود آمده است و ترجمه فارسی آن، سیستم ترمز ضد قفل می‌شود. این یعنی وقتی که شما روی پدال ترمز فشار می‌دهید، ترمز قفل نمی‌کند و ماشین دور خود نمی‌چرخد. به این ترتیب، دیگر کنترل خودرو را از دست نخواهید داد. این سیستم به شما کمک می‌کند تا ترمزگیری بهتری را در شرایط سخت تجربه کنید و دیگر نگران تصادفات رانندگی نباشید.

با تاریخچه ترمز ABS آشنا شوید.

بد نیست بدانید که اولین بار ترمز ABS در سال ۱۹۷۸، توسط شرکت بنز اختراع و امتحان شد. در آن دوران، عملکرد سیستم‌ها ترمز به صورت سنتی بود و هنگامی که روی پدال ترمز فشار می‌آمد، چرخ‌ها قفل می‌شد. قفل شدن چرخ‌ها، معادل خروج خوردو از محور خوود ایجاد تصادف بود. به همین خاطر، شرکت مرسدس بنز که یکی از معروف‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان محسوب می‌شود، تصمیم گرفت تا یک سیستم ترمز جدید ابداع کند تا جلوی این قفل شدن را بگیرد. این طور شد که برای اولین بار در سال ۱۹۷۸، مرسدس بنز این سیستم را بر روی مدل بنز‌های کلاسیک خود نصب کرد و برای جذب مشتری و ارائه این سیستم جدید به نسل جدید خودروسازی، آن را مورد آزمایش قرار داد. دو خودروی بنز مشابه در یک مسیر یکسان کنار هم قرار گرفتند و در سرعت یکسان، همزمان با یکدیگر ترمز کردند. خودروی بنزی که دارای سیستم ترمز ABS، خیلی سریع‌تر انواع قدیمی از حرکت ایستاد و همین مساله باعث شد تا ABS شهرت زیادی پیدا کند.

عملکرد ترمز ABS

مزیت ترمز ABS

در حال حاضر اکثر خودروهای جهان با استفاده از سیستم روغنی ترمزگیری انجام می‌دهند. به این طریق، زمانی که شما بر روی پدال ترمز فشار می‌دهید، بوستر ترمز عمل می‌کند. بوستر نوعی پمپ محسوب می‌شود که بر روی روغن داخل سیستم ترمز خودرو فشار می‌آورد و باعث می‌شود لنت‌ها بر روی دیسک چرخ آمده و از حرکت دیسک جلوگیری کنند. در این سیستم، هر چه قدر بر روی پدال ترمز فشار بیشتری وارد کنید، بوستر فشار بیشتری بر روی روغن وارد می‌کند و به همین طریق، لنت‌ها با فشار بیشتری روی دیسک‌ها قرار می‌گیرند و دیسک را سریع‌تر از حرکت باز نگه می‌دارند. اما زمانی که شما با نهایت قدرت در مواقع اضطرارری بر روی پدال ترمز فشار بیاورید، این حرکت ناگهانی تبدیل به یک فشار ناگهانی می‌شود. به همین خاطر، فرمان که ارتباط مستقیمی با دیسک چرخ دارد، منحرف شده و دیگر نمی‌توانید فرمان را به خوبی کنترل کنید. به همین خاطر، هرگونه حرکت دادن فرمان، باعث انحراف بیشتر و در نتیجه تصادف وخیم‌تر خواهد بود. اما عملکرد ترمز ABS به این ترتیب است که فشار به صورت ثانیه‌ای برداشته شده و مجدد اعمال می‌شود. به این طریق، در هر دقیقه چندین و چند بار ترمز قطع و وصل می‌شود و به همین خاطر، نه دیسک ترمز داغ کرده و نه فرمان خودرو قفل می‌شود. همچنین ترمز‌گیری سریع‌تر و بهتر اتفاق خواهد افتاد.

مزیت ترمز ABS

  • عدم قفل کردن ترمز
  • جلوگیری از داغ شدن دیسک چرخ
  • جلوگیری از داغ شدن لنت‌ها
  • ترمز‌گیری بهتر و سریع‌تر
  • عدم انحراف خودرو در مواقعی که ترمزگیری شدیدی اتفاق می‌افتد.
  • افزایش تعادل خودرو
  • بهبود عملکرد سیستم تعلیق خودرو در مواقع ترمزگیری
کارایی ترمز ABS

کارایی ترمز ABS بیشتر در شرایط بارانی و لغزنده مفهوم پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، معمولا دیسک و لنت چرخ خودرو نیز خیس است و لاستیک حداقل اصکاک را با آسفالت و جاده دارد. به همین خاطر، زمانی که پای خود را به صورت ناگهانی روی پدال ترمز قرار دهید، چرخ کاملا قفل می‌کند و لاستیک بر روی زمین لغزنده سر خواهد خورد و شتاب بیشتری هم می‌گیرد. به همین خاطر، اگر در شرایط بارانی و لغزنده یا حتی بارش برف و یخبندان، به صورت ناگهانی ترمز کنید، خودرو شما کاملا سر خواهد خرد. حتی هر گونه حرکت دادن فرمان نیز باعث تشدید وضعیت شده و خوردو شما منحرف می‌شود. اما زمانی مزیت ترمز ABS در شرایطی بیشتر مشخص می‌شود که نیاز دارید در جاده‌های لغزنده، سریعا خودرو را متوقف کنید. به این شکل، ABS باعث می‌شود تا چرخ در هر دقیقه چندین و چند بار متوقف شده و دوباره حرکت کند تا چرخ قفل نشود و خودرو سر نخورد.

پس به صورت کلی می‌توان گفت که ترمز ABS به هیچ وجه ایرادی برای خودرو ایجاد نمی‌کند و سیستم ایمنی آن را به دفعات افزایش می‌دهد. البته گاهی سنسورهای این سیستم از کار می‌افتند و هزینه زیادی را بر گردن مالک خودرو می‌گذارند. با این حال، همراه داشتن این آپشن می‌تواند به سلامت خانواده و راننده کمک شایان توجهی کند.

منابع

https://www.confused.com/on-the-road/gadgets-tech/what-is-abs

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
عملکرد نامناسب ترمز خودرو چه دلیلی دارد؟
چه لنت ترمزی خریداری کنیم؟
همه چیز در مورد فرمان و ترمز الکتریکی
اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *