تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
ممنوعیت واردات برخی از خودروهای خارجی

واردات خودروی خارجی | چه خودروهایی مجوز ورود به کشور ندارند؟

هر چند این روزها، غول تحریم سبب شده است تا دست افراد از خرید اکثر مدل‌های خودروی خارجی کوتاه شود، اما قبل از این نیز، برخی از خودروها برای ورود به کشور مجوز دریافت نمی‌کردند. این قوانین واردات خودروی خارجی بر اساس تصمیم مسئولان در وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته شده است. قطعاً برای این ممنوعیت، دلایلی نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم و برای شما شرح می‌دهیم که کدام خودروها امکان ورود به کشور را ندارند.

حجم موتور ماشین مجاز در ایران

در سال‌های اخیر، برخی از خودروها، برای ورود به ایران ممنوع شدند که معیار ممنوع شدن واردات برخی از آن‌ها، حجم موتور خودرو بوده است. طبق قانونی که وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح کرد، ورود خودروهایی که حجم موتور آن‌ها بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی است، به کشور ممنوع اعلام شده است.

اما به چه علت این خودروها، مجوز ورود به کشور را ندارد؟ در ابتدا اعتراض‌های زیادی به این قانون شد؛ زیرا بسیاری از این خودروها، جزو خودروهای با کیفیت و لوکس بودند که برخی افراد نمی‌توانستند از خیر آن‌ها بگذرند. به عنوان مثال تویوتا لندکروزر یکی از این خودروها بود که طرفداران زیادی را در کشور داشت. به همین علت کمتر کسی می‌توانست این قوانین را بپذیرد. در ابتدا تعداد زیادی از این خودروها وارد شد ولی در گمرک اجازه ترخیص به آن‌ها داده نشد و همین امر سبب شد تا افراد مجبور به پذیرش قوانین مربوطه شوند.

دلیل این امر، میزان مصرف سوخت بالای این خودروها بود. البته از نظر بسیاری از کارشناسان، وزارت صنعت و معدن می‌توانست معیارهای دیگری را هم سرلوحه این قانون قرار دهد و فقط به حجم موتور اکتفا نکند. خودروهایی که در این طرح واردات خودروی خارجی در مدل‌های مختلفی ممنوع شد و برخی از برندها کاملاً بساط خود را مجبور شدند از بازار ایران برچینند. به عنوان مثال برندهایی مانند پورشه آلمان که مدت زمان زیادی از حضور آن در بازار خودروی ایران نگذشته بود، نتوانست هیچ کدام از مدل‌های خودروی خود را به بازار ایران وارد کند و با آن خداحافظی کرد.

برخی دیگر از انواع خودروی خارجی مانند هیوندای کره، برخی از محصولات خود مانند جنسیس و آزرا گرنجور را نمی‌تواند وارد بازار ایران کند؛ اما خودروهایی مانند کمری، هایلوکس، اف جی کروز و اوریون، مشکلی برای ورود به بازار ایران ندارند.

خودروهای لوکس و ممنوع شدن ورود آن‌ها

 

واردات چه خودروهایی ممنوع است؟

همان‌طور که گفته شد، برخی از خودروها از جمله آن‌هایی که حجم موتورشان بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است، اجازه ورد به کشور را ندارند. البته فقط این خودروها نیستند که نمی‌توانند به کشور وارد شوند. بلکه بر اساس قانون دیگری که برای ورود خودرو به کشور تدوین شد، خودروهای لاکچری و لوکس نیز نمی‌توانند وارد بازار ایران شوند. بر اساس این قانون، خودروهایی که قیمتی بالای ۴۰ هزار دلار دارند نمی‌توانند وارد کشور شوند. این قانون از زمستان ۹۶ تا کنون وجود دارد؛ ولی اگر دقت کرده باشید، هنوز هم خودروهایی با این مشخصات در خیابان‌ها دیده می‌شوند که برخی از آن‌ها به تازگی پلاک شده‌اند.

برخی از انواع خودروی خارجی هیبریدی نیز که با برق کار می‌کنند از دیگر خودروهایی هستند که مجوز اکثر آن‌ها برای ورود به کشور لغو شده است و دیگر کمتر شاهد حضور آن‌ها در بازار خودرو هستیم.

 

چرا انواع خودروی خارجی که مجوز ندارند هنوز هم در جاده‌ها و نمایشگاه‌ها دیده می‌شوند؟

هر چند قوانین خودروهای ممنوع در ایران سالهاست اجرا شده است ولی هنوز هم شاهد حضور این خودروها در جاده‌ها و حتی نمایشگاه‌های خودرو هستیم. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند برخی از این خودروها به صورت دست دوم وارد می‌شوند و حتی برخی از آن‌ها قاچاقی وارد بازار می‌شوند که برای پلاک کردن اکثراً به مشکل برمی‌خورند. البته در نهایت راه در روی زیادی برای پلاک کردن این خودروها وجود دارد که مشتریان آن‌ها از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

خودروهای لوکس دست دوم

برخی افراد که به دنبال خودروی لوکس هستند، ممکن است به روش‌های مختلفی بتوانند این روزها به خودروهای لاکچری دست پیدا کنند. خیابان‌هایی مانند تخت طاووس و صابونچی در تهران پر از نمایشگاه‌هایی است که خودروهای لوکس را در دل خود جای داده‌اند. صاحبان این نمایشگاه‌های می‌گویند، واردات خودروهای لاکچری هم مانند دیگر کالاهای ممنوع به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

معمولاً افراد این مدل‌های خودروی خارجی را در یک یا دو عدد به صورت دست دوم وارد می‌کنند و در بازار خودرو به فروش می‌رسانند. این روزها که خودروهای لوکس قیمت بالایی دارند، اکثر وارد کنندگان خودرو، آن‌ها را به صورت سفارشی وارد می‌کنند. برخی از این نمایشگاه داران نیز می‌گویند، خودروهایی که در حال حاضر دارند، مربوط به قبل از زمانی است که واردات این خودروها ممنوع شده بود یا در آن زمان هنوز در گمرک بودند. به همین علت توانستند آن‌ها را پلاک کنند و وارد بازار کنند.

هر چند ممکن است برخی خودروها در داخل قیمتی بالای ۴۰ هزار دلار مصوب داشته باشند، ولی اکثر این خودروها، قیمتشان در گمرک کمتر از این قیمت است و همین امر سبب می‌شود تا بتوانند به راحتی آن‌ها را ترخیص کرده و پلاک گذاری کنند.

خودروی خارجی لوکس و جدید در جاده‌های کشور

ممکن است خودروهای مختلفی را ببینید که حتی تولید آن‌ها نیز پس از زمان تصویب این قوانین بوده است. این امر نشان می‌دهد که نمی‌توان آن‌ها را جزو خودروهای دست دوم یا مانده در گمرک محسوب کرد. این خودروها از کجا می‌آیند و چگونه ترخیص و شماره‌گذاری می‌شوند؟

همان‌طور که گفته شد، واردات غیر مجاز خودروی خارجی به صورت قاچاق چندان هم برای افراد فعال در این بخش سخت نیست و کم دیده نمی‌شود. این خودروها اکثراً دارای پلاک موقت هستند و ممکن است مدت زیادی دست به دست بچرخند و افراد مختلفی از آن‌ها استفاده کنند. از طرفی برخی افراد که سودای استفاده از این خودروها را در سر دارند، برای پلاک آن‌ها ممکن است به کارهای غیرقانونی دیگری مانند پلاک‌های قدیمی و جعلی دست بزنند که به راحتی هم قابل تشخیص نیستند. از این رو آن‌قدرها هم دیدن این خودروها در خیابان‌ها دور از انتظار نیست. قیمت‌های میلیاردی برخی از این خودروها باعث شده است که فقط تعداد محدودی سراغ خرید آن‌ها بروند و نیازی به واردات گسترده آن‌ها نباشد.

البته برخی افراد نیز با استفاده از رانت شخصی می‌توانند این خودروها را به دلایل مختلف از گمرک آزاد کنند. هنگامی که این خودروها از گمرک آزاد می‌شوند، مشکل خاصی برای پلاک کردن آن‌ها وجود ندارد و شماره‌گذاری این خودروها به سادگی انجام می‌شود.

از سوی دیگر، تعرفه های بالا و ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی واردات این خودروها نیز مزید بر علت شده است تا گمرک جذابیت زیادی در آن‌ها ببیند و با ترفندها و بهانه‌های مختلف، آن‌ها را ترخیص کند.

خودروی خارجی

واردات چه خودروهایی در ایران آزاد است؟

با توجه به مطالبی که عنوان شد، بجز خودروهایی که شامل موارد ذکر شده هستند، دیگر خودروها مجوز ورود به کشور را دارند. خودروهایی که مصرف سوخت آن‌ها در حد مجاز است و جزو خودروهای لوکس و گران‌قیمت محسوب نمی‌شوند می‌توانند به کشور وارد شوند. البته باید دقت داشته باشید که این روزها تحریم‌هایی که توسط آمریکا به کشور اعمال شده است، قدرت انتخاب بالایی به وارد کنندگان خودرو نمی‌دهد و اکثر شرکت‌های خودروسازی از خرید و فروش با شرکت‌های ایرانی امتناع می‌کنند. از این رو علاوه بر قوانین داخلی برای واردات خودروی خارجی، ممنوعیت‌های خارجی ناشی از تحریم‌ها نیز وجود دارد و همین امر سبب شده است تا قیمت خودرو در داخل کشور به شدت افزایش یابد.

این مسائل در کنار هم سبب شده است تا بعد از مدت‌ها که بازار خرید خودرو به حالتی عادی برگشته بود و اکثر افراد قدرت خرید بالایی در این بازار داشتند، باز هم خرید خودرو به یک کالای گران‌قیمت تبدیل شود که هر کسی نتواند به راحتی به آن ورود کند.

 

دلایل قوانین واردات خودروی خارجی و ممنوعیت برخی از آن‌ها

قطعاً برای ممنوع کردن این خودروها در بازار، دلایلی وجود دارد. هر چند این روزها هر کسی بخواهد خودروهای لوکس سوار شود می‌تواند با پرداخت هزینه بالا آن را داشته باشد؛ ولی دسترسی به آن‌ها مانند گذشته ساده نیست.

با توجه به این که حجم موتور خودرو یکی از محدودیت‌های واردات خودروی خارجی به کشور است، صرفه‌جویی در سوخت مصرفی آن‌ها و مدیریت منابع سوخت جزو دلایلی است که پشت این قانون نهفته است. از طرفی برای جلوگیری از تجمل‌گرایی و سو استفاده‌های ناشی از آن در جامعه، خودروهایی که قیمت آن‌ها از محدوده خاصی بالاتر است، مجوز ترخیص ندارد. هر چند این کار سبب شده تا سو استفاده از این بازار بیشتر هم شود.

از سوی دیگر واردات خودروهای گران‌قیمت باعث می‌شود تا مقدار زیادی ارز از کشور خارج شود و دیگر کمتر کسی سراغ خودروهای داخلی برود. این ارز می‌تواند برای بالا بردن کیفیت خودروهای داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

جمع‌بندی و نتیجه بندی

هر کشوری برای واردات کالاهای مختلف به خصوص کالاهای گران‌قیمت مانند خودرو، قوانینی را تعیین می‌کند. در کشور ما نیز خودروهای بسیار گران‌قیمت و با مصرف سوخت بالا نباید مجوز دریافت کنند. البته با توجه به مطالب عنوان شده، ما نتونسته ایم در این جریان کاملاً شفاف وارد شویم و هنوز هم شاهد واردات خودرو توسط افراد دارای نفوذ بالا هستیم.

شاید وجود تحریم‌ها و عدم خرید و فروش بسیاری از شرکت‌های بزرگ با شرکت‌های ایرانی، این قضیه را کم رنگ‌تر کرده باشد، ولی باز هم اعتراضاتی به این مقوله وارد است که ممکن است در آینده سبب شود تا واردات خودرو باز هم از سر گرفته شود و قوانین موجود بر سر راه آن نیز ساده‌تر شوند.

هر چند اکثر این خودروها دارای امکانات رفاهی و ایمنی بسیار بالایی هستند که ممکن است به همین علت سبب شود تا افراد زیادی به آن‌ها علاقه‌مند باشند، ولی هزینه‌های جانبی و تأثیرات منفی آن‌ها مانند تجمل‌گرایی و رقابت در این عرصه ممکن است آسیب‌های زیادی را به جامعه وارد کند.

با این حال کارشناسان معتقدند، به جای وارد کردن این خودروها و خروج ارز زیاد از کشور، بهتر است روی خودروهای داخلی کار کرد تا بتوان از تکنولوژی‌های هم سطح دنیا بهره برد.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
همه چیز در مورد ماشین گذر موقت و خودروهای مناطق آزاد
با مراحل قانونی خرید خودرو صفر و خرید ماشین کارکرده بیشتر آشنا شوید
۵ توصیه حقوقی برای خرید و فروش خودرو
اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *