تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
ایربگ خودرو

آشنایی با مدل های مختلف کیسه هوای خودرو

اگر به تاریخچه کیسه هوای خودرو نگاه کنیم، به اوایل دهه ۷۰ میلادی و شرکت فورد باز می‌گردیم. این شرکت در آن سال نسبت به ساخت یک امکان امنیتی در تصادفات کرد که امروزه به یکی از وسایل رایج و معمولی در انواع خودروهای جدید تبدیل شده است. امروزه ایربگ یا همان کیسه هوا در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود تا بتواند کارایی مناسبی برای راننده و سرنشین داشته باشد. اولین مدل‌های کیسه هوا در دهه ۵۰ میلادی به عنوان یک نظریه و اختراع ثبت شدند ولی تا دهه ۷۰ هیچ کمپانی حاضر به تست این محصول نشد و در سال ۱۹۸۸ یک شرکت آمریکایی وسیله ای به عنوان کیسه هوای استاندارد را در بازار عرضه نمود.

این ابزار امنیتی خودرو تا به امروز و تنها در انتاریو توانسته است در بیش از ۲۵۰۰ تصادف عملکرد مثبت از خود نشان دهد. البته کیسه هوای خودروی شاید نقص هایی داشته باشد و خود گاها باعث می‌شود تا افراد بیشتر صدمه ببینند ولی به طور کلی یک ابزار مثبت و قابل قبول برای کاهش آسیب در تصادف‌های شدید به شمار می‌رود. در بسیاری از تصادفات نیز به دلیل نقص فنی خودرو در بخش کیسه هوا، این ابزار عملکرد به موقع نداشته است. ما قصد داریم در این پست شما را بیشتر با انواع کیسه هوای مورد استفاده برای انواع خودرو آشنا کنیم و با عملکرد این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد.

کیسه هوای خودرو مدل ساید

انواع کیسه هوای خودرو

تصور می‌شود که کیسه هوا تنها برای سرنشین جلو و راننده طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این تصور اشتباه است و خودروهای امروزی در مدل‌های مختلف از کیسه هوای خودرو در انواع مختلف استفاده می‌کنند که این امر نشان دهنده رشد و پیشرفت در صنعت تولید خودرو به شمار می‌رود. در ادامه شما را بیشتر با انواع کیسه هوا آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که کیسه هوای خارجی در چه مدل هایی تولید و در بازار عرضه می‌شود.

  • کیسه هوای خودرو مدل Side : این نمونه از انواع کیسه هوا از اواخر دهه ۱۹۹۰ در بازار عرضه شده و به صورت پرده‌ای و درون صندلی قرار داده می‌شود. هدف از استفاده از این نمونه کیسه هوای خارجی برای جلوگیری از آسیب دیدگی لگن مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند از بروز آسیب‌های شکمی‌نیز جلوگیری نماید. این نمونه از کیسه هوا در مدل‌های مختلف با سنسور در بازار عرضه می‌شود تا در صورت چرخش خودرو، زمان برخورد اصلی را تشخیص داده و در موقع مناسب باز شود.

مطالعه این مقاله را از دست ندهید!

 ترمز Abs چیست و چگونه امنیت خورو را بالا می برد؟

  • Knee : این نمونه از کیسه هوا جلوی پای راننده و سرنشین قرار داده می‌شود و هدف از استفاده این مدل از کیسه هوای خارجی، جلوگیری از آسیب دیدگی زانو مانند کبودی یا شکستگی شدید استخوان ها است. قرارگیری این ایربگ درون بدنه خودرو و زیر فرش کف خودرو انجام می‌شود.
  • Rear : این مدل از کیسه هوای خودرو می‌تواند در هنگام تصادفات شدید سرنشین‌های عقب را از برخورد با یکدیگر و یا شیشه‌های عقب مصون بدارد. این کیسه هوای ضروری درون صندلی قرار دارد و هنگام تصادف با عملکرد به موقع می‌تواند از ضربه مغزی شدن افراد در اثر برخورد با یکدیگر یا شیشه عقب جلوگیری نماید.
  • Motorcycle : این مدل از انواع ایربگ برای موتورسیکلت و دوچرخه طراحی شده است و کارایی آن به نحوی است که بتواند در هنگام برخورد و تصادف، انرژی راکب را به خود جذب کرده و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری نماید. شاید این مدل از کیسه هوا کمتر مورد توجه است ولی یک ایده خلاقانه برای کاهش آمار آسیب دیدگی ها در تصادفات موتورسیکلت به شمار می‌رود.
  • Seatbelt : شاید باورش سخت باشد ولی خیلی از تصادفات شدید ممکن است خود کمربند ایمنی سبب بروز آسیب دیدگی شود. از این روی این مدل از کیسه هوا با عنوان کمربند ایمنی شناخته می‌شود. درون کمربند ایمنی قرار داده می‌شود و از بروز حوادث ناگوار در هنگام تصادفات شدید برای کسانی که از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند جلوگیری می‌نماید.
  • Pedestrian : این مدل از کیسه هوا برای سرنشینان طراحی نشده است! در واقع این ایده توسط ولوو در سال ۲۰۱۲ مطرح شده است و مربوط به عابرین پیاده می‌شود. این مدل از انواع ایربگ برای جلوگیری از آسیب دیدگی عابرین پیاده طراحی می‌شود و یکی از مهم ترین مدل‌های کیسه هوای خارجی به شمار می‌رود. به طور کلی می‌توان گفت که این مدل جدیدترین نمونه از نوآوری ها در زمینه کیسه هوای خودرو به شمار می‌رود و به نوبه خود می‌تواند ایده ای بسیار خلاقانه باشد!

انواع مدل‌های ایربگ خودرو

آسیب‌های ناشی از کیسه هوا

اگر چه کیسه هوا یکی از ابزاری است که برای جلوگیری از آسیب دیدگی سرنشینان طراحی شده است ولی خود این ابزار می‌تواند گاها آسیب‌های جدی به بدن انسان وارد کند. در ادامه برخی از این آسیب ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

  • سوختگی پوست
  • کبودی
  • آسیب دیدگی صورت
  • آسیب دیدگی چشم ها

بیشتر آسیب دیدگی هایی که ناشی از ایربگ گزارش شده اند، به دلیل استفاده از مواد شیمیایی درون کیسه هوا است و آمارهای ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهند که تعداد آسیب دیدگان از کیسه هوای خودرو از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۱۷۰ نفر بوده اند.

آسیب‌های کیسه هوای خودرو

نتیجه گیری

پیشرفت انسان ها امری غیر قابل توقف است و صنعت خودروسازی روز به روز در حال پیشرفت است. در این پست شما را با انواع ایربگ آشنا کردیم و اطلاعات کاملی را در این زمینه با شما در میان گذاشتیم. در نظر داشته باشید که از انواع کیسه هوا باید در خودرو برای ایمنی بیشتر استفاده شود. البته نباید فراموش شود که کیفیت و مواد مورد استفاده در ساخت کیسه هوای خارجی دارای اهمیت بسیار زیادی است که نباید آن را نادیده گرفت.

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *