تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
عمر لاستیک

لاستیک خودرو | چگونه عمر لاستیک خودرو را بالا ببریم؟

این روزها با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت لاستیک خودرو نیز چند برابر شده است. به همین خاطر، بسیاری از رانندگان، به دنبال راه‌کارهایی برای افزایش عمر لاستیک خودرو خود هستند. زمانی که خودرو شما دچار لاستیک سایی شود، تقریبا می‌توان گفت که لاستیک شما از دست رفته و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. اما در عین حال لاستیک آنقدر گران شده که دیگر همانند گذشته، رانندگان قادر به تعویض دوره‌ای آن نیستند. به همین خاطر قصد داریم تا در این مقاله، شما را با روش‌های مختلف برای افزایش عمر لاستیک خودرو آشنا کنیم و به شما بگوییم چطور می‌توانید از لاستیک خودرو خود، حداقل استفاده را ببرید. پس با ما همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید.

تنظیم باد لاستیک

اولین روش برای افزایش طول عمر لاستیک خودروی شما، تنظیم دقیق باد لاستیک‌ها است. میزان باد لاستیک‌ها، بر اساس وزن خودرو و سایز لاستیک متفاوت هستد. از این رو شرکت‌های خودروسازی، یک برچسب بر روی درب داخلی صندوق عقب چسبانده‌اند که نشان دهنده میزان مجاز باد لاستیک‌ها است. افزایش یا کاهش فشار باد لاستیک‌ها از میزان تعیین شده، باعث آسیب به لاستیک خودرو شما خواهد شد و عمر آن را کاهش می‌دهد. به همین خاطر بهتر است حداقل ماهی یک بار میزان باد لاستیک‌های خود را تنظیم کنید تا دچار مشکل نشوید.

با سرعت کمتری برانید

لاستیک خودرو

بر اساس تحقیقات انجام شده، اگر سرعت ماشین شما بیش از ۱۲۰ کیلومتر در ساعت باشد، عمر مفید لاستیک شما تا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر برای افزایش عمر مفید لاستیک خود، بهتر است بین سرعت ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر حرکت کرده و از این سرعت تجاوز نکنید. به یاد داشته باشید که افزایش سرعت علاوه بر کاهش عمر مفید لاستیک، سلامت خودتان را نیز به خطر می‌اندازد.

فرمان خودرو را تنظیم کنید

سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو به شکلی تنظیم شده که گه گاهی نیاز به ریگلاژ مجدد دارد. با تنظیم سیبک‌های فرمان، زاویه تشکیل شده بین لاستیک و زمین تغییر خواهد کرد که به آن زاویه کمبر گفته می‌شود. این یعنی زمانی که از فاصله به چرخ‌های جلو ماشین نگاه می‌کنید، باید شاهد زاویه ۹۰ درجه بین لاستیک و آسفالت باشید. اگر لاستیک کمی به سمت داخل یا بیرون مایل باشد، یعنی زاویه کمبر وجود دارد و فرمان باید میزان شود. عدم تنظیم بودن فرمان، باعث ایجاد لاستیک سایی و در نتیجه کاهش عمر مفید لاستیک خودرو خواهد شد. در نتیجه اگر حین حرکت، فرمان شما به یک سمت کشش دارد، باید حتما با مراجعه به مکانیک جلوبندی، فرمان خود را میزان کنید تا مشکلی برای‌تان به وجود نیاید.

بستن صحیح لاستیک

شاید از نظر تئوری بستن لاستیک بسیار ساده باشد و با بستن چهار پیچ بتوانید چرخ را سر جای خود قرار دهید. اما باید بدانید زمانی که خودرو روی جک قرار دارد، بهتر است پیچ چرخ را سفت نکنید. بلکه آن را با دست کمی در جای خود محکم کرده و اجازه دهید زمانی که خودرو روی زمین آمده و وزن خودرو روی لاستیک اعمال می‌شود، آنها را سفت کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که بهتر است پیچ‌های چرخ را به صورت ضربدری سفت کنید تا چرخ در جای صحیحی قرار داشته باشد. عدم قرارگیری صحیح لاستیک در جای مخصوص خود، می‌تواند باعث تکان خوردن جزئی و در نتیجه کاهش عمر مفید لاستیک شود. پس حتما لاستیک را در جای صحیح خود قرار دهید.

مطالعه این مقاله را از دست ندهید!

علت لاستیک سایی خودرو چیست؟

بالانس لاستیک خودرو

تمامی چرخ‌های خودرو را باید بالانس کنید. بالانس چرخ‌ها به وسیله دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شوند و متخصصان این دستگاه‌ها، با توجه به اعدادی که آن نشان می‌دهد، میزان معینی از سرب را بر روی رینگ لاستیک قرار می‌دهند تا لاستیک در سرعت کاملا بالانس باشد. لرزش فرمان و تکان‌های بی مورد نشان دهنده عدم بالانس بودن لاستیک‌ها است. به همین خاطر برای کاهش استهلاک لاستیک، باید حتما حداقل دو ماه یک بار، لاستیک‌های خود را بالانس کنید.

جهت گل لاستیک

گل یا همان طرح آج برخی از لاستیک‌ها، جهت دار هستند. به همین خاطر باید هنگام بستن به جهت حرکت لاستیک بسیار دقت کنید تا هم جهت با گل لاستیک باشد. اگر گل لاستیک خلاف جهت حرکت ماشین بسته شود، استهلاک آن به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. به همین منظور برای کاهش استهلاک و افزایش طول عمر آن، به جهت گل لاستیک دقت کنید تا دچار مشکلات متعدد دیگر نیز نشوید. اگر در این مورد دچار تردید شده‌اید، حتما به مکانیک مراجعه کرده و در این مورد سوال کنید.

جا به جایی ضربدری لاستیک برای افزایش عمر لاستیک

بهتر است بعد هر ۱۰۰۰ کیلومتر که از لاستیک‌های خودرو خود استفاده کردید، آنها را به صورت ضربدری تعویض نمایید. این یعنی چرخ جلو سمت شاگرد، جایگزین چرخ عقب راننده و بالعکس خواهد شد. این مساله باعث می‌شود که اگر در عملکرد ماشین لاستیک سایی وجود دارد، از بین بروند و به این طریق عمر مفید لاستیک‌های خودرو شما افزایش چشم‌گیری پیدا کند. اگر این کار برای شما دشوار است، می‌توانید از متخصص بخواهید تا آن را برای شما انجام دهد.

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *