تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
کاهش مصرف بنزین

چگونه مصرف سوخت را کاهش دهیم؟

در حدود یک ماه از گران شدن بنزین می‌گذرد. این گرانی واقعا شوک بزرگی به بسیاری از افراد وارد کرد و باعث گران‌تر شدن خودروهای کم مصرف‌تر شد. خودروهای پر مصرف به همین خاطر اغلب کنار گذاشته می‌شوند. برخی دیگر به دنبال خودروهای با سوخت جایگزین مثل CNG، LPG یا هیبرید می‌گردند. اما قطعا تعویض خودرو و جایگزینی آن برای همه افراد مقدور نیست. پس باید به دنبال روش‌هایی برای کاهش مصرف سوخت بگردید. برخی تصور می‌کنند که روش‌های کاهش مصرف بنزین کاملا دروغین هستند و کاربرد واقعی ندارند. اما آیا می‌دانید که تعویض فیلتر هوا یا فیتلر روغن هم می‌تواند بر کاهش مصرف بنزین تاثیر بگذارد؟ پس با ما همراه شوید تا همه چیز را راجع به کاهش مصرف بنزین خودرو بدانید.

روش های کاهش مصرف سوخت از خرافات تا واقعیت

پیش از هر چیز قطعا می‌خواهید بدانید که آیا روش‌های کاهش مصرف سوخت شدنی هستند یا نه. پاسخ به این سوال بدون شک مثبت است. شما با رعایت چند نکته ساده و تعمیرات به جا، می‌توانید باعث کاهش چندین برابری مصرف سوخت خودروی خود شوید. پس اگر می‌خواهید از پرداخت بنزین لیتری سه هزار تومان خودداری کنید، با ما همراه شوید.

رانندگی در سرعت مناسب

بهترین سرعت برای رانندگی، ۸۰ کیلومتر در ساعت است. هرچقدر سرعت شما از ۸۰ کیلومتر در ساعت بیشتر شود، مصرف سوخت شما به صورت تصاعدی بیشتر خواهد شد. در سرعت ۸۰ کیلومتر، کمترین فشار به خودرو وارد می‌شود. به همین خاطر، مصرف آن نیز کاهش پیدا می‌کند. پس اگر می‌خواهید مصرف سوخت خودروی شما کاهش پیدا کند، حتما با سرعت مناسب رانندگی کنید.

تعویض فیلتر بنزین

فیلتر بنزین یا همان صافی بنزین، در مسیر شلگنگ سوخت رسانی قرار می‌گیرد تا تمامی رسوبات و ضایعات داخل بنزین را جدا کند. اما پس از مدتی، رسوبات مختلف باعث کیپ شدن فیلتر بنزین و در نتیجه کاهش قدرت خودرو می‌شود. پس شما برای افزایش سرعت خود، بیشتر پدال گاز را فشار می‌دهید که این باعث افزایش پاشش سوزن‌های انژکتور می‌شود. پس مصرف سوخت خودروی شما افزایش می‌یابد. به منظور کاهش مصرف بنزین خودروی خود، حتما هر پنج هزار کیلومتر، فیلتر بنزین آن را نیز تعویض نمایید.

تعویض فیلتر روغن

فیلتر روغن هرگونه ناخالاصی را از روغن خودرو جدا می‌کند. اما دقیقا همانند فیلتر بنزین، پس از مدتی این فیلتر کیپ می‌شود. کثیف شدن فیلتر روغن باعث کاهش جریان روغن در موتور در نتیجه گرم شدن بیشتر آن می‌شود. گرمای بیشتر بنزین را تبخیر می‌کند و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. پس در هر بار تعویض روغن، بهتر است اقدام به تعویض فیلتر روغن خود نیز کنید.

تعویض فیلتر هوا

عملیات احتراق از ترکیب سوخت و اکسیژن انجام می‌شود. به همین خاطر، اگر هر یک از این دو بخش عملکرد مناسبی نداشته باشند، سوختن به صورت کامل انجام نمی‌شود و خودرو دچار خام سوزی خواهد شد. خام سوزی باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. هوا که یکی از دو جزء عملیات سوختن به حساب می‌آید، از طریق فیلتر هوا به موتور انتقال پیدا می‌کند. فیلتر هوا نیز انواع ذرات معلق را جذب می‌کند تا هوای کاملا پاک وارد موتور شود. پس از مدتی فیلتر کیپ شده و اجازه عبور هوای کافی را به موتور نمی‌دهد. به همین خاطر موتور دارای هوای کافی برای احتراق نخواهد بود و خودرو دچار خام سوزی می‌شود. پس بهتر است هر چهار هزار کیلومتر یک بار، اقدام به تعویض فیلتر هوا کنید.

تنظیم باد لاستیک‌ها

تنظیم باد لاستیک‌ها
باد لاستیک‌ها یکی از مهم‌ترین پارامتر‌هایی است که بر مصرف سوخت خودرو تاثیر می‌گذارد. باد لاستیک‌های خودرو باید کاملا تنظیم شده باشند تا خودرو عملکرد مناسبی داشته باشد. باد بیش از حد باعث آسیب رسیدن به جلوبندی خودرو و باد کمتر از حد باعث فشار به موتور می‌شود. پس اگر می‌خواهید خودروی شما بهترین عملکرد را داشته باشد، باید باید لاستیک‌های خود را به خوبی تنظیم کنید.

استفاده از باد نیتروژن

باد نیتروژن می‌تواند بین ۱۰ تا ۲۰ درصد مصرف سوخت خودرو را کاهش دهد. در عین حال تفاوت قیمت باد عادی و باد نیتروژن بسیار کم است. گاز نیتروژن دمای کمتری دارد و باعث کاهش اصطکاک بین لاستیک و آسفالت می‌شود. به همین خاطر قادر است مصرف سوخت خودروی شما را کاهش دهد.

تنظیم دور موتور هنگام تنظیم دنده

اگر خودروی شما دنده دستی است، باید دنده را بین دور موتور چهار تا پنج هزار عوض کنید. افزایش بیش از حد دور موتور، روی سرعت خودرو تاثیر زیادی ندارد و تنها مصرف سوخت را بالا می‌برند. اما اگر خودروی شما دنده اتوماتیک باشد، بهتر است آن را از حالت اسپرت خارج کنید تا دنده در دور موتور پایین‌تری عوض شود. با این کار می‌توانید کمک بزرگی به کاهش مصرف سوخت خودروی خود کنید.

رانندگی با آرامش

هر بار شتاب‌گیری اولیه سوخت بسیار زیادی را مصرف می‌کند. اما رانندگی یکنواخت، باعث کاهش مصرف بنزین می‌شود. پس اگر می‌خواهید مصرف سوخت خودروی شما کاهش پیدا کند، بهتر است به جای ترمزهای مکرر و شتاب‌گیری مجدد، سعی کنید که رانندگی یکنواخت و آرامی داشته باشید.
خب همراهان عزیز ماشین چی، به نظر شما کدام یک از گزینه‌های نام برده، بیشترین تاثیر را بر کاهش مصرف بنزین خودرو دارند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:

با این گرانی بنزین، چطور باعث کاهش مصرف سوخت خودروی خود شویم؟

هر فیلتر را در چه زمانی تعویض نماییم؟

۱۱ نکته کلیدی برای مراقبت از خودرو در فصل زمستان

منبع استفاده شده در این مقاله:

https://www.carsdirect.com/car-buying/10-ways-to-lower-engine-fuel-consumption

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *