تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
دلایل ریپ زدن

ریپ زدن ماشین اول صبح | چرا خودرو ریپ می‌زند؟

ریپ زدن خودرو می‌تواند یکی از کلافه کننده‌ترین ایراداتی باشد که خودرو به آن دچار می‌شود. دلایل ریپ زدن بسیار متعدد هستند و باید تک به تک آنها را بررسی کنید تا بتوانید مشکل را حل نمایید. برخی از ایرادات فنی خودرو هستند که به راحتی قابل تشخیص بوده و می‌توان آن را تعمیر کرد. اما ریپ زدن خودرو اینطور نیست. در حقیقت ریپ زدن خودرو همان لرزش شدید موتور است. البته در برخی مواقع علت لرزش موتور با علت ریپ زدن تفاوت دارد. برخی از رانندگان تنها ریپ زدن ماشین اول صبح ها را تجربه می‌کنند و برخی در دور موتور بالا دچار این مشکل می‌شوند. با ما همراه شوید تا با دلایل ریپ زدن موتور آشنا شوید.

ریپ زدن چیست؟

ریپ زدن خودرو

ریپ زدن کاملا یک اصطلاح عامیه است و تعریف علمی آن را می‌توان نقص در عملکرد موتور دانست. در برخی مواقع ممکن است خودرو دقیقا مثل زمانی که ما دچار سرفه‌های متعدد شوید و به سختی نفس می‌کشیم، کار کند. دقیقه انگار که می‌خواهد به خوبی حرکت کند اما نمی‌تواند این کار را انجام دهد. بعضی از رانندگان قدیمی به این اتفاق، سکته زدن ماشین می‌گویند! و خودرو به حالت سکته کردن قلب تشبیه می‌کنند. برخی دیگر می‌گویند که خودرو دل دل کرده و لرزش موتور به شدت افزایش پیدا می‌کند. به هر صورت هر کس تعریفی خاص در مورد ریپ زدن دارد، اما همه می‌دانند که ریپ زدن خودرو بسیار کلافه کننده است و خیلی‌ها حتی دلیل آن را نمی‌توانند پیدا کنند. معمولا برخی از رانندگان ریپ زدن ماشین اول صبح را تجربه می‌کنند و در برخی مواقع، خودرو در دور بالا ریپ می‌زند. در اینجا قصد داریم تا دلایل ریپ زدن خودرو و علت لرزش موتور را در چند حالت مختلف بررسی کنیم.

فقط به یاد داشته باشید که خودرو از چهار بخش اساسی سوخت رسانی، خروج دود، برق و احتراق تشکیل شده است. در صورتی که هر یک از این چهار مرحله به خوبی عمل نکنند، خودرو دچار مشکل می‌شود.

دلایل ریپ زدن ماشین در سرعت بالا

اگر خودروی شما در سرعت و دور بالا دچار ریپ زدن می‌شود، این یعنی اینکه عملکرد سیستم احتراق با اختلال مواجه شده است. در اکثر مواقع این مشکل به خاطر تنظیم نبودن فاصله پلاتین شمع و یا کثیف شدن آن ایجاد می‌شود. در صورتی که با تعویض شمع‌ها باز هم مشکل شما حل نشد، احتمالا وایرهای خودروی شما دچار اتصالی هستند. در غیر این صورت می‌توانید مشکلات دیگری مثل ترک برداشتن پوسته سیلندر را بررسی کنید.

مطالعه این مقاله را از دست ندهید!

آیا باید هنگام روشن کردن خودرو حتما کلاچ بگیریم؟ نحوه صحیح کلاچ گیری

دلایل ریپ زدن ماشین اول صبح

زمانی که خودرو سرد است و به سختی روشن می‌شود، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. اما وقتی که خودرو روشن می‌شود و به شدت ریپ می‌زند یا موتور دچار لرزش می‌شود، یعنی سیستم برق رسانی خودرو به خوبی عمل نمی‌کند. به همین منظور باید جزء به جزء بخش برق رسانی خودرو خود را بررسی کنید که این شامل کوئل، وایر و شمع‌ها می‌شوند. البته اگر این اتفاق تنها در روزهای سرد برای شما رخ می‌دهد، ممکن است به خاطر غلیظ شدن روغن نیز باشد. به همین خاطر اگر با بررسی سیستم برقی خودرو مشکل شما حل نشد، بهتر است از انواع روغن رقیق‌تر مثل ۱۰W40 استفاده نمایید که روانی بیشتری دارند. معمولا اول صبح که موتور سرد است، احتراق به سختی انجام می‌شود و با گرم شدن موتور، بنزین داخل سیلندر نیز گرم شده و به همین خاطر عملیات احتراق بهتر انجام می‌شود. پس در اکثر مواقع، سیستم احتراق خودروی شما به خوبی عمل نمی‌کند. البته با یک تست دیاگ ساده، می‌توانید میزان احتراق خودروی خود را اندازه بگیرید.

وقتی که موتور با گاز دادن زیاد ریپ می‌زند

وقتی که شما پدال گاز را تا انتها فشار می‌دهید و موتور دچار ریپ زدن می‌شود یا به اصطلاح کپ می‌کند، یعنی سوخت رسانی با مشکل مواجه است. این مساله امکان دارد به خاطر گرفتگی شلنگ‌های بنزین، کثیفی سوزن‌های انژکتور یا حتی نیم سوز شدن پمپ بنزین باشد. زمانی که شما پدال را تا انتها فشار دهید، دریچه هوا نیز به همان اندازه باز خواهد شد تا نسبت ترکیب بنزین و اکسیژن رعایت شود. اما اگر هوای زیاد به موتور برسد اما بنزین وارد محفظه احتراق نشود، موتور ریپ می‌زند و به اصطلاح کپ می‌کند.

اگر خودرو همواره موتور ریپ می‌زند

معمولا اگر خودرو در هر حالتی ریپ می‌زند، بدان معنا است که سیستم احتراق خودرو با اشکال مواجه شده است. در بسیاری از موارد، ریپ زدن با صدای شدیدی از اگزوز نیز همراه می‌شود که به اصطلاح آن را عطسه کردن خودرو خطاب می‌کنند. حتی در برخی موارد این وضعیت بسیار وخیم می‌شود و کمی آتش نیز از اگزوز بیرون خواهد زد. به این مساله بک فایر گفته می‌شود و نشان دهنده عدم سوخت کامل خودرو است. این مساله نشان می‌دهد که احتراق در خودروی شما به خوبی انجام نمی‌شود و بخار بنزین زیادی همراه با دود از اگزوز خارج شده و منفجر می‌شود. در این موارد نیز حتما باید سیستم احتراق خودروی خود را بررسی کنید.

در نهایت باید گفت که ریپ زدن خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پس حتما باید در همان ابتدای مشکل، به مکانیک مراجعه کنید.

منابع

http://www.autotap.com/techlibrary/diagnosing_misfires.asp

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *