تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
افزایش شتاب خودرو

مپینگ چیست و چطور باعث بالا رفتن سرعت و شتاب خودروی شما می‌شود؟

آیا تا به حال شده که بخواهید به روش‌های مختلف، سرعت و شتاب خودروی خود را افزایش دهید؟ سرعت و شتاب خودرو برای رانندگان حرفه‌ای بسیار مهم است. گاهی شتاب اولیه یا حتی شتاب ثانویه، می‌تواند شما را از یک تصادف شدید نجات دهد. همه ما عاشق خودروهای سریع و پرشتاب هستیم. اما آیا می‌دانستید که شرکت‌های خودروسازی به خاطر مسائل امنیتی، سرعت و شتاب خودروهای تولید شده خود را محدود می‌کنند؟ در حقیقت به نوعی می‌توان گفت که شرکت‌های خودروسازی با کنترل پارامتر‌های مختلف، اجازه نمی‌دهد که خودرو حداکثر کارایی خود را نشان دهد. البته این کار دو دلیل دارد. برخی با خدمات پس از فروش اضافه و پر هزینه، عملیات افزایش شتاب خودرو و افزایش سرعت خودرو شما را انجام می‌دهند و برخی دیگر برای کاهش مصرف و یا پیروی کردن از نکات ایمنی این کار را انجام می‌دهند. اما در اینجا قصد داریم تا به شما نشان دهیم چطور می‌توانید سرعت و شتاب خودروی خودتان را به سادگی بیشتر کنید؟

کامپیوتر خودرو چیست و چه عملکردی در خودرو دارد؟

پیش از اینکه بخواهیم در مورد مپینگ و افزایش شتاب خودرو یا افزایش سرعت خودرو صحبت کنیم، باید حتما در مورد کامپیوتر ماشین یا همان ECU اطلاعات لازمه را داشته باشید. شاید بارها در تعمیرگاه‌ها اصلاح کامپیوتر ماشین به گوش شما خورده باشید، اما واقعا کامپیوتر چیست؟ آیا همان چیزی است که ما از کامپیوتر‌های خانگی تصور می‌کنیم؟ در اصل ECU یا همان کامپیوتر، یک قطعه الکترونیکی بسیار دقیق است که تمام عملکرد خودرو را به واسطه سنسورهای مختلف تحت نظر دارد و در این راستا فرمان‌های صحیح را صادر می‌کند.
کامپیوتر را در ماشین می‌توان مشابه مغز در انسان دانست. دقیقا همانطور که با لمس کردن یک جسم داغ، سنسورهای حسی این را درک می‌کنند و پیام خطر را به مغز ارسال می‌نمایند، سنسورهای خودرو نیز در هر لحظه گزارشی از عملکرد ماشین را برای کامپیوتر ارسال می‌کنند. ECU نیز دقیقا همانند مغز تصمیم می‌گیرد که در هر لحظه چه عملکردی برای خودرو نیاز است و فرمان همان را به بخش مربوطه صادر می‌کند.
در حال حاضر حدود ۲۰ سال است که از ECU در خودروهای انژکتور استفاده می‌شود. خودروهای قدیمی کاربراتور دارای چنین قطعه‌ای نبودند و عملکرد آنها کاملا سنتی و از پیش تعریف شده بوده. پس می‌توان نتیجه گرفت که با کمی دست کاری ECU و برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده آن، قادر هستید تا عملکرد خودرو را تغییر دهید. به این دست کاری مپینگ خودرو گفته می‌شود.

ری مپینگ چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو می‌گذارد؟

مپینگ خودرو
مپ یا همان نقشه، در اصل یک طرح از پیش تعیین شده است که توسط کمپانی سازنده خودرو طراحی و بر روی ECU خودروها بارگزاری می‌شود. این طرح از پیش تعیین شده، شامل پارامترهای مختلفی است که عملکرد خودرو را تعیین می‌کنند. خودرو در هر لحظه، پارامترهای اندازه گیری شده توسط سنسورهای ماشین را دریافت کرده و تحلیل می‌کند. برای تحلیل این داده‌ها، کامپیوتر هر لحظه پارامتر اندازه گیری شده را با معیار‌های از پیش تعیین شده یا همان مپ مقایسه می‌کند. به عنوان مثال کامپیوتر در هر لحظه میزان اکسیژن خارج شده از محفظه احتراق را اندازه می‌گیرد. اما زمانی می‌تواند متوجه خام‌سوزی یا هر گونه مشکل در سوختن شود، که برای میزان اکسیژن استاندارد خارج شده از محفظه احتراق، یک معیار دقیق داشته باشد.
حال تصور کنید که در مثال ذکر شده، حداقل میزان استاندارد اکسیژن از محفظه احتراق را کاهش دهیم. با این کار کامپیوتر حتی در زمانی که هوا رسانی به خوبی انجام می‌شود، تصور می‌کند که هوای کمی وارد محفظه احتراق شده و به همین خاطر دستور می‌دهد تا دریچه گاز عملکرد خود را تغییر کند. این کار تا حدی باعث افزایش شتاب می‌شود اما اگر بیش از حد باشد، به اصطلاح خودرو خفه می‌کند و روشن نخواهد شد. به تغییر پارامترهای از پیش تعیین شده روی ECU از جانب کمپانی، برای تغییر عملکرد خودرو، مپینگ گفته می‌شود.

افزایش شتاب خودرو و افزایش سرعت خودرو با ری مپینگ

پیش از هر چیز باید بدانید که حتی اگر به دستگاه‌های اینکودر چیپ ECU هم دسترسی داشته باشید، بهتر است اصلا این کار را خودتان انجام ندهید. تغییر پارامترهای ECU کار بسیار حساسی است و نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد. در صورت تغییر نادرست پارامترهای کامپیوتر، ممکن است موتور شما آسیب شدیدی ببیند و خسارت بسیار زیادی به شما وارد شود. پس حتما این کار را به متخصصان بسپارید. اما در زمینه افزایش شتاب خودرو و افزایش سرعت خودرو با ری مپینگ، متخصصان ابتدا ECU را از خودرو جدا می‌کنند. سپس آی سی اصلی برد را جدا کرده و آن را روی یک دستگاه اینکودر قرار می‌دهند با اتصال اینکورد به کامپیوتر، همه اطلاعات خودروی شما بر روی یک نرم افزار نمایش داده می‌شود.
معمولا برای افزایش شتاب خودرو ، میزان پاشش سوزن‌های انژکتور را افزایش می‌دهند. به صورت هم زمان برای تکمیل سیکل سوختن، باید دریچه هوا بیشتر باز شود تا هوای کافی به سیلندر برسد. این کار مصرف سوخت را افزایش داده اما باعث افزایش شتاب زیادی می‌شود. همچنین با جا به جا کردن درجه کات آف، خودروی شما حتی تا دور موتور ۱۰ هم پیش خواهد رفت و به این شکل سرعت آن افزایش چشم گیری پیدا خواهد کرد. اما با این کار بهتر است حواستان به آمپر آب باشد، زیرا موتور به سرعت گرم خواهد شد.
به صورت کلی مپینگ را می‌توان یک تیونینگ بسیار ارزان قیمت در مقابل تعویض و ارتقاء قطعات مختلف خودرو دانست. اما حتما این کار باید به دست یک متخصص ماهر و خبره انجام شود.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:

عملکرد نامناسب ترمز خودرو چه دلیلی دارد؟

هر فیلتر را در چه زمانی تعویض نماییم؟

تسمه تایم چیست و هر چند وقت یک بار ‌باید تعویض شود؟

https://www.tc-performance.com

https://hajes-racing.com/en/ecu-remap-guide-for-beginners-how-to-not-destroy-your-car/

https://www.team-bhp.com/forum/technical-stuffl

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *