تاریخ امروزسه شنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
خرید و فروش خودرو

۵ توصیه حقوقی برای خرید و فروش خودرو

در هنگام خرید و فروش خودرو مقدار زیادی پول رد و بدل می‌شود و این عامل ممکن است دست سودجویان را به معاملات خودرو باز کند. به خصوص در خرید خودرو دست دوم باید دقت بیشتری داشت و از افراد خبره در این زمینه مشاوره گرفت. ممکن است پس از خرید خودرو با مشکلاتی مواجه شوید که هزینه‌های هنگفتی را متضرر شوید پس قبل از انجام معاملات سعی کنید به توصیه‌های حقوقی در این زمینه توجه کافی داشته باشید.

برای خرید و فروش خودرو به نمایندگی‌های معتبر مراجعه کنید

چه قصد داشته باشید خودروهای ایرانی خریداری کنید چه از کمپانی‌های بزرگ دنیا خودرو بخرید، به سراغ نمایندگی‌های معتبر بروید. این شرکت‌ها می‌توانند طرح‌های پیش فروش خودرو نیز در اختیار شما قرار دهند تا مشکلات کمبود هزینه‌ها را نداشته باشید. علاوه بر این هنگام خرید خودرو نگرانی از بابت معاملات مشکوک نخواهید داشت و از نظر حقوقی یک معامله کامل استاندارد انجام می‌دهید. اگر قصد دارید از نمایشگاه‌ها برای خرید و فروش خودرو بهره ببرید اطمینان حاصل کنید که از اتحادیه صنفی مربوطه پروانه و مجوزهای لازم را کسب کرده باشند و از صحت فعالیت‌های آن‌ها مطمئن شوید.

بررسی اسناد خودرو در زمان خرید و فروش خودرو

سند مالکیت خودرو را حتماً قبل از خرید مورد بررسی قرار دهید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید. احتمالاً اکثر افراد در این زمینه تخصص کافی ندارند و بهتر است از فردی ماهر در این زمینه مشاوره دریافت کنید. به خصوص زمانی که خودتان بدون واسطه‌هایی مانند نمایندگی‌ها وارد خرید و فروش می‌شوید این مسئله را مد نظر داشته باشید.

خرید خودرو از نمایندگی

اصل بودن مدارک را با شماره موتور و دیگر بخش‌ها تطابق دهید

زمان تنظیم مبایعه‌نامه یا قول‌نامه، شماره‌های موجود در کارت خودرو را با شماره موتور و پوسته سرسیلندر تطابق دهید. برخی افراد متقلب ممکن است خودرویی معیوب را به شما قالب کنند. برخی مواقع شماره شاسی یا شماره سرسیلندر مربوط به خودروی دیگری است که احتمالاً عملکرد مناسبی ندارد. حتی ممکن است شماره از خودرویی دیگر بر روی موتور تعبیه شده باشد.
پس بهتر است در هر شرایطی از فروشنده بخواهید مدارک مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد تا بررسی‌های لازم را به صورت کامل انجام دهید. در صورتی که خودتان قادر به انجام این کارها نیستید یا تخصص کافی در این زمینه ندارید، یک کارشناس خودرو را با خود سر معاملات حاضر کنید. در این صورت شاید نیاز باشد هزینه‌ای برای او در نظر بگیرید ولی در نهایت جلوی ضررهای احتمالی زیادی گرفته می‌شود.

پرداخت‌های خرید و فروش خودرو را به موقع و با فاکتور انجام دهید

مهم‌ترین بخش یک معامله، بخش مالی و پرداخت‌های مربوط به آن است. دقت داشته باشید حتی برای افرادی که آشنایی با آن‌ها دارید، قبل از عقد قولنامه تحت هیچ شرایطی پولی به حساب فروشنده واریز نکنید. ممکن است مشکلاتی در معامله پیش آید و موفق به نوشتن قولنامه نشوید. در این صورت فرد می‌تواند منکر اخذ پول از سمت شما شود.
علاوه بر این اگر پس از عقد قرارداد پولی به فروشنده پرداخت می‌کنید، حتماً از وی فاکتور دریافت کنید تا در صورت لزوم بتوانید ثابت کنید که به وی پول پرداخت کرده‌اید. در اکثر اوقات فرد سومی مانند مدیر نمایشگاه اتومبیل و غیره در معاملات حضور دارند. پرداخت باید به حساب شخص صاحب سند انجام گیرد پس اگر فرد درخواست پرداخت مبلغ را به حساب دیگری می‌کند سعی کنید این کار را انجام ندهید تا در صورت بروز مشکلات حقوقی بتوانید از خودتان دفاع کنید.

مشاوره خرید و فروش خودروهنگام خرید خودرو دست دوم دقت بیشتری داشته باشید

مشاوره خرید و فروش خودرو مخصوصاً زمانی که قصد خرید خودرو دست دوم را دارید به دردتان می‌خورد. خودروهای دست دوم ممکن است مشکلاتی مانند ضربه، رنگ خوردگی، تصادف و غیره را داشته باشند. از این رو هنگام خرید خودرو باید دقت داشته باشید که حتماً از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید. در این صورت تمام بخش‌های خودرو از جمله کیلومترشمار، واقعی بودن یا نبودن کیلومتر خودرو، رنگ بدنه، تصادفی بودن یا نبودن آن و بسیاری موارد دیگر توسط کارشناس بررسی می‌شود.
مشاوره خرید و فروش خودرو قطعاً هزینه‌هایی را بر شما تحمیل می‌کند ولی بهتر است بدانید اگر کیلومتر شمار دستگاه مورد دست‌کاری قرار گرفته باشد دیگر قطعات آن نیز از سلامتی که شما تصور می‌کنید برخوردار نیستند و هزینه‌های به مراتب بیشتری را بر دوشتان می‌گذارد. همچنین اگر خودرو تصادفی باشد ممکن است به خوبی روی آن کار شده باشد و یک فرد عادی نتواند آن را تشخیص دهد؛ اما یک رنگ یا ضربه بر روی بدنه می‌تواند تا چند میلیون از قیمت آن بکاهد.

سخن آخر

با توجه به مواردی که عنوان شد، باید دقت داشته باشید که خرید خودرو نباید بدون مشورت با افراد مطلع صورت گیرد. چه بسا خودرو دارای مدارک جعلی باشد یا از نظر سلامت بدنه و موتور و غیره مشکلاتی داشته باشد. پس بهتر است قبل از هر اقدامی با یک کارشناس خبره خودرو در این زمینه مشورت کنید. اگر خرید و فروش خودرو در نمایندگی‌های معتبر انجام گیرد ریسک معاملات مورد دار به مراتب کاهش پیدا می‌کند و در صورتی که مشکل حقوقی در این زمینه پیش آید نمایندگی موظف است مشکل را برطرف کند. پس بهترین گزینه برای خرید خودرو یک مرکز معتبر است.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
چطور متوجه دستکاری کیلومتر خودرو کارکرده شویم؟
رایج‌ترین نواقص سیستم برق خودرو کدام هستند؟
چطور عمر خودرو را افزایش دهیم؟و استهلاک خودرو را کاهش دهیم.

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *