تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

همه چیز درباره تعویض پلاک خودرو

خرید وفروش خودرو همواره یکی از پر دغدغه ترین معاملات بوده است. البته کسانی که از طریق خرید و فروش خودرو امرار معاش می کنند، به صورت کامل با این مراحل آشنایی دارند. یکی از مراحل خرید و فروش خودرو، تعویض پلاک خودرو است. در این مقاله قصد داریم در مورد تعویض پلاک صحبت کنیم. تا دقیقا بدانید چه مراحلی را باید پشت سر بگذارید، و در کمترین زمان ممکن معامله خودرو را انجام دهید. با ما همراه باشید.

توافق و تفاهم فروشنده و خریدار

هدف از تعویض پلاک، انتقال تمام مسئولیت های خودرو یا موتور سیکلت به عهده خریدار است. با اینکار تمام مسئولیت ها و خلافی ها به عهده فرد است. در بررسی خلافی و سوابق افراد این مسئله در نظر گرفته می شود. همچنین با این کار تمام سوابق راهنمایی و رانندگی به درستی ثبت می شود. برای مجموعه های وابسته به پلیس منبع درآمد حساب می شود. از همه مهمتر اینکه دسترسی پلیس به اطلاعات افراد، هویت و نشانی مالکین پلاک را ممکن می سازد. علاوه بر همه این مسائل پلیس را از تمام اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات پلاک آگاه می سازد. بنابراین به راحتی تمام خودروهای سرقتی قابل شناسایی هستند، و در کوتاه ترین زمان ممکن پیدا می شوند. علاوه بر این تمام دارایی های افراد مشخص می شود. مشخص شدن دارایی های افراد مزایای بسیاری در اداره کشور دارد، که از چهار چوب این مقاله خارج است.

مراحل تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک همیشه یکی از مراحل ناخوشایند معاملات خودرو بوده است. پس از عقد قرارداد بین فروشنده و خریدار، قبل از انتقال سند در دفتر اسناد رسمی، باید تعویض پلاک صورت گیرد. مراکز تعویض پلاک این خدمت را انجام می دهند. به این صورت که پلاک قبلی که به نام فروشنده بوده، جدا می شود. پس از آن، پلاک جدید به نام خریدار ثبت و نصب می شود. برای تعویض پلاک باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول، مراجعه

به همراه خودرو به یکی از مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید. قبل از ورود به پارکینگ اصلی، برگه نوبت دهی را تحویل بگیرید. بر روی برگه شماره نوبت شما، همچنین شماره باجه ای که باید به آن مراجعه کنید ثبت شده است.

مرحله دوم، درخواست تعویض پلاک

خودرو خود را در قسمت های مشخص شده پارک کنید. به دنبال ساختمان اداری بگردید. وارد ساختمان شده و به باجه مورد نظر مراجه کرده، و مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را تحویل بدهید. در این مرحله کمی کار پیچیده می شود. اگر فروشنده همراه شماست، باهم به مراحل تنظیم و انتقال برگ سبز و تحویل خودرو را انجام می دهید. اگر مالک قبلی خودرو همراه شما نیست، باید یا نماینده وی حضور داشته باشد، یا یک وکالت تعویض پلاک را به شما داده باشد. پس از تحویل مدارک ذکر شده، فرم درخواست برگ سبز و پلاک جدید را پر کنید. بعد از پرداخت قبض پست، بابت پلاک و برگ سبز خودرو، به همراه خودرو خود به پارکینگ جهت فک پلاک مراجعه کنید. در آنجا خودرو شما بازدید و فک پلاک می شود نکته: در این مرحله قبض برق را به همراه داشته باشید. چرا که متصدیان برای تایید صحت اطلاعات به این قبض نیاز دارند.

مرحله سوم، تحویل مدارک تعویض پلاک خودرو

توسط بازرسین مراکز تعویض پلاک برگه ای به شما داده می شود. بازرسین ضمن بازدید از خودرو شما این برگه را پر کرده اند. شما هم این برگه را به باجه اداری (مرحله قبل) برده و مدارک خود را تحویل می گیرید. به قسمت فک پلاک بازگردید، پلاک خود را به انبار پلاک تحویل دهید.

مرحله چهارم، ساعت تحویل پلاک جدید

بعد از تحویل پلاک قبلی، به شما نوبت داده می شود و ساعت تحویل پلاک جدید اعلام می شود. توجه داشته باشید اگر خودرو صفرباشد، یا قبلا پلاکی به نام شما ثبت نشده باشد، کمتر از یک ساعت پلاک جدید آماده خواهد شد. در غیر این صورت باید زمان بیشتری را منتظر بمانید.

مرحله پنجم، تحویل و نصب پلاک جدید

بعد از تحویل پلاک خودرو شما به قسمت نصب پلاک بروید. پس از نصب پلاک، قبض را به متصدی پارکینگ تحویل داده و از مرکز خارج شوید.

مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید:
با مراحل قانونی خرید خودرو صفر و خرید ماشین کارکرده بیشتر آشنا شوید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو

برای تعویض پلاک خودرو مدارک خاصی مورد نیاز است. این مدارک برای هرکدام از طریفن معامله، یا نماینده قانونی آنها متفاوت است. هر کدام باید مدارک تعویض پلاک خودروی خود را به همراه داشته باشند.

مدارک تعویض پلاک خودرو برای فروشنده

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل سند مالکیت خودرو. (این سند توسط ناجا صادر شده است)
 • اصل کارت شناسایی وسیله نقلیه
 • اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده. این سند برای ماشین های تولید داخل تهیه می شود.
 • اصل کارت معاینه فنی. خودروهای شخصی که بیش از ۴ سال از مدل آن گذشته باشد، همچنین خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آنها گذشته باشد به این کارت نیاز دارند.
 • ارائه برگه عدم خلافی

مدارک تعویض پلاک خودرو برای خریدار

 • شناسنامه و کارت ملی
 • قبض برق یا تلفن به نام خریدار یا پدر خریدار

پیشتر اشاره کردیم که اگر هریک از طرفین قرارداد، نتوانند همراه باهم به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنند، می توانند یک نماینده برای خود داشته باشند وکالت تعویض پلاک خودرو به او بدهند. به این منظور به دفتر خانه مراجعه می کنند و یک وکالت نامه تنظیم می کنند.

گاهی فروشنده وکالت تعویض پلاک را به نام خریدار امضا می کند. در این حالت نیازی به حضور فروشنده در مرکز تعویض پلاک نیست. خریدار می تواند به عنوان نماینده فروشنده، در سایر مراکز فروشنده عمل کند. پس از اتمام فک پلاک و نصب پلاک جدید، خریدار و فروشنده می توانند برای ثبت سند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

هزینه تعویض پلاک خودرو

هزینه تعویض پلاک خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد. این هزینه ها شامل، تمبر ها، هزینه های پستی و… می باشد.

حدود ۷ هزار تومن به شرکت پُست تعلق می گیرد. این هزینه برای ارسال کارت ماشین به درب منزل خریدار دریافت می گردد، که باید به بانک ملی پرداخت شود. مبلغ ۴۰ هزار تومن هزینه انتقال پلاک باید به حساب بانک ملی واریز شود. در ادامه روند تعویض پلاک حدود هزینه ۱۰۰ هزار تومان هزینه بر می دارد. در سال ۹۹ این رقم تغیری نکرده است. کسی که هیچ پلاکی نداشته و پلاک جدید برای او چاپ می شود، باید این مبلغ را پرداخت کند. توجه کنید که اگر شما یک پلاک آزاد داشته باشید و پلاک شما در انبارپلاک مانده باشد. باز هم مجبور به پرداخت همین مبلغ هستید. ناگفته نماند که هزینه تعویض پلاک موتور سیکلت ۲۵ هزارتومن می باشد.

کدام هزینه با فروشنده است و کدام هزینه با خریدار؟

وظیفه پرداخت هزینه تعویض پلاک به عهده خریدار می باشد. فروشنده فقط هزینه خلافی ماشین را پرداخت می کند. در برخی توافقات هزینه خلافی از قیمت خودرو کسر می گردد. سپس خریدار قبض خلافی را پرداخت می کند. در نهایت این تصمیم به توافق طرفین بستگی دارد. هزینه های دفتر ثبت اسناد رسمی هم به صورت توافقی، ما بین طرفین معامله پرداخت می شود. هزینه دفتر اسناد رسمی بسته به برند و مدل خودرو متفاوت است.

ناگفته نماند که برگ سبز صادر شده از سوی پلیس راهور در زمان خرید و فروش خودرو، به عنوان یک سند قانونی شناخته شده و ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، اختیاری است.

انتقال سند توسط در دفتر اسناد رسمی

انتقال سند، پس از تعویض پلاک خودرو انجام می شود. هم اکنون انتقال سند راهور چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد. این هزینه به اضافه هزینه‌های جانبی به حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام می شود. این درحالی است که در برخی موارد، هزینه ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی به ۳ میلیون تومان هم می‌رسد.

مواردی که برای انتقال سند الزامی است به شرح ذیل است:

 • حضور فروشنده و خریدار الزامی است.
 • وکیل طرفین (فروشنده یا خریدار) نیز می‌تواند به جای آنها، اسناد مربوطه را امضا کند.
 • مدارک شناسایی فروشنده و خریدار
 • مدارک مالکیت خودرو
 • اگر فروشنده، اولین مالک خودرو است، باید برگه کمپانی یا برگه گمرک را داشته باشد.
 • اگر فروشنده، اولین مالک خودرو نیست، باید آخرین بنچاق دفترخانه را ارائه دهد.
 • برگ سبز خودرو
 • برگه تاییدیه انتقال خودرو
 • برگه تسویه حساب عوارض خودرو؛ وانت‌های تک کابین، خودروهای سنگین و موتورسیکلت از پرداخت عوارض شهرداری معاف هستند.
 • کارت هوشمند سوخت
 • بیمه نامه شخص ثالث

همچنین اگر سند خودروی شما بیشتر از یک برگ دارد، به ازای هر برگ اضافی مبلغی معادل پنج هزار تومان (به همراه مالیات ارزش افزوده) به هزینه تقریبی سند اضافه می‌شود.

نکات مهم تعویض پلاک خودرو

از مهمترین نکاتی که باید همیشه آن را به خاطر داشته باشید، همراه داشتن کارت عابر بانک است. این عمل انجام کارها را سرعت می بخشد. در نزدیکی اکثر مراکز تعویض پلاک، دفاتر اسناد رسمی نیز وجود دارد. برای سرعت بخشیدن به انجام کارهای خود می توانید از این دفاتر استفاده کنید. حتما به خاطر داشته باشید، هرگز با خودرویی که خلافی دارد تردد نکنید. چرا که اگر پلاک  به نام شما نیست، به این معناست که شما تمام آن خلافی ها را مرتکب شده اید.

با تعویض پلاک تمام اطلاعات طرفین در دسترس پلیس قرار می گیرد. این عمل ویژگی های بسیاری دارد. یکی از بهترین این ویژگی ها این است که شما مالک قانونی خودرو خواهید بود. در این صورت کسی نمی تواند ادعا کند خودرو از ان اوست. دقت داشته باشید که در این مراکز، هرگز به افرادی با ادعای عجیب و غریب اعتماد نکنید. ادعایی مثلا سرعت بخشیدن به انجام کار، به دست آوردن پلاک های رند، بخشودگی خلافی و… توجه داشته باشید که برای هرکدام از این موارد، باید از متصدی مرکز تعویض پلاک کمک بخواهید.

نوبت‌دهی اینترنتی مراکز تعویض پلاک به چه صورتی است؟

نوبت دهی اینترنتی برای تعویض پلاک از سال ۱۳۹۰ انجام می شد. اما در حال حاضر سیستم نوبت دهی مراکز تعویض پلاک، به آدرس nobatdehi.btnrahgosha.ir فعال نیست و می توانید با در دست داشتن مدارک تعویض پلاک خودرو، به صورت حضوری برای تعویض پلاک مراجعه نمایید.

مراکز تعویض پلاک خودرو

در ادامه به آدرس و شماره تماس مراکز تعویض پلاک در سطح شهر تهران، اشاره خواهیم کرد. ساعت کار مراکز تعویض پلاک از شنبه تا چهارشنبه از ۷ صبح تا دو و نیم بعد از ظهر و در روزهای پنجشنبه از ۷ تا ۱۲ ظهر است. تمامی مراکز تعویض پلاک در ایام تعطیلی رسمی تعطیل هستند.

نام واحد آدرس تلفن
میثم کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج-خیابان داروپخش خیابان روز دارو ۱۱–۴۴۹۸۶۰۰۰
خاوران کیلومتر ۱۰ جاده خاوران-بعد از سه راه خاورشهر ۳۳۸۵۱۳۳۲
الغدیر یافت آباد-بلوار الغدیر-خیابان اکبرحسینی ۶۶۱۳۳۶۹۳
یادگارامام (ره): اتوبان یادگار امام-خیابان زنجان شمالی-جنب ستادترخیص خودرو ۶۶۲۵۶۷۲۹
اتحاد تهرانپارس-حکیمیه-خیابان اتحاد-اتحاد ۵ غربی ۷۷۳۹۳۰۳۰
واحد شماره گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج-مرکز شماره گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو ۴۴۹۳۴۴۴۵
واحد شماره گذاری مستقر در شرکت سایپا کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج- مرکز شماره گذاری مکت سایپا ۴۴۹۰۶۶۱۰
واحد شماره گذاری مستقر در شرکت آسان موتور کیلومتر ۸جاده مخصوص کرج-مرکز شماره گذاری شرکت آسان موتور ۴۸۶۴۵۷۴۷
خلیج کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج-بلوار خلیج فارس- خیابان رهنما- جنب ستاد ترخیص خودرو ۶۶۲۶۰۲۶۲
چیتگر کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج ۴۴۹۰۱۹۲۹
سوالات متداول در مورد تعویض پلاک

به دلیل بالا بودن سوالات کاربران نسبت به تعویض پلاک خود رو، آنها را دسته بندی کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

مدارک احراز سکونت برای تعویض پلاک چه مواردی هستند؟

هر سندی که احراز سکونت شما را تایید کند. برای تعویض پلاک کفایت می کند.

سند مالکیت، اجاره نامه هولوگرام دار، نامه رسمی از ارگان نظامی به منظور احراز محل سکونت برای تعویض پلاک کفایت می کند. البته در کنار این مدارک، قبض برق نیز به همراه داشته باشید.

انتقال پلاک از پدر به فرزند چگونه انجام می شود؟

پلاک فقط به نام صاحب خودرو ثبت می شود. برای انتقال به فرزند ابتدا خودرو به نام فرزند ثبت شود. سپس فک پلاک انجام شده و پلاک جدید صادر گردد، یا پلاک های قدیمی نصب گردند.

چطور پلاک تهران بگیریم؟

ابتدا باید سکونت در تهران داشته باشید. چرا که کارت ماشین به آدرس صاحب پلاک ارسال می شود. اگر آدرس اشتباه داده باشید کارت برگشت خواهد خورد. پس از آن به دس آوردن کارت کار اسانی نخواهد بود.

تعویض پلاک شهرستان ها در تهران چگونه است؟

برای انجام این کار، به صورت کلی سه حالت وجود دارد:

اول اینکه شما از شهرستان به تهران، و بالعکس دائم در رفت و آمد هستید که در این حالت نمی توانید تعویض پلاک انجام دهید.

دوم اینکه دو منزل، یکی در تهران و یکی در شهرستان دارید. اگر دوخودرو داشته باشید می توانید بدون فک پلاک قبلی، پلاک جدید دریافت نمایید.

سوم اینکه شما به تهران نقل مکان کرده اید. در این حالت به دفتر پلیس + ۱۰ رفته و تغیر محل سکونت می دهید. پس از آن، میتوانید به یکی از شعب تعویض پلاک رفته و پلاک جدید دریافت نمایید.

اگر خریدار چند پلاک آزاد داشته باشد کدام پلاک بر روی خودرو نصب می گردد؟

در این حالت از خریدار سوال می کنند که تمایل به نصب کدام پلاک دارد. هر پلاکی که تمایل داشته باشد را می تواند انتخاب کند.

چطور پلاک زوج یا فرد بگیریم؟

تمامی پلاک های جدید توسط راهنمایی و رانندگی صادر می شود. تمام کارکنان مراکز تعویض پلاک خودرو هیچ نقشی در انتخاب پلاک ندارند. انتخاب پلاک به صورت تصادفی است.

مدت زمان صدور کارت پس از انتقال پلاک چقدر است؟

پس از پایان فرآیند انتقال پلاک شما می توانید از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی فرایند ارسال کارت خودرو خود را مشاهده کنید.

 

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *