تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
نحوه صحیح کلاچ گیری

آیا باید هنگام روشن کردن خودرو حتما کلاچ بگیریم؟ نحوه صحیح کلاچ گیری

شاید این مساله را بارها حتی از مربی تعلیم رانندگی خود شنیده باشید که پیش از استارت زدن، حتما کلاچ را پایین نگه دارید. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد که شاید همه ما بدون اینکه در مورد دلایل آن چیزی بدانیم، این کار را انجام می‌دهیم. بسیاری از ما تنها بدین خاطر این کار را انجام می‌دهیم چون حس می‌کنیم انجام دادنش بهتر از انجام ندادنش است و به اصطلاح خودمان ضرری ندارد! اما آیا واقعا کلاچ خودرو در استارت زدن تاثیر دارد؟ اصلا نحوه صحیح کلاچ گیری چیه؟ کلاچ خودرو چه نقشی را در موتور ایفا می‌کند؟ با ما همراه شوید تا پاسخ به سوالات خود را بیابید.

کلاچ در خودرو چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد؟

خب شاید اولین سوالی که در ذهن شما به وجود بیاید، این باشد که اصلا کلاچ خودرو چه وظیفه‌ای در عملکرد موتور دارد؟ کلاچ در حقیقت میان گیربکس و موتور قرار گرفته است تا بتواند بین این دو فاصله ایجاد کند. به این طریق، گیربکس همواره درگیر نیست و تنها زمانی که موتور نیاز داشته باشد می‌تواند از آن استفاده کند. از طرف دیگر سرعت چرخ چرخ‌دنده‌های خودرو در حین حرکت بسیار زیاد است و در این سرعت بالا نمی‌توان دنده‌ها را جا به جا کرد. به همین خاطر زمانی که قصد تعویض دنده را داشته باشید، باید ابتدا با استفاده از کلاچ، دنده‌ها را به حالت آزاد در بیاورید و سپس آن را تعویض نمایید.
زمانی که شما روی پدال کلاچ خودرو فشار می‌آورید، یک پمپ روغنی هیدرولیکی به کار می‌افتد و یک قطعه بر روی خورشیدی دیسک و صفحه خودرو فشار می‌آورد. این فشار باعث می‌شود تا دیسک از روی فلایویل برداشته شود و هرزگرد دنده به حالت خلاص در بیاید. با این فرآیند ساده، گیربکس آزاد می‌شود و دیگر بین چرخ دنده‌های آن درگیری وجود نخواهد داشت. به این ترتیب شما می‌توانید با استفاده از دست دنده، دنده‌های خودرو را عوض کنید. برخی بر این باور هستند که نحوه صحیح کلاچ گیری اینطور است که باید به آرامی کلاچ را فشار دهید تا به صفحه فشار وارد نشود. یا اینکه برخی دیگر می‌گویند نحوه صحیح کلاچ گیری اینطور است که در ترافیک‌های سنگین، پای خود را از روی کلاچ بردارید. اما در اینجا ما می‌خواهیم کمی در مورد نحوه صحیح کلاچ گیری حین استارت زدن خودرو صحبت کنیم.

آیا باید حین استارت زدن کلاچ بگیریم؟کلاچ خودرو در زمان روشن کردن خودرو

خوب تا به اینجای کار با نحوه عملکرد سیستم کلاچ کاملا آشنا شدید و می‌دانید که چطور این سیستم می‌تواند باعث خلاص شدن چرخ دنده‌های گیربکس شود. اما مساله اصلی در اینجا، کلاچ گرفتن حین استارت زدن است. بسیاری از روی عادت هنگام استارت زدن حتما پای خود را بر روی کلاچ قرار می‌دهند. این یک عادت بسیار خوب است که در اثر توصیه رانندگان قدیمی در ما گرفته است. اما اصلا کلاچ گرفتن چه تاثیری بر روی استارت زدن خودرو دارد؟ برای اینکه این مساله بیشتر روشن شود، باید شما را کمی بیشتر با سیستم استارت خودرو آشنا کنیم. سیستم استارت خودرو در اصل یک موتور الکتریکی با نیروی آغازین بسیار قدرتمند است. این موتور الکتریکی که از باتری به صورت مستقیم تغذیه می‌شود، در حالت سکون، کمی موتور را به حرکت در می‌آورد تا موتور به راه بیافتد. اساسا عملکرد استارت با همان هندل‌های قدیمی هیچ تفاوتی ندارد به جز اینکه نیروی خود را به جای بازو انسان، از باتری دریافت می‌کند.
حالا باید گفت زمانی که گیربکس خودرو درگیر باشد یعنی خودرو داخل دنده باشد، وزن ماشین روی موتور اعمال خواهد شد. این یعنی فشار بسیار زیادی به استارت می‌آید تا موتور را کمی به گردش در بیاورد. خوب این مساله زمانی که خودرو در دنده باشد و بخواهید بدون کلاچ گرفتن استارت بزنید، کاملا مشهود خواهد بود. این مساله آنقدر فشار زیادی به موتور می‌آورد که موتور به اصطلاح می‌پرد یا خاموش می‌کند. به همین خاطر تمام متخصصان خودرو اکیدا توصیه می‌کنند که خودرو را هنگام استارت زدن در حالت خلاص قرار دهید. اما مساله تخصصی‌تر زمانی به وجود می‌آید که شما حتی خودرو را در حالت خلاص قرار داده باشید و بخواهید باز هم هنگام استارت زدن، پای خود را روی کلاچ قرار دهید! شاید این کار کمی غیر منطقی به نظر برسد.، زیرا در حال خلاص هیچ درگیری بین گیربکس و موتور وجود ندارد.
اما جالب باشد بدانید که دنده هرز گرد گیربکس، همواره در یک فضای روغنی غوطه ور است. به همین خاطر همواره می‌تواند با کوچک‌ترین فشاری درگیر شده و به حرکت در بیاید. زمانی که شما استارت می‌زنید، این هرز گرد نیز درگیر می‌شود. شاید تصور کنید که این فشار زیادی به موتور نمی‌آورد و اصلا آن را احساس نمی‌کنیم. اما در اصل فشار به موتور استارت می‌آید و به تدریج آن را دچار مشکل می‌کند. پس برای اینکه کیفیت رانندگی خود را یک سطح بالاتر ببرید و کاری کنید که خودروی شما آسیب کمتری ببیند، بهتر است حتی در زمان خلاص بودن، باز هم پیش از استارت زدن، کلاچ را پایین نگه دارید.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
چه لنت ترمزی خریداری کنیم؟
عملکرد نامناسب ترمز خودرو چه دلیلی دارد؟
هر فیلتر را در چه زمانی تعویض نماییم؟

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *