تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
مراحل قانونی خرید ماشین

با مراحل قانونی خرید خودرو صفر و خرید ماشین کارکرده بیشتر آشنا شوید

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، این یعنی قصد خرید یک خودروی جدید را دارید. پیش از هر چیز اجازه دهید که ما اولین نفری باشیم که به شما تبریک می‌گوییم!  قطعا پیش از خرید ماشین صفر و یا ماشین دست دوم، تحقیقات مختلف انجام داده‌اید تا تصمیم بگیرید که چه خودرویی برای بودجه و شرایط شما مناسب است. خرید ماشین صفر به مراتب می‌تواند ساده‌تر از خرید ماشین دست دوم باشد. زیرا در خرید ماشین دست دوم، باید به نکات مختلفی من جمله کارشناسی رنگ یا وضعیت موتوری دقت کنید. اما در خرید خودرو صفر از کارخانه، این مشکلات را دیگر نخواهید داشت. به هر صورت بعد از بررسی‌های مختلف، نهایتا تصمیم خود را برای خرید ماشین صفر یا خرید ماشین کارکرده می‌گیرید. اما در انتها مساله‌ای که حائز اهمیت خواهد بود، مسائل قانونی است. حتی در خرید خودرو صفر از نمایندگی هم باید به این مسائل دقت کنید تا دچار مشکلات قانونی و ضررهای مالی بسیار زیاد نشوید. پس با ماشین‌چی در این مقاله همراه شوید تا اطلاعات کافی در مورد مسائل قانونی حین خرید خودرو داشته باشید.

خرید ماشین صفر کیلومتر

خرید خودرو صفر از کارخانه ، ساده‌ترین نوع خرید خودرو محسوب می‌شود. خرید خودرو صفر از نمایندگی، مسائل قانونی را بسیار ساده می‌کند و لازم نیست که نگران کلاه‌برداری‌های متنوع باشید. اما حتی اگر قصد خرید خودرو صفر از نمایندگی مجاز فروش برند مورد نظر خود را هم دارید، باز باید به مسائل قانونی دقت کنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. در درجه اول باید دقت داشته باشید که حتما برای خرید خودرو صفر ، بهتر است به سراغ نمایندگی‌های مجاز فروش بروید. زمانی که از نمایندگی خرید خود را انجام دهید، هم خیال‌تان از بابت صفر بودن و کیفیت خودرو آسوده خواهد بود و هم می‌دانید که با یک نمایندگی بسیار بزرگ طرف قرارداد هستید و احتمال ایجاد مشکلات قانونی تحت این شرایط بسیار کاهش پیدا می‌کند.

اما به هر حال، شما باید یک سری اطلاعات لازم در مورد موارد قانونی خرید خودرو صفر از کارخانه را داشته باشید. در درجه اول پس از اینکه یک نمایندگی مجاز و تایید شده از طرف کمپانی را پیدا کردید، باید شرایط فروش آن را مطالعه نمایید. در برخی مواقع، شما باید مبلغ را به صورت کامل پرداخت کنید و پس از مدت مقرر، خودرو خود را دریافت نمایید. در برخی موارد نیز پیش می‌آید که خودرو آمده تحویل است و می‌توانید بدنه خودرو بدون پلاک را تحویل بگیرید و با خود ببرید. در برخی موارد نیز شرایط به صورت پیش فروش یا فروش اقساطی خواهد بود. به هر حال پیش از خرید، حتما باید مبلغ پرداختی و زمان تحویل را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

ماشینچی

 

پس از آن، نوبت به پرداخت وجه می‌رسد. شما وجه را باید به حساب شرکت طرف قرداد و نه فرد واریز کنید. به عنوان مثال، اگر از نمایندگی ایرتویوتا قصد خرید دارید، باید توجه داشته باشید که مبلغ به حساب شرکت ایرتویوتا واریز شود. البته در بسیاری از موارد، شما از دستگاه کارت خوان نمایندگی استفاده می‌کنید و این مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. در انتها باید یک رسید چاپ شده ممهور به مهر رسمی نمایدگی مبنی بر پرداخت مبلغ، دریافت نمایید. سپس مراحل ثبت نام شما با گرفتن مدارکی اعم از کارت ملی، شناسنامه و مدارک احراز مح

 

ل سکونت انجام می‌شود. از این مرحله، ممکن است دو روند مختلف را پیش رو داشته باشید.

در یک حالت، نمایندگی خودرو صفر مورد نظر شما را به صورت پلاک نشده آماده دارد. در این حالت شما می‌توانید به وسیله خودرو بر، ماشین خود را به پارکینگ منتقل کنید و یک مدرک خرید از کمپانی مبنی بر رسمی شدن خرید خود دریافت نمایید. توجه داشته باشید که همه مدارک باید ممهور به مهر رسمی نمایندگی باشند. در حالت بعدی، حالت فیزیکی خودرو هنوز موجود نیست و شما تنها یک برگه خرید یا کارتکس دریافت می‌کنید. نمایندگی در این حالت به شما اعلام می‌کند که طی چه بازه زمانی خودرو شما به دست آنها می‌رسد.

در هر دو حالت، خودرو فاقد پلاک خواهد بود. زیرا پلاک یک سند شخصی است و به فرد و نه خودرو تعلق می‌گیرد. به همین خاطر حتی اگر حالت فیزیکی خودرو را هم تحویل گرفته باشید، باید منتظر بمانید تا پلاک شما صادر شده و به نمایندگی ارسال شود. معمولا پروسه تخصیص، چاپ و ارسال پلاک ملی ایران، بین چهار تا پنج روز کاری زمان خواهد برد. در نهایت پلاک و خودرو را دریافت می‌کنید و منتظر ارسال سند می‌مانید. معمولا سند، برگه کمپانی، برگه سبز و همچنین بیمه خودرو همزمان با تحویل پلاک ارسال می‌شوند. اما در برخی مواقع، ممکن است پروسه ارسال هر یک از مدارک به صورت جداگانه زمان ببرد. پس نگران نباشید و منتظر بمانید تا مدارک شما تکمیل شود. برای تردد در سطح شهر، نیاز به کارت ماشین و بیمه‌نامه خواهید داشت. کارت ماشین به صورت جداگانه از سمت سازمان تعویض پلاک به درب منزل شما ارسال می‌شود. اما می‌توانید با رسید آن، در صورت نیاز در سطح شهر تردد کنید.

نکته مهم: حتما پیش از تحویل گرفتن خودرو، از کارشناسی رنگ استفاده کنید. در بسیاری از موارد دیده شده که حتی خودروهای صفر کیلومتر نیز دچار مشکلات مختلفی هستند. در صورتی که قطعه‌ای از خودرو دچار آسیب‌دیدگی باشد، از تحویل آن امتناع کنید.

نکات خرید ماشین کارکرده

اگر قصد خرید ماشین کارکرده را پیدا کرده‌اید، باید دقت بیشتری داشته باشید و مراحل قانونی را به صورت کامل پشت سر بگذارید تا در دام کلاه‌برداران نیافتید. مراحل خرید ماشین دست دوم به این ترتیب است که شما ابتدا ماشین مورد نظر را می‌پسندید. پس از آن بهترین حالت ممکن این خواهد بود که در همان روز و همان لحظه، فروشنده و خریدار با مدارک کامل به مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی برای انتقال سند مراجعه کنند. اما اگر اینطور نیست، خریدار می‌تواند برای اینکه خرید ماشین کارکرده مورد نظر خود را از دست ندهد، با فروشنده یک بیعنامه تنظیم کند. بیعنامه یا قولنامه یک نوع سند دستی است که در آن خریدار موظف می‌شود مبلغی از قیمت نهایی خودرو را به فروشند تسلیم کند و فروشنده نیز در زمان مقرر در محل مقرر حاضر شود و سند و خود خودرو را تحویل خریدار دهد.

در مورد تنظیم بیعنامه بهتر است به نمایشگاه‌های خودرو مراجعه نمایید تا به صورت رسمی و در حضور شاهد این کار را انجام دهند. در غیر این صورت، حتما در حضور دو شاهد این کار را انجام دهید. در این قول‌نامه، حتما باید مشخصات کامل خریدار، مشخصات کامل فروشنده، مورد معامله، شرایط و تمام توافقات من جمله مالیات، عوارض شهرداری و هزینه انتقال سند، زمان انتقال سند، محل انتقال سند و مبلغ بیعانه ذکر شود. در نهایت خودرو را باید داخل یک پارکنیگ دولتی پارک کنید و رسید آن را دو تکه نمایید تا تنها خریدار و فروشنده در کنار هم بتوانند خودرو را از پارکینگ خارج کنند. همچنین این مساله را به مسئول پارکینگ اطلاع می‌دهید تا اجازه خروج خودرو را به یک فرد داده نشود و ترجیح سوییچ خودرو را نیز به مدیریت پارکینگ تحویل می‌دهید.

نهایتا در روز مقرر خریدار و فروشنده همراه هم به پارکینگ مراجعه کرده و خودرو را خارج می‌کنند. در درجه اول هر دو طرف باید با مدارک کامل من جمله مدارک شناسایی، برگه سبز، برگه کمپانی، بیمه نامه و مدارک احراز هویت خریدار، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. در آنجا پرسنل شما را هدایت می‌کنند و نهایتا پلاک تعویض شده و برگه سبز به نام خریدار صادر می‌شود. برای دریافت کارت ماشین باید منتظر بمانید تا درب منزل شما پست شود. پس از آن، باید با مدرک تعویض پلاک، به دفاتر رسمی ثبت اسناد دولتی مراجعه نمایید. در این دفاتر سند قطعی باید به نام خریدار منتقل شود و کله مدارک اعم از برگه کمپانی، بیمه نامه و کارت سوخت تحویل خریدار داده شوند. در این حالت خودرو به صورت کامل به نام خریدار خواهد بود و هر گونه مشکل از لحظه انتقال سند، به عهده خریدار است.

نکته مهم: برای انتقال سند، تنها تعویض پلاک کافی نیست و حتما باید سند قطعی در دفاتر رسمی ثبت اسناد دولتی به نام خریدار منتقل شود. به هیچ وجه تنها با گواهی تعویض پلاک، تسویه کامل را انجام ندهید.

نکته مهم دوم: به یاد داشته باشید که حتما خودرو را کارشناسی کنید، عدم کارشناسی حین خرید خودرو دست دوم ، عواقب بدی برای شما به همراه خواهد داشت. خرید خودرو کارکرده می‌تواند بسیار دشوار باشد و نیاز به تخصص بالا دارد.

در نهایت باید گفت که چه در مورد خرید خودرو صفر از کارخانه و چه در مورد خرید ماشین دست دوم ، باید رک باشید و با جسارت درخواست قانونی خود را اعلام نمایید. خجالت کشیدن و رودرواسی کردن در مورد مسائل قانونی موجب مشکلات بسیار زیادی خواهد شد.

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *