تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

تاریخچه کامل شرکت فورد

● فورد؛ از گذشته با ثبات میتازد

شرکت خودروسازی فورد، شرکت چند ملیتی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در میشیگان آمریکا قرار دارد. این شرکت توسط هنری فورد و در سال ۱۹۰۳ تاسیس شده است. این شرکت اتومبیل‌ های درون شهری کوچک و وسیله های نقلیه سنگین و تجاری را با برند فورد، و خودروهای لوکس را با برند لینکلن تولید می‌کند. این شرکت علاوه بر برند خود، سهام دار شرکت های خودروسازی دیگری نیز می‌باشد. SUV برزیل، استون مارتین انگلستان و Jiangling Motors چین بخشی از سهام خودروسازی این شرکت خارج از آمریکا است. این شرکت همچنین دارای سرمایه گذاری های مشترک در چین (چانگان)، تایوان (لیو هو)، تایلند (AutoAlliance تایلند)، ترکیه (اتوسان) و روسیه (سلرز) است.شرکت فورد

کمپانی فورد دومین غول صنعت خودروی آمریکا و پنجمین تولید کننده اصلی خودرو در سراسر جهان است. این شرکت از سال ۱۹۰۳ و بعد از تاسیس توانسته است با ایجاد ثبات در بحث مدیریت تولید و فروش، به این جایگاه پس از گذشت تقریبا یک قرن برسد. تمامی فعالین در زمینه تولید خودرو هم نظر، یک اسم را عامل پیشرفت این شرکت در طی سالیان پس از تاسیس می دانند، هنری فورد.

• هنری فورد؛ نابغه ای تمام عیار

هنری فورد

 

بنیان گذار اصلی شرکت فورد، هنری فورد توانست انقلابی در صنعت تولید خودرو در قرن بیستم را ایجاد کند. وی متولد ۳۰ ژوئیه ۱۸۶۳ در مزرعه ای در شهر گرینفیلد، میشیگان در آمریکا است. وی اصالتی انگلیسی ایرلندی دارد. او اولین کسی بود که سعی کرد تا با استفاده از خط مونتاژ در صنعت خودروسازی، این کالای لوکس را تا حد زیادی با قیمت بسیار پایین تر عرضه کند. فورد مخترع خودرو و خط مونتاژ نبود، اما توانست با بهره گیری از هوش و پشت کار چندین ساله، به توانایی تولید خودرو برای طبقه متوسط جامعه دست یابد. تولید انبوه کالاهای ارزان قیمت بدون کم کردن دستمزد کارگران، روشی بود که هنری برای تولید خودروهای شرکت خود استفاده کرد. فورد، مصرف گرایی را کلید طلایی تلاش خود برای تولید ارزان تر خودرو میدانست. تعهد شدید وی برای کاهش منظم هزینه‌ها منجر به نوآوری‌های فنی و تجاری بسیاری در این شرکت خودروسازی شد تا جایی که این کمپانی را پیشتاز کاهش هزینه‌های تولید در صنعت خودروسازی میدانند. فورد بیشتر ثروت گسترده خود را به بنیاد خانوادگی واگذار کرد و آن را تحت مدیریت خانواده خود در آورد.

• فراز و نشیب‌های فورد در طی سالیان

ویلیام کلای جونیور، نوه هنری (با نام مستعار “بیل” شناخته می شود)، در سال ۱۹۹۸ به عنوان مسئول اجرایی و همچنین در سال ۲۰۰۱ با عزیمت ژاک ناصر به عنوان رئیس اجرایی کل شرکت فورد نیز منصوب شد. وی به اولین عضو خانواده فورد که از زمان بازنشس

تگی عمویش، هنری فورد دوم، در سال ۱۹۸۲ به سرپرستی این شرکت درآمد، تبدیل شد. شرکت فورد در سال ۲۰۰۴ موتور اسپرت ساخته خودش به نام Cosworth را به جرالد فورسیته و کوین کالخوون فروخت، این اتفاق باعث خروج کمپانی از رقابت در بحث موتورهای خودروهای اسپرت بود که زمینه ساز حضور مجدد این شرکت به طور تخصصی در زمینه مونتاژ و کاهش هزینه‌های ساخت خودروهای جدید شد. با بازنشستگی رئیس قبلی و رئیس عملیات، جیم پادیلا در آوریل ۲۰۰۶، بیل فورد با ارتقا در جایگاه به سمت مدیر عاملی شرکت فورد رسید. پنج ماه بعد، بیل فورد در اقدامی شگفت انگیز در ماه سپتامبر، فورد آلن مولالی را به عنوان رئیس و مدیرعامل منصوب کرد، هرچند فورد همچنان به عنوان رئیس اجرایی در زمینه نظارت بر تولیدات فعالیت شرکت موروثی خود، به فعالیت خود ادامه میداد. در همین زمان بود که شرکت اعلام کرد، این خودروساز، بزرگترین خسارت سالانه تاریخ خود را در سال ۲۰۰۶ به مبلغ حدود ۱۲٫۷ میلیارد دلار متحمل شده است، این شرکت اعلام کرد که تخمین‌های مدیران اعلام می کند که تا سال ۲۰۰۹ به سودآوری باز نخواهد گشت. با اعلام این خبر سهام این کمپانی در بورس آمریکا بشدت کاهش پیدا کرد. با این حال، فورد در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۷ با بدست آوردن سود ۷۵۰ میلیون دلاری، وال استریت را غافلگیر کرد. البته در این رشد سهام، فروش سهام شرکت‌های Jaguar و Land Rover تاثیر زیادی داشت. سهام این شرکت‌ها که در سالهای گذشته و در زمان سوددهی فوق العاده شرکت فورد خریداری شد بود، در دوران رکود فروش و ضرر این شرکت کمک بزرگی به بازگشت بدهی‌ها کرده بود. خروج از رکود و جبران بدهی‌ها، آن هم پیشتر از موعد اعلام شده، یک تاریخ سازی عظیم در این شرکت از بدو تاسیس آن به شمار می آمد.

• بازگشت ثبات برای فورد پس از تاریخ سازی

در اول نوامبر ۲۰۱۲، کمپانی اعلام کرد که مدیر عامل شرکت، آلن مولالی را تا سال ۲۰۱۴ در این شرکت حفظ خواهد کرد. فورد همچنین مارک فیلدز، رئیس عملیاتی شرکت مستقر در آمریکا را به عنوان رئیس بخش عملیاتی جدید خود معرفی کرد. این ابقا برای مولالی به سبب تلاش های وی برای خروج فورد از رکود و مهیا کردن شرایط بازگشت به دوران اوج خود بود.
در آوریل ۲۰۱۶، فورد طرحی را برای مدرن سازی بخش‌های مهندسی و دفتر مرکزی از طریق یک پروژه ساختمانی ده ساله اعلام کرد. این طرح مشخص می کرد که پس از تکمیل پروژه، تعداد کارمندان فورد شاغل در این مناطق دو برابر خواهد شد و به ۲۴۰۰۰ نفر می رسد. در طول ساخت و ساز ، حدود ۲۰۰۰ نفر از کارمندان به یک مکان موقت منتقل شدند. تخمین هزینه ساخت و ساز این پروژه در حدود ۱٫۲ میلیارد دلار برآورد شده بود.
در ادامه برنامه های رشد و توسعه، این کمپانی قصد داشت تا خط تولید Ford Focus را در مکزیک راه اندازی کند که با توجه به سیاست های اتخاذ شده از جانب دونالد ترامپ و کاهش روابط با مکزیک، این شرکت از تصمیم خود منصرف شد و اعلام کرد ۷۰۰ میلیون دلار در میشیگان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. که حاصل آن ایجاد ۷۰۰ شغل مستقیم نیز می‌باشد. همچنین شرکت اعلام کرد که تمرکز این سرمایه گذاری بیشتر بر روی خودروهای برقی و هیبریدی خواهد بود.

البته سیاست های توسعه ای شرکت هرگز فراموش نشده و به عنوان یکی از اهداف همیشگی در نظر گرفته می شود. در همین راستا، کمپانی در فوریه ۲۰۱۷ اعلام کرد که در راستای سیاست‌های توسعه ای این شرکت، سهام شرکت Argo AI که یک استارت آپ در زمینه تولید خودروهایی با راننده خودکار است را خریداری کرده است. اعلام این خبر باعث شد تا در همان روز سهام شرکت فورد با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شود. از سیاست‌های دیگر کمپانی، افزایش قیمت سهام است. این شرکت اعلام کرد که برای سودآوری سهام داران قصد دارد تا ۳ میلیارد دلار از هزینه‌های جاری شرکت را کاهش دهد که در این کاهش هزینه‌ها، کاهش حقوق کارمندان به میزان ۱۰ درصد نیز اعلام شده است.

• شرکت های وابسته به فورد از گذشته تا کنون

کمپانی فورد طیف گسترده ای از اتومبیل‌ها را زیر نظر برند خود در سراسر جهان به فروش می‌رساند و اتومبیل های لوکس خود را تحت عنوان مارک لینکلن در ایالات متحده عرضه می‌کند. این شرکت در طول مدت فعالیت خود از ابتدا تا کنون سهام شرکت های بسیاری را خریداری کرده و در مواقعی نیز آن‌ها را به فروش رسانده است. از جمله این شرکت‌ها می توان به استون مارتین، مزدا ژاپن و ولوو اشاره کرد.

• محصولات کمپانی فورد.
از ابتدای تاسیس تاکنون، محصولات زیادی تحت عنوان اتومبیل های سواری در این کمپانی تولید شده است. فیستا، فوژن، مکس، اسکورت، فوکوس، رنجر، اکو اسپرت، اس یو وی، تاروس و شاخص ترین محصول تولیدی شرکت فورد یعنی، فورد موستانگ.
از سال ۱۹۶۵ تولید خودروی موستانگ به طور رسمی آغاز شده است. این خودرو را نماد تحول خودروسازی آمریکا می‌دانند. موستانگ در نسل های شش گانه و در طی سالیان دچار تحول‌های مثبت و رو به جلو شده است. و اکنون به اوج تولید و توجه در سراسر جهان دست یافته است. این خودرو در نسل یک توسط جان نجار طراحی شده است و برگزیده شدن چنین نامی را برای این خودرو به این فرد نسبت می‌دهند. موستانگ در زبان انگلیسی به معنی اسب وحشی است و البته نام نوعی جنگنده در جنگ جهانی دوم نیز می‌باشد.
این خودرو در نسل ششم خود با موتور پایه ۳٫۷ لیتری ۶ سیلندر با توان ۳۰۰ اسب بخار به بازار معرفی شده است. البته موتورهای دیگری نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده است.
• موتور ۳٫۷ لیتری V6 با ۳۰۰ اسب بخار قدرت
• موتور ۲٫۳ لیتری اکوبوست چهار سیلندر با ۳۰۵ اسب بخار قدرت
• موتور ۵ لیتری V8 با ۴۲۰ اسب بخار قدرت

معرفی هیجان انگیزترین و جدیدترین مدل فورد ۲۰۱۹

نماد مشهور کمپانی، فورد موستانگ، از زمان تاسیس تاکنون با تغییرات زیادی در قیمت فروش همراه بوده است، هرچند نوع امکاناتی که برای آن در مدل‌های مختلف در نظر گرفته شده است عامل دیگری در قیمت بوده، اما همیشه این خودرو جزو خودروهای لوکس آمریکایی به شمار رفته است.
قیمت فورد موستانگ در حدود ۷۰ هزار دلار است که قیمت مدل پایه این خودرو است. این قیمت با آپشن‌های در نظر گرفته شده و اضافی تا حدود ۱۲۰ هزار دلار نیز می رسد. که البته قیمت بالایی است، اما برای خودرویی که پرچم دار خودروهای این شرکت محسوب می شود قیمت منصفانه ای است. البته قیمت فورد بیشتر در مدلهای اقتصادی آن، مناسب خرید طبقه متوسط است و این مدیریت تولید و قیمت باعث شده تا طبقه متوسط جوامع مختلف توان خرید انواع خودروهای اقتصادی را پیدا کنند. قیمت محصولات در این مدل خودروها، به نیاز طبقه متوسط و همچنین اصول اساسی اولیه شرکت، یعنی کاهش هزینه تولید و عرضه خودرو بسیار نزدیک است.

خودروهای اقتصادی فورد از ۲۰۰۰ دلار شروع می شود که مدل فیستا است و قیمت بسیار مناسبی در بین خودروهای آمریکایی و اقتصادی دارد. این قیمت با توجه به حداقل دستمزد در آمریکا که حدود ۲۰۰۰ دلار است نشان از تلاش فورد برای کاهش هزینه‌های تولید و فروش بیشتر خودروهای اقتصادی دارد.

منابع
Leggett, Theo (March 6, 2005). “Ford fighting to keep its shine”. BBC News. Retrieved September 19, 2010.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Motor_Company

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *