تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
تیونینگ خودرو

همه آن چیز که باید در مورد تیونیگ خودرو بدانیم.

در تعریف تیونیگ خودرو از کلمه تقویت عملکرد استفاده می‌کنند، اما بیشتر افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و یا از علاقه‌مندان به این کار هستند، از واژه‌های اسپرت کردن خودرو و یا تقویت خودرو استفاده می‌کنند.

تیونیگ خودرو را می‌توان نوعی اصلاح عملکرد آن معرفی کرد. این اصلاح ممکن است برای تامین انرژی مناسب برای عملکرد بهتر و یا رانندگی راحت‌تر انجام شود. تقویت خودرو یا car tuning به معنای اضافه کردن، تغییر و یا تعویض کامل قطعات خودرو برای داشتن ظاهری بهتر و یا عملکرد بهتر است. اگرچه برای تقویت خودرو اکثرا بر روی تغییرات فنی و موتوری تمرکز می‌کنند، اما برای ایجاد عملکرد بهتر در موتور، تغییرات اضافی دیگری نیز نیاز است تا عملکرد خودرو بهتر از گذشته باشد.

اغلب تغییرات برای تقویت خودرو شامل بهبود سیستم تعلیق خودرو، تعویض لاستیک‌ها در جهت افزایش سطح اتکا، ترمز‌های بهتر، اصلاح عملکرد فرمان و سیستم انتقال نیرو می‌شود. این تغییرات که تماما در بخش فنی رخ می‌دهد تا حد زیادی بر روی اسپرت کردن خودرو تاثیر گذار است و به تغییرات ظاهری کمک زیادی می‌کند.

توضیحاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بخشی از کارهایی است که برای تقویت خودرو و به صورت عمومی انجام می‌دهند، اما اگر بخواهیم تخصصی به اهمیت اسپرت کردن خودرو و car tuningبپردازیم باید موارد زیادی را رعایت کنیم که سعی می‌کنیم در ادامه به آن ها بپردازیم.

تقویت موتور، اولین گام در

تنظیم موتور شامل اصلاح عملکرد سیستم موتور و احتراق است. در یک موتور معمولی عناصر مکانیکی و الکترونیکی زیادی از قبیل  سیلندر، شمع و جریان هوا وجود دارد. اما در موتورهای مدرن یک واحد کنترل موتور وجود دارد که وظیفه ایجاد بهترین تعادل بین عملکرد و تولید گاز خروجی را بر عهده دارد. این سیستم کنترلی توسط پروتکل OBD تمامی بخش‌های الکترونیکی موتور خودرو را زیر نظر دارد. اما برای تقویت خودرو در بحث car tuning از یک تراشه تحت عنوان ECU برای تغییر در سیستم عملکردی واحد کنترل موتور استفاده می‌کنند تا بتوانند با تغییرات دلخواه، قدرت موتور خودرو را تغییر دهند. در کنار این نوع بهبود عملکرد خودرو، برای بهبود عملکرد موتور و تقویت خودرو، از سیستم‌های القای اجباری مانند توربوشارژرها و یا سوپر شارژرها استفاده می‌کنند.

البته باید در نظر گرفت که تغییرات ایجاد شده باید اصولی و تحت نظر متخصصان این بخش صورت گیرد وگرنه غفلت از چنین پارامترهای عملیاتی می‌تواند منجر به خرابی‌های زودرس از جمله سرسیلندرهای پیچ خورده، حلقه‌های پیستونی از هم پاشیده، میله ها و میلگردهای ترک خورده یا خم شده، خرابی کامل سیستم خنک کننده، آتش سوزی موتور و حتی انفجار موتور شود.

 

سیستم صوتی    

سیستم صوتی اولیه که بر روی خودرو به سفارش کارخانه نصب می‌شود یک سیستم صوتی معمولی است که کیفیت بالایی ندارد. بسیاری از افرادی که به فکر اسپرت کردن خودروی شخصی خود می‌افتند در گام اول به سراغ تغییر اساسی در سیستم صوتی و باندهای پخش خودرو می‌روند. تقویت سیستم صوتی شامل تعویض باندهای پخش، استفاده از ساب ووفرها و تقویت کننده‌های کیفیت صدا می‌شود.

 

تنظیم سیستم تعلیق؛

تنظیم سیستم تعلیق شامل اصلاح فنرها، کمک فنرها، میله‌های ضد رول و سایر اجزای مرتبط می‌باشد.
کمک فنرهای مقاوم تر باعث تغییر وزن پویا در حین حرکت می‌شوند و به طور معمول میله داخلی کوتاه تری دارند تا هنگام استفاده از فنرهای کوتاه تر، از پایین آمدن آنها جلوگیری کنند. میله‌های نوسان گیر کوتاه تر باعث کاهش چرخش بدنه در هنگام حرکت در پیچ ها می‌شوند، بنابراین با تغییرات سیستم تعلیق، می‌توان چسبندگی لاستیکها را روی سطح بهبود بخشید.

برای خودروهای افرود نیز تغییر سیستم تعلیق باعث بهبود عملکرد هنگام عبور از سطوح ناهموار می‌شود. البته تغییر در سیستم تعلیق خودروهای افرود متفاوت از خودروهای اسپرت است. تقویت خودرو شامل تقویت بدنه آن نیز می‌شود. این تغییرات علاوه بر جنبه ظاهری و زیبایی، در اصل برای اصلاح وضعیت آیرودینامیکی صورت می‌گیرد. در اصلاح آیرودینامیک خودرو از طریق بهبود downforce سعی بر کنترل بهتر بر چرخ ها را دارند. Downforce یک ویژگی آیرودینامیکی است که با اعمال نیروی عمودی بر روی چرخ‌ها، اجازه می‌دهد خودرو با سرعت بیشتری در پیچ ها اقدام به چرخش نماید.

لاستیک ها

لاستیک ها تاثیر زیادی بر تقویت خودرو دارند، بنابراین انتخاب درست می‌تواند علاوه بر تغییرات مثبت ظاهری میتواند به تقویت خودرو کمک کند. عوامل زیادی در انتخاب لاستیک دخیل هستند که رانندگان بسته به نوع کاربری خود، آن را انتخاب می‌کنند. عواملی مانند شرایط آب و هوایی خاص، اندازه و سایز مختلف، مقاومت هنگام چرخش و جابجایی و زیبایی لاستیک می‌تواند در انتخاب افراد تاثیرگذار باشد.

این موارد تقریبا تمامی نکاتی است که در زمینه تقویت خودرو و همچنین برای اسپرت کردن خودرو باید در نظر گرفت. البته افرادی که قصد ورود به حیطه car tuning را دارند باید با توجه به بودجه، برآوردی از هزینه‌های تقویت خودرو داشته باشند چون این تغییرات هزینه‌های بالایی را دارد که ممکن است هر فردی حاضر به انجام آن نشود. ولی افرادی که علاقه مند به این تغییرات باشند باید بدانند که در نظر گرفتن موارد بالا میتواند به

آنها برای داشتن دید کلی کمک زیادی بکند.

منابع:

https://www.hks-power.co.jp/en/tuning/index.html

https://fullcartuning.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Car_tuning

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *