تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

همه چیز در مورد موتور ملی یا EF7

موتور EF7 از سال ۲۰۰۸ میلادی با رونمایی در خودروی سمند EF7 پا به عرصه تولید انبوه در کشور گذاشته است. این نوع موتور دوگانه سوز، توسط شرکت تحقیقات و تولید موتورهای ایران خودرو (ایپکو) با همکاری شرکت آلمانی F.E.V GmbH توسعه پیدا‌کرده است. نوع سوخت مصرفی این خودرو تحولی در موتورهای بنزین سوزی بود که بر روی خودروهای تولید داخل تا پیش از این استفاده می شد، و برای اولین بار موتوری با سوخت پایه گاز طبیعی می‌باشد. این موتور بواسطه طراحی بر روی پایه سوخت گاز طبیعی مزایایی را به همراه داشت که مورد استقبال زیادی مواجه شد. البته طرح هایی این چنینی همیشه دارای منتقدین بسیاری نیز هستند. پس از موفقیت و استقبال جامعه از خودروهای تولیدی با موتور ملی، ایران خودرو رو به بهبود و ارتقا موتورهای EF7 آورد و سپس اقدام به رونمایی از دو نوع موتور ملی تحت عناوین مختلف نمود.

 • مزایای موتور EF7
 • کاهش میزان مصرف سوخت (بنزین)
 • موتور ۱۶۴۵ سی‌سی ۱۶ سوپاپ
 • ۱۱۴ اسب ‌بخار قدرت
 • ۱۵۵نیوتن بر ‌متر گشتاور
 • طراحی سازگار با سوخت CNG

از مزایای دیگر این نوع موتور امکان استارت ماشین با سوخت گاز طبیعی است که پیش از این امکان پذیر نبود. این بدان معنی است که موتور ملی کاملا بر اساس استفاده از سوخت طبیعی پایه ریزی شده است. این نوع موتور پایه گاز سوز پ

البته در کنار نکات مثبت، نکات منفی نیز از طرف مصرف کنندگان و منتقدین وجود داشت که باعث می شد، رضایت ۱۰۰ درصدی در بازار از این محصول وجود نداشته باشد.

 • نبود تفاوت زیاد در زمان استفاده از سوخت بنزین، نسبت به موتورهای گذشته
 • رسیدن به حداکثر گشتاور در دور موتور ۵۰۰۰

مقایسه موتور هایEF7

البته شرکت ایران خودرو از انواع دیگر موتور EF7 رونمایی کرد که هرکدام از آن ها تلاشی برای بهبود این نوع موتور سوخت ترکیبی بودند.

 • EF7 NA
 • EF7 CCVT
 • EF7 TC

پس از نوع معمولی موتور ملی که همان سوخت ترکیبی بر اساس پایه گازی بود، شرکت ایران خودرو اقدام به رونمایی از موتور EF7 CCVT نمود. این موتور، به دلیل داشتن سیستم زمان بندی سوپاپ ها، امکان تنظیم باز و بسته شدن سوپاپ ها به صورت هوشمند را در اختیار این نوع موتور قرار می دهد. این سیستم به بهینه سازی مصرف سوخت و ایجاد قدرت تولیدی موتور کمک می کند و راندمان این نوع موتور را نسبت به موتور ملی نوع قبلی افزایش می دهد.

پس از رونمایی از این نوع موتور ، نوع دیگر آن تحت عنوان EF7 TC روانه بازار شد. این نوع سیستم که اکنون برروی خودروهای سورن و دنا و دناپلاس مورد استفاده قرار گرفته است، دارای سیستم توربوشارژر است. این نوع موتور امکان ایجاد قدرت بیشتر در موتورهایی با حجم کمتر نسبت به موتورهای بزرگتر را داراست. توروبو شارژر یک سیستم  شامل یک مجموعه متشکل از توربین و کمپرسور دارای محور چرخش مشترک است. این چرخه به دلیل افزایش بهره وری سیستم تامین هوای موتور باعث بهبود عملکرد و ایجاد قدرت موتور خودرو می‌شود.

تعمیرات و نگهداری موتورملی EF7

طراحی موتور سمند EF7 به دلیل نکات بیان شده دارای ظرافت و پیچیدگی بیشتری نسبت به موتورهای دیگر نظیر xu7 و tu5  می باشد. این نکته که بنظر نمی رسد جزو مزایای این خودرو بحساب آید، باعث می شود تا کار بروی عیب یابی و تعمیر این نوع موتور سخت تر از انواع دیگر موتورهای استفاده شده باشد. البته به مرور با استفاده بیشتر این نوع موتور برروی خودروهایی نظیر دنا و دناپلاس، و البته کلاس های آموزشی که برای تعمیرکاران برگزار شده، تا حد مطلوبی این مشکل برطرف شده است.

هزینه تعمیر موتور ملی سمند EF7

هزینه های تعمیراتی این نوع موتور، با توجه به میزان خرابی قطعات و نقص های پیدا شده می‌تواند متفاوت باشد، اما این نوع موتور تقریبا هزینه‌های مشابهی و در بعضی موارد بیشتر نسبت به موتورهای گذشته دارد. البته به دلیل نوسان بازار نمی توان قیمتی قطعی برای تعمیرات موتور این نوع خودروهای به صورت دقیق بیان کرد، اما می توان این را مطمئن بود که تا حد زیادی تعمیرات این نوع موتور با وجود پیچیدگی و ظرافت بیشتر، تفاوت چشمگیری با موتور خودروهای قدیمی که نوع متفاوتی بودند، ندارد.

 

منابع

https://car.ir/news/5678-accustom-ikco-ef7-engines

https://digiato.com/

https://article.tebyan.net/

 

 

 

 

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *