تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
فرمان برقی

فرمان برقی چیست و چه تفاوتی با فرمان هیدرولیک دارد؟

سیستم فرمان خودرو از گذشته تا به امروز، تغییرات زیادی را متحمل شده. با وجود اینکه برخی از خودروهای آمریکایی از حدود ۶۰ سال پیش، دارای تکنولوژی جدید فرمان خودرو بودند، اما تا همین ۱۰ سال پیش، داشتن فرمان هیدرولیک یک آپشن بسیار مهم روی خودروهای داخلی محسوب می‌شد که کمتر خودرویی چنین آپشنی را داشت. در گذشته از فرمان‌های مکانیکی در خودروها استفاده می‌کردند. فرمان‌های مکانیکی عملکردی کاملا مستقیم داشتند. این یعنی زمانی که غربیلک فرمان را می‌چرخاندید، این چرخش بر شانه‌ها اعمال می‌شد و شانه‌ها حرکت را از طریق پینیون‌ها یا همان مفصل‌ها به چرخ‌ها منتقل می‌کردند. این روند یک روند کاملا مکانیکی بود. به همین خاطر، راننده برای چرخاندن فرمان، باید نیروی زیادی را صرف می‌کرد. این مساله زمانی که خودرو در حالت ساکن ایستاده بود، بدتر می‌شد. یعنی باید فشار بیشتری را راننده وارد می‌کرد تا چرخ می‌چرخید. پس از مدتی فرمان‌های هیدرولیکی و امروزه فرمان‌‌های برقی روی کار آمدند تا  فرمان نرم‌تر حرکت کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با فرمان هیدرولیکی ، فرمان برقی و همچنین تفاوت فرمان هیدرولیکی و برقی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

فرمان هیدرولیک چیست و چطور کار می‌کند؟

فرمان هیدرولیک

فرمان‌های هیدرولیکی جایگزین مناسبی برای فرمان‌های مکانیکی بودند. در این نوع سیتم فرمان، از یک پمپ و شیر فرمان استفاده می‌شود. یک روغن نسبتا رقیق با نام روغن هیدرولیک در این سیستم حرکت می‌کند و با پمپ هیدرولیک، فشار روغن را به شیر فرمان هدایت می‌کند. با این کار، فشار روغن دقیقا همانند سیستم ترمز، باعث چرخش چرخ‌های خودرو می‌شود و دیگر لازم نیست که راننده فشار زیادی را به فرمان وارد کند. در این نوع فرمان، حرکت غربیلک بسیار نرم‌تر و ساده‌تر خواهد بود. به همین خاطر خستگی راننده را کاهش می‌دهد. از این رو فرمان‌های هیدرولیک محبوبیت بسیار زیادی در میان رانندگان پیدا کردند. اما این فرمان‌ها، کاملا به حرکت موتور وابسته بودند و از همان لحظه‌ای که موتور و بلبرنگ‌ها شروع به حرکت می‌کردند، پمپ هیدرولیک نیز به کار می‌افتاد و این مساله باعث می‌شد تا استهلاک خودرو افزایش پیدا کند.

فرمان برقی چیست و چطور کار می‌کند؟

همانطور که اشاره کردیم، پمپ هیدرولیک حتی زمانی که مورد استفاده هم قرار نمی‌گرفت، کار می‌کرد و همین مساله باعث استهلاک بیشتر پمپ و افزایش مصرف سوخت می‌شد. از این رو، پژوهشگران به این فکر افتادند تا فرمانی اختراع کنند که حرکتی کاملا مستقل از موتور داشته باشد. به همین خاطر فرمان برقی ابداع شد. فرمان برقی دارای یک موتور الکتریکی کوچک هست که می‌تواند به صورت کاملا مستقل عمل کند. همانطور که اشاره کردیم، فرمان‌های مکانیکی بر اساس شانه دنده، پینیون و ستون فرمان کار می‌کردند. در سیستم فرمان برقی ، همین ساختار را شاهد هستیم. اما موتور الکتریکی بر اساس کاربرد و نیاز خودرو، بر روی ستون فرمان، شانه دنده یا پینیون‌ها قرار می‌گیرد و حرکت چرخ‌ها را کنترل می‌کند.

فرمان هیدرولیک بهتر است یا فرمان هیدرولیک؟

برای تفاوت فمران هیدرولیک و فرمان برقی ، باید این سوال را از خودتان بپرسید که به دنبال چه معیارهایی هستید. از نظر ایمنی و حتی نرمی فرمان، تفاوتی بین فرمان‌های هیدرولیک و برقی وجود ندارد. اما باید بدانید که طول عمر فرمان‌های برقی از فرمان‌های هیدرولیک بیشتر است. ولی در عین حال باید گفت که متاسفانه هنوز تعمیرکاران زیادی در مورد تعمیرات فرمان‌های برقی تخصص ندارند و اگر فرمان خودرو شما دچار مشکل شود، به سادگی نمی‌توانید تعمیر کار آن را پیدا کنید. این در حالی است که در هر گوشه از شهر، تعمیر کاران فرمان هیدرولیک وجود دارند. اما فرمان‌های برقی، نیازی به شارژ کردن روغن هیدرولیک یا چک کردن آن ندارند. همچنین دارای ساختار کلاسیک و قدیمی فرمان هستند. به همین خاطر، استهلاک کمتری دارند و از قطعات کمتری در ساخت آن استفاده شده. به همین خاطر در صورت خرابی، قطعات کمتری درگیر هستند. اما این به شما بستگی دارد که کدام فرمان را انتخاب کنید. حتی کاهش مصرف سوخت در فرمان‌های برقی آنقدر محسوس نیست که روی تصمیم‌گیری شما تاثیر داشته باشد. پس باید راحتی خودتان را در نظر بگیرید و ببینید با کدام فرمان راحت‌تر هستید.

تفاوت فرمان هیدرولیک با فرمان برقی چیست؟

بسیاری از افرادی که قصد خرید خودرو دارند، این سوال را مطرح می‌کنند که تفاوت فرمان هیدرولیک و برقی چیست؟ در حقیقت باید گفت که فرمان‌های هیدرولیک مصرف سوخت را افزایش می‌دهند و نیاز به فشار نسبی برای چرخاندن فرمان دارند. در حقیقت فشار روغن و پمپ هیدرولیک  فشار دست شما را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند تا با حداقل فشار، بتوانید جهت حرکت چرخ‌ها را تغییر دهید. اما در فرمان‌های برقی، حرکت دست شما تبدیل به یک سیگنال دیجیتال می‌شود و یک موتور برقی چرخ‌ها را حرکت می‌دهد. به همین خاطر، می‌توان گفت که مصرف سوخت خودرو با وجود فرمان برقی کاهش پیدا می‌کند. اما این کاهش در حدی چشم گیر نخواهد بود که به نفع شما باشد. اساسا می‌توان تفاوت فرمان برقی و هیدرولیک را در ساختار آنها دانست. در فرمان برقی، ساختارهای اضافی شیر فرمان، پمپ هیدرولیک و سایر متعقلات آن وجود ندارند. به همین خاطر تعمیر و نگه داری از آنها ساده‌تر خواهد بود.

منابع

https://www.cbac.com/concord/media-center/blog/2015/october/the-difference-between-electric-vs-hydraulic-pow/

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
همه چیز در مورد فرمان و ترمز الکتریکی
چرا فرمان خودرو به طرفین می‌کشد؟
کامپیوتر خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *