تاریخ امروزسه شنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
فرمان الکتریکی

همه چیز در مورد فرمان و ترمز الکتریکی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از وسایل الکترونیکی، بسیاری از قطعات مکانیکی جای خود را به قطعات الکترونیکی داده‌اند.
ترمز و فرمان الکتریکی از جمله تجهیزات بسیار ضروری برای کنترل خودرو می‌باشند. استفاده از این مدل تجهیزات در خودروهای به روز امروزی بسیار کاربردی است. با توجه به سرعت عکس العمل این دو سیستم در آینده ای نزدیک شاهد استفاده از این تجهیزات در تمامی خودروها خواهیم بود.
این سیستم ها معمولا از یکسری سنسور و موتورهای الکترونیکی تشکیل شده اند که علاوه بر افزایش سرعت عمل سیستم، باعث کاهش خطا سیستم نیز می‌شوند. سیستم ترمز الکتریکی امروزه یکی از بهترین جایگزین‌ها برای سیستم های قدیمی ترمز خودروها است که ویژگی‌های مثبت فراوانی دارد. فرمان الکتریکی نیز می‌تواند قدرت کنترل راننده را بر روی خودرو افزایش داده و در مقابل هر گونه تغییر ناگهانی عکس العمل سریعی نشان دهد. در تمامی موارد ذکر شده باید سیستم متصل به ای سی یو یا همان کامپیوتر خودرو باشد تا تمامی اطلاعات به شکل سازمان یافته ای ارسال شود. امروزه استفاده از انرژی الکتریکی برای حرکت خودروها بسیار مورد استقبال تولید کنندگان قرار گرفته است. در این مقاله در مورد ترمز و فرمان الکتریکی و مزایای آن صحبت می‌شود.

فرمان الکتریکی خودرو

فرمان های الکتریکی یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی فرمان‌های هیدرولیکی هستند. این فرمان‌ها علاوه بر داشتن دقت بالا دارای سرعت عمل بسیار بیشتری نسبت به مدل هیدرولیکی خود هستند. امروزه بسیاری از تولید کنندگان در دنیا از این مدل از فرمان‌ها برای خودروهای تولید خود استفاده می‌کنند. فرمان الکتریکی معمولا از سه بخش موتور الکتریکی، سنسور گشتاور و اتصال به کامپیوتر و پردازشگر تشکیل شده است.
طرز کار فرمان الکتریکی به اینصورت است که ابتدا سنسور گشتاور دستور ارسال شده توسط دستان شما را دریافت کرده و آن را به سیستم کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند. سیستم کامپیوتر خودرو براساس داده‌های ارسالی و همچنین داده‌های موجود در حافظه خود نسبت به تغییر جهت چرخش خودرو اقدام می‌کند. موتور الکتریکی دی سی به عنوان منبع تغذیه، ارسال اطلاعات بین کاربر و کامپیوتر خودرو را عمل می‌کند.
محل نصب سیستم فرمان الکتریکی معمولا در سه محل مختلف است. ستون فرمان، پینیون و دنده شانه ای از جمله مکان‌هایی هستند که فرمان الکتریکی بر روی آن قرار می‌گیرد. قرار دادن سیستم فرمان الکتریکی بر روی هر کدام از این مکان‌ها می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد.

ترمز الکتریکی خودرو

سیستم‌های ترمز الکتریکی نیز از جمله سیستم‌هایی هستند که می توانند احتمال تصادفات را کاهش دهند. امروزه بسیاری از خودرو های الکتریکی از این سیستم‌ها برای خودرو های خود استفاده می‌کنند. سیستم‌های دیسکی از جمله سیستم‌های ترمز قدیمی بوده است که نسبت به حالت الکتریکی کندتر است.
سیستم ترمز الکتریکی نیز همانند فرمان الکتریکی از یک سنسور تشکیل شده است که ضربه به پدال ترمز می تواند این سیستم را فعال کرده و در کسری از ثانیه ترمزها عمل کنند. البته این موضوع باید با دستور کامپیوتر خودرو انجام شود. کامپیوتر خودرو براساس سرعت ماشین و میزان شدت فشار کاربر بر پدال ترمز خودرو را فعال می‌کند.

مزایا و معایب ترمز و فرمان الکتریکی

ترمز الکتریکی
همانطور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، سیستم‌های الکتریکی دارای سرعت عمل و انعطاف بالایی هستند. این سیستم‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر خود دارای ضریب ایمنی بالاتری هستند و احتمال تصادفات را به شکل قابل توجهی کاهش می دهند. سیستم‌های الکتریکی معمولا توانایی قرار گرفتن در نقاط مختلف را دارند و از این جهت دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. مهمترین قسمت این سیستم‌ها، سنسور‌های آن هستند که باید در مناطق مناسبی برای در نظر گرفتن عکس العمل کاربر قرار بگیرند. همچنین باید ارتباط بین سنسور و کامپیوتر خودرو برقرار باشد. مهمترین ایراد این روزهای سیستم فرمان و ترمز الکتریکی، هزینه‌های بالای نصب و راه اندازی آن‌ها است.

نکات مهم در انتخاب ترمز و فرمان الکتریکی

در هنگام خرید خودرو سعی کنید کاتالوگ مربوط به مدل ماشین را به دقت بخوانید. در صورت قرار دادن سیستم‌های الکتریکی در خودرو، موارد در کاتالوگ ذکر می‌شوند. انتخاب سیستم‌های بی کیفیت چینی می توانند تاثیرات منفی زیادی بر ضریب ایمنی خودرو داشته باشند. سعی کنید جزییات سیستم را از شرکت تولید کننده جویا شوید.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
چرا فرمان خودرو به طرفین می‌کشد؟
سیستم برق خودرو چگونه کار می‌کند؟
رایج‌ترین نواقص سیستم برق خودرو کدام هستند؟

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *