تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
تفاوت سانتافه شرکتی با وارداتی

سانتافه وارداتی بخریم یا شرکتی؟ | تفاوت سانتافه وارداتی با شرکتی

ماشین‌های خارجی گران‌قیمت اند. با توجه به جریاناتی که ارز در ایران دارد قیمت آن‌ها به ریال روز به روز هم بیشتر می‌شود. از این جهت خرید خودرو خارجی یک تصمیم مهم و سرنوشت‌ساز است و باید با تمام جزئیات و اطلاعات انواع ماشین‌ها آشنا باشید. ما در اینجا در مورد خرید سانتافه صحبت خواهیم کرد. تفاوت سانتافه وارداتی و سانتافه شرکتی را به شما خواهیم گفت تا در همان مراحل ابتدایی خرید با دست پر و اطلاعات کافی اقدام کنید.

اگر قصد خرید ماشین خارجی و مخصوصا خودرو پرقدرتمند و زیبای سانتافه دارید دو گزینه و یک سوال همیشه پیش روی شماست. سانتافه وارداتی بخریم یا شرکتی؟ معمولا حین معامله خودرو این نکات ریز و جزئی به شما گفته نمی‌شود. خودتان باید در مورد فرق سانتافه وارداتی با شرکتی اطلاعات کامل داشته باشید تا دقیق تصمیم بگیرید.

سانتافه شرکتی

فرق سانتافه وارداتی با شرکتی در چیست؟

به طور کلی خودروهای خارجی که در ایران معامله و خرید و فروش هستند از دو حالت خارج نیستند یا وارداتی هستند و یا شرکتی. سانتافه هم از این قاعده مستثنا نیست.

  • سانتافه وارداتی:

گروه‌ها و مجموعه‌هایی وجود دارند که در کار واردات محصولات غیرداخلی هستند. این شرکت‌ها خودرو را از سایر تامین‌کننده‌ها (به غیر از کمپانی هیوندای) در خارج از کشور خریداری می‌کنند و وارد می‌کنند. یعنی ممکن است سانتافه وارداتی که خریداری می‌کنید از جایی غیر از کمپانی هیوندا خریداری شده باشد. مثلا از یک نماینده سانتافه در دبی یا هر جای دیگر. (کشورهای حاشیه خلیج فارس بیشترین میزان واردات این خودرو را در اختیار دارند.) شرکت‌های غیرانحصاری واردکننده معمولا این خودروها را توسط واسطه‌ها خریداری و وارد می‌کنند.

  • سانتافه شرکتی:

گروه هیوندا به برخی شرکت‌ها در کشورهای مختلف جهان نمایندگی اعطا کرده است و خودروها توسط خود کمپانی تولیدکننده برای نمایندگی‌ها ارسال می‌شود. شرکت‌هایی که اصطلاحا نماینده انحصاری هیوندا هستند سانتافه شرکتی عرضه می‌کنند.

تفاوت سانتافه وارداتی با شرکتی

معمولا تفاوتی در ظاهر و یا امکانات خارجی خودروها پیدا نمی‌کنید. مخصوصا که سانتافه نسخه‌ی آلتیمیت یا نهایی را برای نماینده‌های انحصاری‌اش ارسال می‌کند. یعنی امکانات این دو رده با هم یکسان هستند. البته در ایران داستان کمی متفاوت است و ممکن است نسخه شرکتی امکانات کمتری داشته باشد.

اما یک مزیت بزرگ سانتافه شرکتی نسبت به نسخه وارداتی گارانتی خود کمپانی تولیدکننده است.

البته بسیاری از خریداران این گارانتی را تنها یک کاغذ بدردنخور می‌دانند. چون این گارانتی تنها زمانی کاربرد دارد که خودرو در کارخانه با ایرادات احتمالی تولید شده باشد. اگر ایرادات و اشتباهات احتمالی در حین تولید خودرو اتفاق افتاده باشند سانتافه شرکتی را می‌توان مرجوع کرد. در حالی که در سانتافه وارداتی ممکن است ضرر بزرگی برای شما داشته باشد. نکته بعدی اینکه سانتافه وارداتی را هم می‌توانید گارانتی کنید. گارانتی خودرو وارداتی هزینه‌بر است و نیاز به کارشناسی خودرو دارد. اما سانتافه شرکتی معمولا قیمت بالاتری نسبت به مدل وارداتی دارد که به دلیل همان گارانتی است.

برخی خودروهای وارداتی امکانات بیشتری نسبت به مدل شرکتی دارند. چون تولیدکننده‌ها نسخه‌های مختلفی از خودرو را تولید می‌کنند و ممکن است نسخه‌ای که برای نمایندگی ایران ارسال شده باشد برخی آپشن‌ها و امکانات را نداشته باشد. این هم یک نکته مهم است که قبل از تصمیم به خرید سانتافه باید حتما بررسی کنید. چون دلیل محبوبیت سانتافه امکانات و آپشن‌های متعددی است که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اگر برخی نواقص در نسخه‌ی شرکتی وجود داشته باشد با توجه به قیمت بالای مدل شرکتی به این معناست که پول بیشتری نسبت به ارزش واقعی خودرو پرداخت کرده‌اید. این هم یک فرق سانتافه وارداتی با شرکتی است.

خواندن این مقاله را از دست ندهید!
معرفی خودرو شاسی بلند ارزان در ایران
سانتافه وارداتی چه آپشن‌های بیشتری نسبت به نسخه شرکتی دارد؟

سانتافه نسخه‌های مختلفی دارد که بیشتر تفاوت‌های آن‌ها در آپشن‌هایی است که برای خودرو در نظر گرفته است. در هنگام خرید سانتافه باید به این آپشن‌ها بیشتر توجه کنید. برخی خودروهای شرکتی با نام فول آپشن عرضه می‌شوند در حالی که نیمه فول هستند.

سانتافه شرکتی معمولا این آپشن‌های مهم را ندارد:

  1. مانیتور بزرگ خودرو: نسخه شرکتی سانتافه مانیتور بزرگ خودرو که جزو جذابیت‌های مدل ۲۰۱۶ سانتافه است را ندارد. در حالی که در اکثر خودروهای وارداتی سفارش عرب و یا سفارش اروپا این مانیتور تعبیه شده است. البته می‌توانید درخواست کنید که این مانیتور در نمایندگی روی خودرو شما نصب شود اما هزینه‌ دارد.
  2. دوربین ۳۶۰ درجه: هنگام بررسی نکات ایمنی سانتافه دوربین ۳۶۰ درجه جزو آپشن‌های مهمی است که به آن اشاره می‌شود. در مدل‌های سال ۲۰۱۶ به بعد سانتافه در ورژن شرکتی این آپشن مهم در نظر گرفته نشده است.
  3. رینگ‌ها: رینگ‌ها در نسخه‌ی وارداتی و شرکتی متفاوتند. معمولا رینگ‌های وارداتی جذابیت و ماندگاری بیشتری دارند اما رینگ‌های شرکتی ساده و در عین حال کم‌دوام هستند. از این نظر هم نسخه‌ی وارداتی بهتر عمل کرده است.
  4. سیستم توان خودرو: موتور سانتافه در برخی موارد در مدل‌های شرکتی و وارداتی متفاوتند و آن هم به دلیل استاندارد یورو برای آلودگی هواست. نسخه‌های وارداتی آلایندگی کمتری دارند چون متناسب با کیفیت سوخت و استاندارد یورو ۶ تولید شده‌اند. در حالی که نسخه‌ شرکتی سانتافه که در حال حاضر در ایران وجود دارد متناسب با استاندارد یورو ۲ تولید شده است و نرخ آلایندگی بیشتری دارد. توان موتور سانتافه وارداتی هم به خاطر سوخت بهتر کمی بالاتر است. در حد ۱۰ اسب بخار.
  5. گرمکن صندلی عقب: در برخی نسخه‌های شرکتی گرمکن صندلی عقب وجود ندارد.

این موارد تنها ۵ فرق سانتافه وارداتی با شرکتی می‌باشند. البته ممکن است این نواقص در سانتافه شرکتی وجود نداشته باشد. اما بعد از سال ۲۰۱۶ اکثر نسخه‌های شرکتی دارای این نواقص بوده‌اند. به همین دلیل خریداران سانتافه خودرو وارداتی را بیشتر ترجیح می‌دهند.

چرا قیمت سانتافه شرکتی معمولا بیشتر است؟

دلیل اصلی آن وجود گارانتی مستقیم از کمپانی هیوندا است. این گارانتی باعث می‌شود تا در صورت وجود اشکالات احتمالی بعد از خرید سانتافه، خریداران دچار ضرر مالی زیاد نشوند. نسخه‌ی نهایی خودرو معمولا قیمت بیشتری دارد. اگر سانتافه شرکتی نیمه فول آپشن خریداری کنید قیمت آن کمتر از وارداتی فول خواهد بود.

دلیل دیگری که قیمت مدل شرکتی را بالاتر برده است نقطه‌ی شروع فروش کمپانی است. معمولا نسخه‌های اولیه عرضه خودرو با همان پیک قیمتی برای نماینده‌های انحصاری ارسال می‌شود. هر خودرویی در ماه‌های اولیه عرضه قیمت بالاتری دارد. چون تقاضا برای آن بیشتر است. اما پس از اینکه پیک تقاضا را رد می‌کند قیمت آن افت خواهد داشت. معمولا کمپانی هیوندا در زمان پیک تقاضا خودروها را در اختیار نمایندگی قرار می‌دهد در نتیجه قیمت آن هم بیشتر است.

قیمت خودرو وارداتی هم به نرخ و نوسانات ارز بستگی دارد. اگر یک شرکت غیرانحصاری در زمانی که قیمت دلار بالا باشد خودروها را سفارش دهد و قیمت دلار کمتر شود ممکن است قیمت بالایی را تجربه کند. گمرک و مالیات خودروهای وارداتی به دلیل لوکس بودن کالا بیشتر است. به همین دلیل است که نمی‌توان روی قیمت خودرو به دلار چندان حساب کرد و قیمت‌گذاری اولیه که در توسط شرکت‌ها و نماینده‌ها انجام می‌شود حرف اول را می‌زند. دقیقا مثل قیمت یک گوشی آیفون.

تفاوت سانتافه سفارش اروپا و عرب در چیست؟

در این دو مدل هم اختلافاتی وجود دارد. رنگ‌بندی خودروها یکی از این تفاوت‌هاست. رنگ‌بندی بدنه بیرونی و همچنین طراحی داخلی آن متفاوت است. در نسخه ۲۰۱۶ سانتافه سفارش عرب سیستم تنظیم ارتفاع وجود دارد که در سانتافه سفارش اروپا وجود ندارد. اما به طور کلی سفارش اروپا از نوع سانتافه وارداتی امکانات و آپشن‌های بیشتری دارد. سیستم رادار جانبی دارد که سیستم هشدار برای نقطه کور دارد. این رادار روی آینه‌ی کناری قرار گرفته است و می‌تواند حین حرکت موانعی که در نقطه‌ی کور و خارج از دید راننده قرار گرفته‌اند را شناسایی کند. دوربین ۳۶۰ درجه اتوماتیک دارد که در پیچ‌ها، حین عقب و جلو رفتن و همچنین حین پارک اطلاعات لازم را در اختیار راننده قرار می‌دهد. سنسور آلارم کمربند سرنشین جلو و همچنین نوربالا اتوماتیک هم سایر آپشن‌های جانبی نسخه اروپایی نسبت به مدل سفارش عرب می‌باشند.

پاسخ به چند سوال متداول در خرید سانتافه
  • آیا نسخه وارداتی سانتافه همان سفارش عرب است؟

خیر. بسته به شرکت واردکننده و تامین‌کننده‌ی این شرکت ممکن است سانتافه سفارش کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باشد یا نه. به طور کلی نمی‌توان گفت که نسخه وارداتی همان نسخه سفارش عرب است. امکان سفارش شرکت‌های واردکننده از اروپا هم وجود دارد.

  • کدام نماینده‌ها در ایران به صورت انحصاری سانتافه شرکتی وارد می‌کنند؟

در ایران دو نماینده اصلی آسان موتور و کرمان‌ موتور سانتافه نسخه شرکتی وارد می‌کنند. آسان موتور تا قبل از سال ۲۰۱۵ از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار داشت اما بعد از آن برخی خودروهای شرکتی هیوندا که توسط این نمایندگی عرضه می‌شدند برخی امکانات و آپشن‌ها را نداشتند. کرمان موتور از سال ۹۵ تا کنون با هیوندای همکاری می‌کند. اکثر خودروهایی که وارد می‌کند فول آپشن هستند و البته قیمت بالایی دارند.

  • سانتافه مدل وارداتی بخریم یا شرکتی؟

جواب این سوال به شما بستگی دارد. باید این مدل‌ها را با هم مقایسه کنید. مطالبی که در مورد فرق سانتافه وارداتی با شرکتی گفته شد را دقیق بخوانید. بعد در مورد آپشن‌ها و امکانات هر کدام مقایسه‌های لازم را انجام دهید. در نهایت قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید و ببینید کدام یک ارزش افزوده‌ی بیشتری برای شما دارد. برخی نمایندگی‌ها شرایط اقساطی هم دارند که می‌تواند در تصمیم نهایی شما تاثیر داشته باشد.  تنها در این صورت می‌توانید درست و دقیق تصمیم بگیرید.

جمع بندی

در اینجا در مورد انواع مدل‌های سانتافه در بازار ایران خرید و فروش می‌شوند بحث کردیم. نوع شرکتی، نوع وارداتی، سفارش اروپا، سفارش عرب، فول آپشن، نیمه فول آپشن و … در بازار خودروهای نو و دست دوم معامله می‌شوند. این تفاوت‌ها و نکات اولیه در خرید سانتافه را خوب بخوانید و در مراحل خرید تمام این جوانب را در نظر بگیرید. هر کدام از این موارد می‌توانند تعیین‌کننده باشند تا خودروی موردنظر خود را با بهترین قیمت و امکانات و آپشن‌های موردنیازتان تهیه کنید.

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *