تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
میزان فرمان خودرو

همه چیز درباره میزان فرمان خودرو

آیا تا به حال این مساله برای شما به وجود آمده که وقتی فرمان خودرو را به حال خود رها می‌کنید، به یک سمت کشش و تمایل بیشتری داشته باشد؟ در اصطلاح به این اتفاق کشیدن فرمان به یک سمت می‌گویند. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است باد یک سمت لاستیک جلو، کمتر یا بیشتر از سمت دیگر باشد. یا مثلا اینکه شاسی جلو خودرو در تصادف آسیب دیده باشد و محل قرارگیری چرخ، در جای مناسبی نباشد. اما علاوه بر این مسائل و مشکلات، رایج‌ترین دلیل کشیدن فرمان به یک سمت، میزان نبودن فرمان است. در این مواقع باید اقدام به میزان فرمان خودرو کنید. اما آیا می‌دانید میزان فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا تا به حال در مورد دستگاه تنظیم لیزری فرمان خودرو چیزی شنیده‌اید؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید.

میزان فرمان خودرو چه معنایی می‌دهد؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال وجود داشته باشد که اصلا میزان فرمان چیست و میران کردن فرمان چه معنایی می‌دهد؟ برای درک بهتر این موضوع، اینبار که سوار ماشین می‌شود، بهتر است در جلوی سپر خودرو خم شده و زاویه‌ای که چرخ‌ها با کف خیابان می‌سازند را ببینید. اگر یک خط عمود بر لاستیک‌ها بکشیم، باید این خد دقیقا عمود بر آسفالت باشد. اما اگر این خط فرضی، هر گونه زاویه‌‌ای با آسفالت ایجاد کند، آن وقت به اصطلاح زاویه کمبر به وجود می‌آید. این یعنی فاصله بین دو چرخ از داخل در تمامی نقاط مختلف یکسان نیست. می‌تواند این تغییر زاویه به شکل داخلی و یا خارجی باشد. یعنی برخی مواقع فاصله بین دو چرخ در نزدیکی آسفالت، کمتر از فاصله دو چرخ در نزدیکی موتور خواهد بود. اما عکس این موضوع نیز امکان پذیر است، یعنی امکان دارد فاصله بین دو چرخ در نزدیک موتور، بیشتر از فاصله دو چرخ در نزدیکی آسفالت باشد که در این حالت انگار چرخ‌ها در حال فاصله گرفتن از هم هستند. با میزان کردن فرمان، این فاصله‌ها را یکسان می‌کنند تا مشکلی برای سیستم تعلیق خودروی شما به وجود نیاید.

اهمیت میزان فرمان خودرو

زمانی که میزان فرمان خودروی شما بر هم بخورد و زاویه کمبر بیشتر از صفر باشد، آنگاه مشکلات عدیده‌ای برای شما به وجود آمد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • عدم تعادل خودرو بر سر پیچ‌های تند
  • لاستیک سایی شدید – یا در قسمت داخلی یا در قسمت خارجی لاستیک
  • کشیدن فرمان به یک سمت
  • عدم تعادل خودرو حتی در جاده‌های صاف
  • افزایش مصرف سوخت
  • افزایش استهلاک سیستم تعلیق
  • آسیب رساندن به جعبه فرمان در مرور زمان

میزان فرمان خودرو به روش سنتی چطور انجام می‌شود و آیا دقت کافی دارد؟

از گذشته تا به امروز، متخصصان تعمیرات جلوبندی خودرو، از یک میله قابل ریگلاژ برای تنظیم کردن میزان فرمان استفاده می‌کردند. در این روش، خودرو روی چال می‌آمد و چرخ‌های آن را بر روی دیسک‌های چرخان قرار می‌دادند. سپس فرمان خودرو را در حالتی قرار می‌دادند تا چرخ‌ها هیچ گونه زاویه‌ای نداشته باشند. سپس با یک میله ریگلاژ، از زیر خودرو، فاصله داخلی بین دو چرخ را در قسمت‌های مختلف اندازه می‌گرفتند. اگر این میله در همه جای لاستیک فاصله یکسان را نشان می‌داد، یعنی میزان فرمان کاملا صحیح است. اما اگر فاصله بین دو نقطه نزدیک آسفالت و دو نقطه نزدیک موتور کمتر یا بیشتر بود، مکانیک باید این زاویه را یکسان می‌نمود. برای این کار، با استفاده از دو آچار، مهره سیبک فرمان را باز یا بسته می‌کنند. این کار را آنقدر انجام می‌دهند تا هم غربیلک فرمان در زاویه صحیح ایستاده باشد و هم هر گونه اختلاف فاصله بین دو نقطه پایینی و بالایی چرخ از بین برود. این روش با وجود اینکه کاملا سنتی است، اما دقت کافی ندارد.

دستگاه تنظیم لیزری خودرو چطور کار می‌کند و چقدر دقت دارد؟

میزان فرمان لیزری

با وجود اینکه سالیان سال از روش سنتی برای تنظیم فرمان استفاده می‌کردند، اما این روش فاقد دقت کافی است و نمی‌تواند تغییرات جزئی زاویه کمبر را تشخیص داد. به همین خاطر، مدتی است که است که دستگاه تنظیم فرمان لیزری وارد بازار شده است. این دستگاه‌ها کوچک‌ترین زاویه کمبر را تشخیص می‌دهند و به مکانیک‌ها کمک می‌کنند تا دقیقا زاویه آن را به صفر برسانند. دستگاه لیزری تنظیم فرمان بسیار گران قیمت است و هنوز کمتر کسی از آن استفاده می‌کند. به همین خاطر کمتر شاهد حضور دستگاه لیزری تنظیم فرمان در ایران هستیم. به صورت کلی روند کار این دستگاه‌های بدین شکل است که خودرو روی یک جک هیدرولیک بزرگ قرار می‌گیرد و به بالا می‌رود. سپس چهار نقطه سنج لیزری یا تارگت روی هر چرخ قرار داده می‌شوند.

چند دوربین در کنار دستگاه لیزری تنظیم فرمان وجود دارند که می‌توانند با کمک لیزر و حرکات چرخ خودرو، زاویه آن را اندازه بگیرند. دوربین‌ها این زاویه را به یک کامپیوتر که به دستگاه وصل است، انتقال می‌دهند. سپس کامپیوتر زاویه چرخ، زاویه کمبر و زاویه‌ای که باید داشته باشد را اندازه می‌گیرد و نمایش می‌دهد. پس مکانیک می‌تواند با تغییر زاویه پیچ سیبک، در هر لحظه شاهد تغییرات زاویه چرخ خودرو شما باشد و در نهایت زاویه کمبر را به صفر برساند تا تنظیم فرمان خودرو حتی بدون ۱ درجه اختلاف انجام شود. در نتیجه دستگاه تنظیم فرمان لیزری را می‌توان دقیق‌ترین روش برای میزان فرمان خودرو دانست.

منابع

o-know-if-you-need-a-wheel-alignment-by-robert-tomashek

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
فرمان برقی چیست و چه تفاوتی با فرمان هیدرولیک دارد؟
چرا فرمان خودرو به طرفین می‌کشد؟
چرا خودرو باید قبل از خرید کارشناسی شود؟

 

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *