تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
مات شدن چراغ جلو ماشین

چرا چراغ جلو ماشین مات می‌شود؟

اگر چند سالی است که پشت فرمان می‌نشینید و از یک ماشین استفاده می‌کنید، حتما دچار زردی یا مات شدن چراغ جلو ماشین خود شده‌اید. مات شدن چراغ جلو ماشیت علاوه بر اینکه ظاهر خودرو را بسیار زشت و نامناسب می‌کند، بلکه قدرت نوردهی آن را شدید کاهش می‌دهد. به همین خاطر است که همه رانندگان، به دنبال روش‌های رفع ماتی چراغ و همچنین جلوگیری از ماشت شدن چراغ جلو ماشین خود هستند. در این مقاله قصد داریم تا در درجه اول به شما نشان دهیم که چرا چراغ جلو ماشین مات می‌شود و چگونه می‌توان از مات شدن چراغ ماشین جلوگیری کرد. در ادامه هم به شما راه‌کارهایی ارائه می‌دهیم تا به رفع ماتی چراغ خودرو شما کمک کند. پس اگر درگیر این معضل هستید، با ما هرماه شوید!

چه دلایلی باعث مات شدن چراغ جلو خودرو می‌شوند؟

به صورت کلی می‌توان تمام دلایل را در چهار دسته مختلف قرار داد:

اکسیداسیون: در درجه اول می‌توان اکسیداسیون یا همان اکسیدن شدن لایه روی چراغ جلو ماشین را، عامل اصلی زرد و مات شدن آن دانست. به صورت کلی زمانی که چراغ جلو در معرض نور UV قرار بگیرد، لایه محافظ خود را از دست داده و در معرض اکسید شدن قرار می‌گرد. به همین خاطر، در هر لحظه که چراغ جلو با اکسیژن در تماس است، چراغ شما زرد و مات خواهد شد. به همین خاطر پس از گذشت مدتی کوتاه، چراغ شما کاملا زرد می‌شود.

ذرات معلق در هوا: زمانی که با سرعت حرکت می‌کنید، چراغ جلو ماشین شما با ذرات مختلف معلق در هوا برخورد می‌کند. این برخورد‌ها آنقدر زیاد می‌شوند که لایه محافظ روی چراغ شما را به صورت کامل از بین می‌برن. از طرف دیگر، برخورد ذرات معلق نسبتا درشت، باعث می‌شود حفره‌های بسیار ریزی روی چراغ به وجود بیایند و بافت اصلی چراغ را در معرض اکسید شدن قرار دهند. به این طریق، چراغ شما زرد و مات می‌شود.

گل و مواد شیمیایی: قطعا برای شما پیش آمده که در جاده، گل به چراغ ماشین شما پاشیده شده باشد. پاشیده شدن گل و همچنین مواد شیمیایی مختلف همانند بنزین و گازوئیل به چراغ ماشین شما، می‌تواند آن را به مرور زمان کدر و مات کند.

بخار آب: تمامی چراغ جلوهای خودرو دارای واشرهای مقاومی هستند که از ورود آب به چراغ خودرو، جلوگیری می‌کنند. اما اگر این واشرها دچار مشکل شوند یا در اثر تعویض، به خوبی نصب نشوند، آب داخل چراغ شده و بخار می‌شود. این بخار به تدریج باعث کدر و مات شدن چراغ جلو ماشین شما خواهد شد.

چطور می‌توانیم جلوی زرد شدن چراغ خودرو را بگیریم؟

متاسفانه این روزها چراغ جلو خودرو بسیار گران قیمت است. با افزایش روز افزون ارز، قیمت چراغ‌ها نیز به صورت صعودی، افزایش پیدا می‌کند. پس بهترین پیشگیری بهترین راهکار خواهد بود!

ماشین خود را دور از آفتاب مستقیم پارک کنیم: به یا داشته باشید که یکی از اصلی‌ترین عوامل تخریب لایه محافظ روی چراغ‌ها، نور UV خورشید است. به همین خاطر بهتر است خودروی خود را در پارکینگ یا دور از نور مستقیم خورشید پارک کنید.

شستشو خودرو: بهتر است هر ماه، سه بار خودروی خود را با شوینده‌های مخصوص بشویید. این کار باعث می‌شود تا مواد شیمیایی و همچنین گل و لای از روی چراغ شما به خوبی پاک شوند.

چراغ خود را پولیش کنید:از پولیش‌های مدیوم غیر جذبی برای چراغ‌های خود استفاده کنید. به این شکل می‌توانید در همان اولین مراحل، جلوی زردی چراغ خود را بگیرید.

رفع ماتی چراغ ماشین چطور انجام می‌شود؟

دلیل مات شدن چراغ جلو ماشین

  • مراجعه به متخصصین: در حال حاضر متخصصین زیادی می‌توانند به رفع ماتی چراغ ماشین شما کمک کنند. این دسته افراد با دریافت هزینه‌ای، ماتی چراغ شما را تا حد زیادی از بین می‌برند. البته باید به یاد داشته باشید که هزینه این کار بالاست و برای خودروهای ارزان قیمت مقرون به صرفه نخواهد بود و بهتر است چراغ جدید تهیه کنید.
  • استفاده از خمیر دندان: خمیر دندان‌های سفید کننده می‌توانند برای کاهش زردی چراغ خودرو شما مفید واقع شوند. به همین خاطر، کمی از آن را روی یک دستمال خشک و نرم بگذارید و به آرامی روی چراغ ماساژ دهید. پس از آن، چراغ را کاملا آب کشی کنید. معمولا در مراحل اولیه این روش نتیجه بخش خواهد بود.
  • حمام سرکه: سرکه نوعی اسید است و می‌تواند جرم را از بین ببرد. به همین خاطر حمام سرکه نیز می‌تواند برای کاهش زردی و ماتی چراغ خودرو مفید واقع شود. اما توجه داشته باشید که باید چراغ‌ها را حتما در حمام سرکه شناور کنید تا نتیجه مناسب را به دست بیاورید. پس از بیرون آوردن چراغ، با یک اسفنج نرم می‌توانید روی آن بکشید، تا جرم‌ها از بین بروند.

نکته اول: به هیچ وجه از انواع سمباته برای سفید کردن چراغ استفاده نکنید.

نکته دوم: از ترکیب روش حمام سرکه و خمیر دندان می‌توانید نتیجه بهتری بگیرید.

نکته سوم: هر چه زودتر برای رفع ماتی اقدام کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. تنها در مراحل اولیه، سرکه و خمیر دندان مثمر ثمر خواهند بود.

 

 

منابع

https://glassdoctor.com/blog/why-your-headlights-get-foggy

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
چطور عمر خودرو را افزایش دهیم؟و استهلاک خودرو را کاهش دهیم.
آیا باید هنگام روشن کردن خودرو حتما کلاچ بگیریم؟ نحوه صحیح کلاچ گیری
عملکرد نامناسب ترمز خودرو چه دلیلی دارد؟

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *