تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

عملکرد نامناسب ترمز خودرو چه دلیلی دارد؟

خودروی شما حتی اگر ترمز هم نداشته باشد، مشکلی نیست! حداقل حرکت نمی‌کند و جان کسی را نیز به خطر نمی‌اندازد! اما کوچک‌ترین نقص در عملکرد سیستم ترمز خودرو می‌تواند باعث آسیب‌های مالی و جانی جبران ناپذیری شود. پس عملکرد نامناسب سیستم ترمز خودرو را می‌توان بازی با جان خود و سرنشینان خود و حتی افراد دیگر دانست. شاید برای هر راننده، تلخ‌ترین و ترسناک‌ترین خاطره در رانندگی، عملکرد نامناسب سیستم ترمز خودرو باشد. اینکه پای خود را بر روی پدال ترمز بگذارید و سرعت خودرو اصلا کاسته نشود، یک تجربه بسیار خطرناک است که روح را از جان شما جدا می‌کند. اما چه عواملی باعث این اتفاق می‌‌شوند؟ آیا تعویض روغن ترمز یا تعویض لنت ترمز ماشین بر این مساله تاثیر می‌گذارد؟ یا باید به دیسک ترمز رسیدگی کرد؟ همه این عوامل دخیل هستند. پس با مقاله ماشین‌چی همراه شوید تا سیستم ترمز خود را ارتقاء دهید.
عواملی که بر عملکرد نامناسب سیستم ترمز خودرو تاثیر منفی می‌گذارند کدام هستند
عوامل مختلفی بر کاهش عملکرد مناسب سیستم ترمز خودرو تاثیر می‌گذارند. در اینجا قصد داریم تا شما را با تمامی این عوامل آشنا کنیم تا بتوانید جان خود و دیگران را حفظ کنید.

جنس لنت ترمز

لنت ترمز را می‌توان یکی از اصلی‌ترین اجزای سیستم ترمز هر خودرویی دانست. سالیان سال است که ساختار لنت‌های ترمز تغییر خاصی نکرده و هنوز هم همانند دوچرخه‌های قدیمی، با چسیبدن لنت‌های ترمز به دو طرف دیسک چرخ، خودرو از حرکت می‌ایستد. لنت ترمز باید جنسی کاملا زبر داشته باشد. لنت‌های زبر خاصیت ترمزگیری بسیار مناسبی دارند و در عوض سریع‌تر تمام می‌شوند. باید این را بدانید لنتی که طول عمر زیادی دارد، اصلا لنت مناسبی نیست. لنت بر روی دیسک ساییده می‌شود تا جلوی سرعت خودرو را بگیرد. لنت‌هایی که کمتر ساییده‌ می‌شوند، دیرتر تمام می‌شوند و قدرت ترمزگیری کمتری نیز دارند. پس حتما لنت ترمزی را انتخاب کنید که زبر باشد و سریع‌تر از لنت‌های دیگر تمام شود. حتما از لنت‌های شرکتی و برند استفاده نمایید تا دچار مشکل نشوید.

تمام شدن لنت ترمز

خرابی لنت ترمز
اگر با هر بار ترمز، صدای ساییده شدن دو فلز روی هم به گوش شما می‌رسد، این یعنی لنت شما تمام شده. در این مرحله، بهتر است خودروی خود را متوقف کنید. زیرا ساییدگی آهن روی دیسک ترمز، باعث آسیب شدید به دیسک می‌شود. در مرور زمان این کار اتفاق باعث می‌شود تا مجبور شوید به صورت کامل دیسک چرخ خود را عوض کنید. البته در خودروهای جدید، روشن شدن چراغ لنت پشت کیلومتر خودرو نشان می‌دهد که لنت ترمز شما به پایان رسیده و نیاز به تعویض دارد.

خرابی بوستر ترمز

بوستر ترمز قطعه‌ای دایره شکل است که معمولا در گوشه‌ی کاپوت و چسبیده به اتاق قرار دارد. این قطعه وظیفه ایجاد خلاء و فشار پشت روغن ترمز را دارد. بوستر باعث می‌شود تا با فشردن پدال ترمز، روغن پشت لنت‌ها بیاید و آنها را به دیسک ترمز بچبساند. در صورت خرابی این قطعه، پدال ترمز زیر پا سفت شده یا به اصطاح چوب می‌شود. در این لحظه معمولا خودرو سر خودرو و حتی شتاب بیشتری نیز خواهد گرفت. پس حتما به صورت دوره‌ای از سلامت بوستر ترمز خود اطمینان حاصل کنید.

نشتی روغن ترمز

بدون روغن ترمز، هیچ قدرتی باعث چسبیدن لنت به دیسک چرخ نمی‌شود. پس در صورت بروز هرگونه نشتی در سیستم روغن، عملکرد سیستم ترمز کاملا مختل می‌شود. به علاوه اینک تعویض روغن ترمز در دوره‌های منظم نیز توصیه می‌شود. با تعویض روغن ترمز می‌توانید از میزان آن آگاه شوید و همواره کیفیت آن را حفظ کنید.

لبه داشتن دیسک ترمز

باید بدانید که تنها لنت بر روی دیسک ساییده نمی‌شود. بلکه لنت، مخصوصا لنت‌های ارزان قیمت، باعث ساییدگی روی دیسک ترمز نیز می‌شود. این ساییدگی محسوس نیست اما در مرور زمان با دست کشیدن روی دیسک متوجه یک لبه چند میلی‌متری خواهید شد. وجود لبه بر روی دیسک چرخ باعث می‌شود تا ترمز به خوبی بر روی صفحه دیسک نچسبد و قدرت ترمزگیری به شدت کاهش پیدا کند. در صورت بروز این مشکل، باید حتما دیسک‌های خودرو را تعویض کنید. البته در برخی شرایط تراشکارها می‌توانند این لبه را با دستگاه‌های مخصوص از بین ببرند و ظاهر آن را مثل روز اول صاف و یکنواخت کنند.

خرابی لوازم چرخ

لوازم چرخ متشکل از قطعات کوچک پلاستیکی و همچنین سیلندر‌های ترمز هستند. این لوازم به صورت دوره‌ای نیاز به تعویض خواهند داشت. پس از گذشت مدتی، فشار روغن باعث می‌شود این قطعات دچار نشتی شوند و دیگر خاصیت سابق را نداشته باشند.

عاج لاستیک

یکی از عواملی که بر عملکرد سیستم ترمز خودرو بسیار تاثیر گذار است، میزان عاج لاستیک شما خواهد بود. هرچقدر عاج لاستیک خودروی شما بیشتر باشد، قدرت ترمزگیری ماشین شما بیشتر خواهد بود. پس به هیچ وجه با لاستیک‌های کم عاج حرکت نکنید. زیرا مخصوصا در مسیرهای بارانی و لغزنده، سیستم ترمز شما را مختل می‌کند.
خب همراهان عزیز ماشین چی، به نظر شما عدم عملکرد کدام یک از موارد ذکر شده می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد؟
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:

تسمه تایم چیست و هر چند وقت یک بار ‌باید تعویض شود؟
هر فیلتر را در چه زمانی تعویض نماییم؟
واشر سرسیلندر چیست و چرا می‌سوزد؟

 

منابع:

https://blog.firestonecompleteautocare.com/brakes/spongy-brakes

/https://www.liveabout.com/whats-wrong-with-my-brakes-281982

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *