تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
اصالت مرسدس و بی ام و

بنز بخریم یا بی ام و ؟ مقایسه دو غول خودروسازی آلمان

مرسدس بنز و بی ام و ، هر دو جزء برندهایی هستند که بی شک همه مردم دنیا آرزوی داشتن یکی از آنها را دارند. این دو کارخانه خودروسازی، جزء قدیمی‌ترین و البته بهترین کارخانه‌های خودروسازی در تمام دنیا محسوب می‌شوند و کمتر کسی قابلیت رقابت با آنها را دارد. البته بی شک این موضوع را باید بیان کرد که قیمت بالای این خودروها باعث شده تا میزان فروش آنها از میزان فروش خودروهای شهری و مقرون به صرفه همانند تویاتا کمتر باشد. اما این چیزی از ارزش‌های مرسدس بنز و بی ام و کم نمی‌کند و همه می‌دانند که این دو شرکت خودروسازی، جزء لوکس‌ترین و گران‌قیمت‌ترین برند‌های خودروسازی محسوب می‌شوند. اما در این مقاله قصد نداریم در مورد میزان فروش این دو برند صحبت کنیم. به صورت کلی مردم دنیا را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول کسانی که عاشق بی ام و هستند و کسانی که مرسدس بنز را ترجیح می‌دهند! شاید انتخاب بین این دو برند زمانی که صحبت از خرید به میان نیاید، کار ساده‌ای باشد. همه ما می‌توانیم بر اساس معیارها و علاقه‌ی قلبی، یکی از این دو برند را به عنوان برند محبوب خود انتخاب نماییم. اما وقتی که قرار باشد بابت یکی از آنها هزینه میلیاردی پرداخت کنید هم به همین سادگی تصمیم می‌گیرید؟ قطعا اینطور نیست و کسانی که قصد خرید یک خودروی لوکس، اسپرت و زیبا را داشته باشند، حتما ترجیح می‌دهند حتی بین برندهای محبوبی همانند مرسدس بنز و بی ام و نیز مقایسه انجام دهند. مثلا واقعا باید هزینه ملیاردی بابت بی ام و ۷۳۰ پرداخت کرد یا مرسدس بنز S500 ؟ بی ام و ۵۳۰ بهتر است یا مرسدس بنز E200 ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین تصمیم‌گیری را کنید!

مرسدس بنز یا بی ام و ؟ کدام یک با سابقه‌تر هستند؟

در درجه اول بهتر است کمی شما را با قدمت این دو ابر غول خودروسازی آلمانی آشنا کنیم. اگر کمی در مورد تاریخ تاسیس برند مرسدس بنز و بی ام و تحقیق کنید، در خواهید یافت که بی ام و در سال ۱۹۱۶ و مرسدس بنز، ۱۰ سال بعد، یعنی سال ۱۹۲۶، تاسیس شد. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید که مرسدس بنز حدود ۳۰ سال قدمت بیشتری از بی ام و دارد! در حقیقت حدود سال ۱۸۸۳، برند دایملر، تاسیس شد و همین برند در سال ۱۹۲۶، به مرسدس بنز تغییر نام پیدا کرد. پس در واقع مرسدس بنز سابقه بیشتری نسبت به بی ام و دارد و به این مساله افتخار می‌کند.

اما با وجود آنکه مرسدس بنز مدت بیشتری در بازار خودروسازی دنیا حضور دارد، باز هم بی ام و از این بازار عقب نمانده و با تمام سرعت خودش را به پیشرفت سریع مرسدس بنز رسانده و حتی در برخی مواقع از آن نیز پیشی گرفته است. به همین خاطر شاید سابقه و قدمت تولید، معیار مناسبی برای انتخاب بین مرسدس بنز و بی ام و نباشد!

سلیقه جوان پسندان یا کلاسیک سواران؟

قطعا این مساله برای شما بارها و بارها هنگام خرید کوچک‌ترین وسیله نیز اتفاق افتاده که اگر چشمتان را بگیرد، دیگر به معایب آن فکر هم نمی‌کنید. پس بهتر است در اولین بخش از مقایسه، شما را با موارد ظاهری که سالیان سال در مورد بنز و بی ام و رعایت می‌شود آشنا کنیم. به صورت کلی هر دو برند از نظر ظاهری، یک سبک را رعایت می‌کنند و مشتریان نیز این رعایت سبک ظاهری را جزئی از اصالت آنها می‌دانند. شاید اگر یک دستگاه خودرو مرسدس بنز S500 سال ۱۹۶۰ را با مدل ۲۰۲۰ آن مقایسه کنیم، با وجود تمام امکانات جدید و ظاهری تجملاتی، از نظر درون مایه شباهت زیادی به هم دارند. این مساله در مورد بی ام و نیز دیده می‌شود اما شاید کمی کم رنگ‌تر باشد. به عنوان مثال بی ام و ۵۳۰ سالیان سال است که توانسته اصالت خود را حفظ کند و از طرفی همه مشتریان، بی ام و را به جلو پنجره دندان خرگوشی معروف می‌شناسند.

با وجود آنکه مرسدس بنز نیز مدل‌های دو درب کوپه یا کروک زیادی دارد، اما اکثر افراد، مرسدس بنز را به تشخص و اصالت می‌شناسند و آن را مخصوص افراد متشخص، آرام و اکثر مسن می‌دانند. شاید این مساله برای بسیاری از افراد قابل درک نباشد و تصور کنند  که یک مدل مرسدس بنز E200 کروک، دل هر جوانی را در سینه به تپش در می‌آورد که البته کاملا صحیح است. اما از نظر معیارهای ظاهری و همچنین مشخصات فنی، می‌توان گفت که خودروهای برند بی ام و ، بیشتر باب دل جوانان است و اکثر افراد مسن هستند که سواری مرسدس بنز را ترجیح می‌دهند. مرسدس بنز دارای ظاهری بسیار متشخص، سنگین و با وقار است اما شیطتنت از ظاهر بی ام و می‌بارد. شاید از نظر ظاهری نیز طراحان تلاش کرده‌اند تا در اولین نگاه، با دیدن مرسدس بنز، حس آرامش و وقار در قلب شما به وجود بیاید و در عین حال با دیدن بی ام و ، انرژی را احساس کنید.

خواندن این مقاله را از دست ندهید:

۵ تا از بهترین ماشین شاسی بلند ۲۰۱۹

مرسدس بنز S500 یا بی ام و ۷۳۰ ؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

اس 500 یا 730

در این قسمت قصد داریم تا به صورت اختصاصی، دو مورد از پرچم داران خودروسازی بی ام و مرسدس بنز را با هم مقایسه کنیم. اساسا کسانی که به خودروهای لوکس، بزرگ و با وقار علاقه‌مند باشند، یکی از این دو خودرو را انتخاب می‌نمایند. مرسدس بنز S500 در تمامی دنیا جنبه تجملاتی دارد و همه آن را به گران و البته قدرتمند بودن می‌شناسند.

اما شما اگر بخواهید هزینه یکی از این خودروها را بپردازید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ اولین سوء تفاهمی که در مورد مرسدس بنز S500 به وجود می‌آید این است که به دلیل سنگین بودن، شتاب کند‌تری نسبت به بی ام و ۷۳۰  دارد. اما این کاملا اشتباه است و باید بدانید که مرسدس بنز اس ۵۰۰ قادر است در عرض حدود ۵٫۵ ثانیه از حالت سکون، خودش را به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. این در حالی است که این عدد در مورد ۷۳۰ حدود ۷ ثانیه به ثبت رسیده. البته پیشرانه مرسدس بنز اس ۵۰۰ در این مساله بی تاثیر نیست و همانطور که می‌دانید در انواع شش، هشت و ۱۲ سیلندر به بازار عرضه می‌شود.

از نظر گشتاور و همچنین توان موتوری، مرسدس بنز اس ۵۰۰ قدرت بسیار بیشتری دارد اما این تنها زمانی است که بخواهیم اس ۵۰۰ را با ۷۳۰ مقایسه کنیم. زیرا کد بندی خودروهای بی ام و بر اساس حجم موتور و سری تولید انجام شده و اگر احساس می‌کنید پیشرانه شش سیلندر سه لیتری بی ام و ۷۳۰ برای شما به اندازه کافی مناسب نیست، می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر، ۷۵۰ یا حتی ۷۶۰ را انتخاب کنید که دارای موتورهای هشت و ۱۲ سیلندر هستند!

به صورت متخصصان و علاقه‌مندان به خودرو، در هر بازه زمانی، بارها و بارها این خودروها را جزء به جزء با هم مقایسه می‌کنند. اما به دلیل رقابت بالای این دو برند خودروساز، تقریبا انتخاب یک کدام به عنوان برند برتر، محال خواهد بود. اساس این دو خودرو از نظر کیفیت ساخت، توان موتوری و راحتی در یک سطح قرار دارند. البته ناگفته نماند که امکانات راحتی مرسدس بنز اس ۵۰۰ کمی بیشتر از ۷۳۰ است و در یک برنامه تلویزیونی معروف، اس ۵۰۰ را به قالی حضرت سلیمان شباهت دادند! اس ۵۰۰ دارای امکانات بسیار زیادی است و درون آن راحتی بی حد و مرزی را تجربه خواهید کرد. البته باید بهای آن را بپردازید و حتی در خارج از کشور، شروع قیمت مرسدس بنز، حدود ۱۵ هزار دلار از بی ام و ۷۳۰ بیشتر است!

مقایسه دو خودرو شهری و رایج بنز E200 و بی ام و ۵۳۰

بنز و بی ام و هر دو دارای کلاس‌ها یا همان سری‌های مختلفی هستند. بنز این سری‌ها را با حروف انگلیسی نشان می‌دهد و بی ام و از اعداد برای نشان دادن سری‌های مختلف خود استفاده می‌کند. سری E و سری C بنز، جزء خودروهای شهری و برای مصرف روزمره محسوب می‌شوند. در مقابل، سری ۵ بی ام و نیز همینطور است و برای برای مصارف روزمره طراحی شده و همانند سری ۷ و کلاس S لوکس و لاکچری نیست. همانطور که اشاره کردیم، خودروهای بی ام و ۵۳۰ و بنز E200 جزء خودروهای لوکس و گران نیستند و کاربرد همه روزه دارند و به همین خاطر قطعا معیار شما برای انتخاب آنها با معیار یک خودروی لوکس همانند اس ۵۰۰ که شاید هفته‌ای یک بار از آن استفاده می‌کنید، متفاوت باشد.

مرسدس بنز E200 از نظر قیمتی تفاوت بسیاری زیادی با مدل اس ۵۰۰ دارد و تقریبا می‌توان گفت که شروع قیمت آن از حدود ۶۰ هزار دلار است. بی ام و ۵۳۰ نیز دقیقا همینطور بوده قیمت آن از حدود ۵۵ هزار دلار آغاز می‌شود. اما مساله اصلی در این قسمت، بررسی تفاوت‌های بین این خودرو است. بر خلاف سنت همیشگی بی ام و، در سری ۵۳۰، از موتور دو لیتری چهار سیلندر خطی استفاده شده و دیگر حجم بیشتری نسبت به سری ۲۰۰ بنز ندارد. اما با کمک گرفتن از گیربکس اتوماتیک هشت سرعته، این خودرو می‌تواند در عرض حدود ۶ ثانیه، خودش را از حالت سکون به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. اما مرسدس بنز وزن بیشتری داشته و به همین خاطر شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۷٫۱ ثانیه را دارد.

تفاوت بین این دو خودرو اصلا قابل لمس نیست و به عنوان مثال توان مرسدس نبز ای ۲۰۰ تنها حدود ۱۰ اسب بخار از بی ام و ۵۳۰ بیشتر است و در عوض بی ام و ۵۳۰ حدود یک ثانیه شتاب سریع‌تری نسبت به بنز ای ۲۰۰ دارد. از نظر ایمنی، محوببیت و آپشن‌ها نیز هر دو این خودروها دقیقا در یک رده قرار دارند و تفاوت زیادی بین آنها وجود ندارد و این شما هستید که ترجیح می‌دهید روی فرمان شما آرم سه پر بنز یا گرد بی ام و وجود داشته باشد.

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *