تاریخ امروزیکشنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
خرید ماشین منطقه آزاد

همه چیز در مورد ماشین گذر موقت و خودروهای مناطق آزاد

ماشین گذر موقت یا خودروهای مناطق آزاد تجاری دارای شرایط خاصی هستند که با پلاک‌های ملی یا معمولی کشور تفاوت‌های زیادی دارند. مناطق آزاد در ایران شامل چند شهر هستند که کیش، قشم، چابهار، انزلی، ماکو و اروند را در بر می‌گیرد. این مکان‌ها محدوده مشخصی دارند و خودروهایی که پلاک مناطق آزاد بر روی آن‌ها نصب شده است، تحت شرایط خاصی می‌توانند از محدوده منطقه آزاد خارج شوند؛ اما چه مسئله‌ای باعث می‌شود تا افراد زیادی به خصوص در این مناطق از همان ابتدا پلاک ملی دریافت نکنند. در این مقاله خرید ماشین منطقه آزاد تجاری و قوانین استفاده از آنها مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در صورتی که قصد دارید از این شرایط استفاده کنید، اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید.

خرید ماشین منطقه آزاد

شرایط خرید ماشین مناطق آزاد

اگر وارد مناطق آزاد کشور شوید، احتمالاً از تعداد زیاد خودروهای خارجی شگفت‌زده می‌شوید! اکثر افرادی که در این مناطق سکونت دارند، از خودروهای گران‌قیمت و خارجی استفاده می‌کنند. البته باید دقت داشته باشید که این امر، سطح درآمد بالای آن‌ها را شامل نمی‌شود بلکه شرایط خرید ماشین منطقه آزاد با دیگر مناطق متفاوت است و همین امر سبب شده است تا خودروهای خارجی راحت‌تر قابل خرید باشند.

برای خرید خودروهای خارجی و وارد کردن آن‌ها به کشور، باید با توجه به مصوبه سازمان‌های ذی‌ربط و گمرک، درصدی از قیمت خرید خودرو در خارج از کشور را به گمرک پرداخت کنید تا بتوانید خودرو را با پلاک ملی وارد کشور کنید. این درصد گاهی اوقات در خودروهای لوکس به ۱۰۰ درصد هم می‌رسد. به عنوان مثال با خرید یک بنز ۵۰۰ میلیونی در خارج از کشور، باید همین مبلغ را هم برای گمرکی آن پرداخت کنید. از این رو قیمت این خودرو در مناطق آزاد با پلاک این مناطق، نصف می‌شود. احتمالاً با این تفاسیر متوجه می‌شوید که خودرو با پلاک منطقه آزاد با قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به پلاک ملی، هزینه برمی‌دارد. البته این خودروها محدودیت‌هایی هم دارند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. ولی با این حال برای برخی افراد می‌تواند بهترین گزینه باشد.

شرایط خرید ماشین مناطق آزاد تغییرات زیادی دارد و گاهی اوقات خودروهای ممنوع در کشور برای این مناطق نیز ممنوع می‌شوند. ولی به هر حال شرایط خرید خودروهای لوکس در مناطق آزاد به مراتب راحت‌تر از پلاک ملی آنهاست. البته در گذشته از این شرایط برای ورود خودرو استفاده زیادی می‌شد ولی امروزه شرایط خرید خودرو منطقه آزاد انزلی و دیگر مناطق آزاد نیز دچار تغییراتی شده است. ورود برخی خودروها حتی به مناطق آزاد نیز ممنوع است و افراد فقط برای استفاده شخصی می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. در گذر زمان و با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، شرایط خرید خودرو در مناطق آزاد نیز ممکن است مجدداً تغییر کند.

تردد ماشین گذر موقت مناطق آزاد

ماشین با پلاک منطقه آزاد برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که در مناطق آزاد مانند بندر انزلی سکونت دارند، می‌توانند از این خودروها به راحتی بهره ببرند. یکی از محدودیت‌هایی که خودروهای با پلاک منطقه آزاد دارند، عدم تردد در جاده‌های کشور به صورت آزادانه است. به عنوان مثال محدوده منطقه آزاد انزلی از بخش‌هایی مانند مسیر رشت به تالش تا سه راه اسالم، مسیر رشت به رودسر قبل از پلیس راه چابکسر و مسیر رشت به رودبار بعد از امام زاده هاشم تشکیل شده است. از این رو خودروهایی که دارای پلاک منطقه آزاد انزلی هستند می‌توانند در این مسیرها تردد کنند؛ ولی برای تردد در مسیرهای دیگر نیاز به مجوز دارند و محدودیت‌هایی شامل آن‌ها می‌شود.

افرادی که در انزلی زندگی می‌کنند و در سطح این شهر تردد دارند، مشکلی برای استفاده از این خودروها احساس نمی‌کنند. از این رو می‌توانند یک خودروی گران‌قیمت را با هزینه بسیار مناسب‌تر خریداری کنند و در این شهر مورد استفاده قرار دهند. البته ممکن است محدوده مناطق آزادی که سمت خشکی هستند مانند بندر انزلی یا منطقه آزاد ارس بتواند در آینده گسترده‌تر شود. ولی مناطق آزاد قشم و کیش به علت این که در یک جزیره ثابت هستند، همان منطقه را شامل می‌شود و امکان گسترش آن حداقل تا الآن وجود ندارد.

برخی افراد نیز محل کار آن‌ها در مناطق آزاد است یا برای مسافربری یا حتی تجارت و ساخت و ساز در این مناطق کار می‌کنند. این افراد نیز گزینه مناسبی برای خرید خودرو پلاک منطقه آزاد هستند و می‌توانند از این فرصت بهره ببرند. این افراد با هزینه کمتر خودروهای لوکس را برای این منطقه خریداری می‌کنند.

 

مزایا و معایب خرید خودرو با پلاک منطقه آزاد

ممکن است با توجه به این که خودروهای لوکس در مناطق آزاد قیمت مناسب‌تری دارند، برخی افراد به فکر خرید این خودروها بیفتند. از این رو مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند از این طریق مسائل مربوط به آن را حل کنند. قبل از هر چیز باید بدانید که مزایا و معایب خرید ماشین گذر موقت با پلاک منطقه آزاد برای افرادی مختلف می‌تواند متفاوت باشد. همان‌طور که گفته شد کسانی که در مناطق آزاد سکونت دارند و بیشتر زمان خود را در این مناطق می‌گذرانند، به راحتی با خرید این خودروها کنار می‌آیند و محدودیت‌هایی که دارند برای آن‌ها چندان مهم نیست؛ زیرا قصد خروج طولانی مدت از این مناطق را ندارند.

از سوی دیگر افراد ساکن دیگر مناطق فقط یک ماه می‌توانند از خودروی خود در شهر محل سکونت خود استفاده کنند و ممکن است این مسئله برایشان توجیهی نداشته باشد. از این رو یکی از معایب خیلی مهم خودروهای پلاک موقت، همین محدودیت است.

مزیت مهم آن نیز خرید برخی خودروهای ممنوع در کشور و خودروهای لوکس با قیمت به مراتب مناسب‌تر است.

 

تفاوت ماشین با پلاک گذر موقت و پلاک منطقه آزاد

گاهی اوقات افراد ماشین‌های گذر موقت و پلاک منطقه آزاد را با هم اشتباه می‌گیرند؛ اما این دو کاملاً با هم تفاوت دارند. اگر دقت کرده باشید پس از خرید ماشین صفر کیلومتر از کارخانه یا وارد کردن یک خودروی جدید تا وقتی که بتوانید پروسه پلاک گذاری آن را کامل کنید، ممکن است مدت زمانی طول بکشد. در این مواقع خودرو با پلاک گذر موقت در جاده‌ها تردد می‌کند و تا این پلاک تا زمان مشخصی و حدود سه ماه فرصت دارد تا به پلاک ملی دائم تبدیل شود.

اما پلاک منطقه آزاد می‌تواند به صورت دائم روی خودرو بماند، ولی استفاده از آن بر اساس شرایط سازمان منطقه آزاد است و نمی‌توان خودرو را به صورت آزادانه و تمام وقت در جاده‌های معمول مورد استفاده قرار داد. تفاوت عمده بین این دو پلاک وجود دارد و پلاک گذر موقت مربوط به جاده‌های درون کشور است ولی پلاک منطقه آزاد شامل بخش‌های خاصی است که جزو مناطق آزاد محسوب می‌شوند.

افرادی که قصد دارند برای مدت محدودی در کشور بمانند، مانند سفیران دیگر کشورها یا تاجران و غیره می‌توانند با پلاک گذر موقت برای مدتی محدود از خودروی خود استفاده کنند. برخی افراد هنگام ورود به کشور، خودروی خود را نیز وارد می‌کنند و با پلاک موقت از آن استفاده می‌کنند. همچنین خودروهای پلاک مناطق آزاد نیز هنگامی که در مرخصی هستند و می‌توانند از مناطق آزاد خارج شوند، پلاک گذر موقت به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

قیمت ماشین منطقه آزاد انزلی و سایر مناطق آزاد

همان‌طور که گفته شد قیمت ماشین منطقه آزاد انزلی، قشم، کیش و غیره  با مناطق دیگر متفاوت است. این مسئله کاملاً بسته به هزینه گمرکی است که خودرو برای ورود به کشور می‌تواند داشته باشد. آنچه سبب کاهش قیمت در مناطق آزاد می‌شود، به همین علت است؛ زیرا در این مناطق نیازی به پرداخت این هزینه‌ها نیست و با هزینه بسیار کمتری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت خودرو در مناطق آزاد بسته به مدل خودرویی که قصد خرید آن را دارید متفاوت است. خودروهای خارجی نیز کیفیت‌های متفاوتی دارند و همین امر نیز سبب قیمت‌گذاری مختلفی بر روی آن‌ها می‌شود. البته خودروهایی که در مناطق آزاد خریداری می‌شوند باید استانداردهای لازم را داشته باشند. در گذشته ممنوعیت‌هایی برای خرید خودروهای مدل پایین برای مناطق آزاد وجود داشت، ولی در حال حاضر مشکلی برای خرید خودروهای خارجی مدل پایین و حتی دست‌دوم نیز وجود ندارد.

به طور کلی مناطق آزاد از هزینه‌هایی مانند عوارض، گمرک و مالیات معاف هستند و همین امر سبب شده تا صادرات و واردات در آن‌ها راحت‌تر صورت گیرد. همچنین خرید خودروی خارجی نیز در مناطق آزاد تسهیل شود.

حتی برخی خودروها که مجوز ورود به کشور را ندارند و ممکن است به علت شرایطی مانند سوخت بالا یا عدم مطابقت با استانداردهای موجود نمی‌توانند به کشور وارد شوند، در این مناطق قابل خریداری هستند. از این رو تنوع خودروهای خارجی در منطقه آزاد انزلی و سایر مناطق آزاد بسیار بیشتر از جاده‌های داخلی کشور است.

البته با توجه موانع قانونی که برای خرید خودرو در مناطق آزاد وجود دارد، خرید خودرو در سال توسط یک شخص فقط یک بار می‌تواند انجام گیرد ولی شرکت‌های واردکننده خودرو محدودیتی در این زمینه ندارند.

موانع قانونی تردد در جاده‌های کشور با ماشین گذر موقت منطقه آزاد

با توجه به این که ماشین‌های مناطق آزاد نمی‌توانند از این محدوده خارج شوند، اما برای راحتی صاحبان این خودروها، می‌توان آن‌ها را طبق شرایطی از مناطق آزاد خارج کرد.

برای این کار ابتدا باید برای آن‌ها از سازمان‌های مناطق آزاد مرخصی موقت دریافت کرد. طبق قانون مناطق آزاد برای خودروهایی با این پلاک در هر سال فقط یک ماه می‌توان این خودروها را از مناطق آزاد خارج کرد. هنگامی که مجوزهای لازم دریافت شد و مرخصی برای این خودروهای صادر شد، می‌توان آن‌ها را با پلاک موقت که به خودرو اختصاص داده می‌شود برای مدت یک ماه از منطقه آزاد خارج کرد و در سطح کشور مورد استفاده قرار داد.

این قوانین برای کسانی که در مناطق آزاد زندگی می‌کنند گزینه خوبی است تا به راحتی خودروی خود را برای سفرهای داخل کشور مورد استفاده قرار دهند و نیازی به خرید مجدد خودرو با پلاک ملی نداشته باشند.

ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که چه تضمینی وجود دارد تا خودرو پس از خروج از منطقه آزاد و اتمام مرخصی آن، به این مناطق بازگردانده شود؟ قطعاً موانع قانونی این مسئله برای آن تدابیری نیز اندیشیده است.

معمولاً خودروهایی با این مشخصات و دارای گذر موقت، در جاده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورتی که زمان مرخصی آن‌ها تمام شده باشد، به منطقه آزاد مربوطه بازگردانده می‌شوند. همچنین در صورتی که فرد به صورت تعمدی خودرو را به منطقه آزاد برنگرداند، پس از دو مرتبه، این امتیاز از وی سلب می‌شود و از آن پس نمی‌تواند مرخصی برای خروج از مناطق آزاد دریافت کند و باید بسته به این که چندمین بار تخلف صورت گرفته است جریمه نیز برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

قوانین جدید برای زمان تردد خودروهای گذر موقت مناطق آزاد

زمان زیادی از مجوز دو ماهه تردد خودروهای برخی مناطق آزاد نگذشته است و سؤال‌های زیادی در این رابطه به وجود آمد. اداره گمرک کشور مجوز ورود دو ماهه خودروهای پلاک منطقه آزاد کیش را صادر کرد و بعد از مدتی این قانون شامل اروند نیز شد. دیگر مناطق آزاد نیز نسبت به این قانون اعتراض کردند و خواستار توسعه این قانون برای دیگر مناطق آزاد شدند.

در مورد منطقه آزاد اروند، دلیل این امر، شرایط آب و هوایی استان و ایجاد رفاه بیشتر برای افراد ساکن این مناطق بود تا در صورت آلودگی هوا و شرایط نامساعد بتوانند زمان بیشتری در سایر مناطق تردد داشته باشند. البته این سؤال هنوز هم برای منطقه آزاد کیش بدون پاسخ مانده است. مهم‌تر از آن چرا دیگر مناطق شامل این قانون نشده‌اند و هنوز هم تردد خودروهای این مناطق به صورت یک ماهه است!

از این رو بجز این دو منطقه، هنوز هم دیگر مناطق آزاد یک ماه در سال اجازه مرخصی به خودروهای خود می‌دهند ولی ممکن است در آینده این محدودیت‌ها کمتر شود.

خرید ماشین منطقه آزاد

آیا پس از خرید ماشین منطقه آزاد زمان خاصی برای پلاک ملی آن وجود دارد؟

برخی افراد تصور می‌کنند، خودروهایی با پلاک مناطق آزاد ممکن است محدودیتی از نظر زمانی داشته باشند و بعد از مدتی برای پلاک ملی آن‌ها باید اقدام کرد. بهتر است بدانید هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و اجباری برای تبدیل پلاک مناطق آزاد به پلاک ملی وجود ندارد. افرادی که اقدام به خرید خودرو با پلاک مناطق آزاد می‌کنند می‌توانند هر زمان که دوست داشتند، با پرداخت هزینه آن، خودرو را به پلاک ملی تجهیز کنند یا اصلاً آن‌ها را دارای پلاک ملی نکنند.

 

چگونه برای دریافت مرخصی ماشین گذر موقت می‌توان اقدام کرد؟

برای دریافت مرخصی ماشین‌های مناطق آزاد باید مدارکی را تحویل داد که شامل موارد زیر هستند:

  • اصل بیمه شخص ثالث و کپی آن
  • اصل کارت خودرو و تصویر آن
  • اصل کارت ملی یا مدرک شناسایی معتبر مالک خودرو یا وکیل قانونی وی
  • اصل پروانه ورود موقت دارای اعتبار
  • شناسنامه خودرو و کپی آن

سؤال دیگری که در رابطه با خودروهای مناطق آزاد ممکن است مورد توجه قرار گیرد، پرداخت هزینه برای دریافت مرخصی و تردد آن در جاده‌های خارج از محدوده این مناطق است. باید بدانید که برای دریافت مرخصی باید وجوهی را به حساب ارگان‌های مختلفی واریز کنید. این هزینه‌های هر ساله ممکن است تغییراتی داشته باشند.

 

فروش اقساطی خودرو منطقه آزاد انزلی و سایر مناطق آزاد

احتمالاً با توجه به مشکلات اقتصادی که دامن‌گیر افراد زیادی شده است، خرید خودرو در مناطق آزاد نیز ممکن است برای طیف وسیعی از مردم مشکل شده باشد؛ اما شرکت‌های واردات خودرو و نمایندگی‌های فروش سعی می‌کنند همیشه شرایط را برای خرید عموم مردم راحت‌تر کنند. از این رو فروش اقساطی خودرو منطقه آزاد انزلی این امکان را برای ساکنین این منطقه به وجود آورده است که راحت‌تر برای خرید خودرو اقدام کنند.

فروش اقساطی خودرو منطقه آزاد انزلی با شرایط ویژه انجام می‌گیرد و افراد متقاضی می‌توانند در اقساط متعددی هزینه خرید خودرو را پرداخت کنند. در این صورت مشکلی از بابت پرداخت هزینه‌ها به صورت یک جا نخواهند داشت. این شرایط سبب می‌شود تا فشار مالی به یک باره وارد نشود و افرادی که درآمد کم و مستمر دارند بتوانند خودروهای با کیفیت بالا نیز سوار شوند.

برخی تصور می‌کنند شرایط خرید و فروش این خودروها ممکن است مشکلاتی را برایشان ایجاد کند. باید دقت داشته باشید که خرید و فروش خودروهای پلاک مناطق آزاد هیچ تفاوتی با خودروهای دیگر ندارند. این پلاک قابل انتقال به دیگر است و می‌توانید هر زمان که خواستید خودروی خود را به متقاضیان خرید خودرو در این مناطق بفروشید. از این رو می‌توان به راحتی با خدمات فروش اقساطی خودرو در منطقه آزاد انزلی یا قشم و غیره، یک خودروی با کیفیت برای خود دست و پا کرد.

شرکت‌هایی که اقدام به فروش اقساطی خودرو در منطقه آزاد انزلی می‌کنند ممکن است شرایطی را برای خرید خودرو برای شما فراهم کنند که بتوانید راحت‌تر خرید خود را انجام دهید. همچنین با توجه به مبلغ پیش پرداخت، مبالغ قسط و زمان آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد.

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *