تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

چطور متوجه دستکاری کیلومتر خودرو کارکرده شویم؟

صفحه کیلومتر کارکرد ماشین یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هنگام خرید خودرو کارکرده بر قیمت آن تاثیر می‌گذارد. همه ما به دنبال خرید خودروهای کم کارکرد هستیم و تلاش می‌کنیم این نوع خودرو را پیدا کنی. متاسفانه به همین خاطر، برخی افراد متقلب در بازار حضور دارند که با دستکاری صفحه کیلومتر خودرو خود، میزان کارکرد ماشین را کاهش می‌دهند تا قیمت آن افزایش پیدا کند و راحت‌تر به فروش برسد. رخ دادن این اتفاق برای هر کسی قطعا بسیار ناخوشآیند است. همه ما می‌خواهیم که با صداقت کامل با ما برخورد کنند و این عدم صداقت نشان دهنده کلاه بردار بودن طرف معامله است. به این ترتیب شما به قسمت‌های دیگر ماشین هم شک خواهید داشت و تا آخرین لحظه‌ای که سوار ماشین هستید، نسبت به آن حس بدی دارید. کارشناسی خودرو و مشاوره خودرو به شما کمک می‌کند تا از چنین موقعیت‌هایی رهایی پیدا کنید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید از کارشناسی خودرو استفاده کنید، با همراه شما خواهیم بود تا با نکاتی نسبتا ساده، از کیلومتر حدودی خودرو آگاهی پیدا کنید. پس با ما همراه شوید و ببینید که چطور می‌توان متوجه دستکاری کردن صفحه کیلومتر خودرو شوید.

تغییر اعداد روی صفحه کیلومتر | جلوگیری از کلاه برداری

خرید خودرو کارکردهبسیاری از افرادی که قصد کلاه‌برداری دارند، با دستگاه‌های مختلف، عدد کارکرد صفحه کیلومتر را کاهش می‌دهند. به این طریق مشتری از همه جا بی خبر به دام می‌افتد و تصور می‌کند که یک خودروی کم کارکرد را خریداری کرده است. برخی از افراد که در زمینه خرید خودرو کارکرده تخصصی ندارند، این سوال را مطرح می‌کنند که اصلا مگر میزان کارکرد خودرو چه تاثیری بر خرید آن دارد؟ در پاسخ به این افراد باید گفت که یک خودرو زمانی که کم کارکرد باشد، ارزش بسیار بالاتری دارد و نشان می‌دهد که شما تا مدت‌ها نیاز به تعویض قطعات مصرفی آن نخواهید داشت. به علاوه اینکه خودروهای با کارکرد زیاد، نیاز به تعمیرات زیادی دارند و همین مساله باعث می‌شود تا افت قیمت شدیدی پیدا کنند. پس هنگام خرید خودروی کارکرده و در کارشناسی خودرو، حتما باید به میزان کارکرد واقعی آن توجه زیادی کنید.
برخی با استفاده از دستگاه دیاگ میزان کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را مشاهده می‌کنند و از این بابت آسوده خاطر هستند که کیلومتر خودرو دستکاری نشده است. اما باید بدانید که با دستکاری کیلومتر خودروهای امروزی با کیلومتر دیجیتال، عدد نشان داده شده با عدد داخل دیاگ یکسان خواهد بود و نمی‌توانید از این طریق به نتیجه برسید و باید از روش‌های غیر مستقیم برای این کار استفاده کنید.

داخل کابین خودرو

یکی از روش‌هایی که می‌توانید به وسیله آن کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را مشخص کنید، بررسی وضعیت داخل کابین خودرو خواهد بود. معمولا کسانی که اقدام به کم کردن کیلومتر خودرو می‌کنند، آن را به طرز شدیدی کاهش می‌دهند. به عنوان مثال یک خودرو با کارکرد بالای ۱۰۰ هزار کیلومتر را به زیر ۲۰ هزار کیلومتر کاهش می‌دهند. زیرا اگر اینطور نباشد، اصلا منطقی نیست که این همه زحمت را به جان خود بخرند. اما اگر کمی دقیق و ریز بین باشید، می‌توانید تفاوت استهلاک داخل کابین یک خودروی ۲۰ هزار کار را با خودروی ۱۰۰ هزار کار مشاهده کنید.

فرمان و دست دنده

فرمان و دست دنده جزء قسمت‌هایی از خودرو محسوب می‌شوند که همیشه در تماس با دست هستند. این یعنی زمانی که خودروی شما در حال حرکت باشد، حتما دست‌تان با این دو بخش تماس خواهد داشت. به همین خاطر خواسته یا ناخواسته این قطعه پس از مرور زمان مستهلک شده و دچار پارگی یا پوسیدگی می‌شود. معمولا فرمان و دست دنده وسایل ماشین‌های کم کارد اصلا دچار ساییدگی، پارگی یا پوسیدگی نشده‌اند. پس اگر مالک یک خودرو مدعی باشد که ماشین او کارکرد بسیار کمی دارد، اصلا نباید فرمان و دست دنده فرسوده شده باشد. خوشبختانه با وجود ایربگ، تعویض فرمان بسیار گران است و نمی‌توانند آن را تعویض کنند.

صندلی، کنسول و رودری

یکی دیگر از قسمت‌هایی که در خودروهای قدیمی حتما مستهلک می‌شود، صندلی، کنسول وسط و رودری‌ها هستند. یک ماشین کم کارکرد قطعا صندلی‌های بسیار سالمی دارد و هنوز هم همان حالت صفر کیلومتر کارخانه را دارد. صندلی‌ها به این سادگی فرورفته و نرم نمی‌شوند. همچنین روکش فابریک آنها آسیب نمی‌بیند. در ضمن کنسول وسط نیز به سرعت دچار ساییدگی می‌شود و این در مورد خودروهای کم کارکرد صدق نمی‌کند. پس حتما به ساییدگی و کهنگی این قطعات دقت کنید.

نوشته‌های چاپ شده

داخل کابین خودروها نوشته‌های چاپ شده زیادی وجود دارند. این نوشته‌ها معمولا پس از گذشت مدتی محو می‌شوند. معمولا این مساله در مدت کوتاه رخ نمی‌دهد و تنها نوشته‌های چاپ شده داخل کابین خودروهایی با کارکرد بالا از بین می‌روند. پس اگر نوشته‌های روی شیشه بالا بر، روی اینترفیس، کنار مانیتور یا سیستم تهویه یک خودروی کم کارکرد پاک شده‌اند، باید به دستکاری کیلومتر آن شک کرد.

دیسک چرخ

دیسک چرخ خودرو معمولا پس از حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر دچار ساییدگی شده و به اصطلاح لبه می‌دهد. این مساله در مورد خودروهای کم کارکرد اصلا بروز پیدا نمی‌کند. پس حتما هنگام خرید خودروی کارکارده و کارشناسی خودرو ، به لبه دیسک چرخ دقت کنید. اگر کمی لبه داشته باشد، نشان می‌دهد که خودرو دارای کیلومتر دستکاری شده است.

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
چگونه از سلامت بدنه و سلامت موتور خودرو در هنگام خرید اطمینان حاصل کنیم؟
چه لنت ترمزی خریداری کنیم؟
مپینگ چیست و چطور باعث بالا رفتن سرعت و شتاب خودروی شما می‌شود؟

 

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *