تاریخ امروزچهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
افزایش عمر خودرو

چطور عمر خودرو را افزایش دهیم؟و استهلاک خودرو را کاهش دهیم.

این روزها افزایش قیمت دلار و همچنین ممنوعیت واردات قطعات یدکی خودرو، باعث افزایش شدید هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو شده است. به همین خاطر شاید برای شما هم پیش آمده که دیگر نمی‌توانید مثل سابق از پس هزینه‌های خودروی خود بر بیایید. از این رو، حفظ سلامت خودرو و بالا بردن عمر تبدیل به یک موضوع بسیار مهم شده است. برای بالا بردن عمر خودرو خود، باید بدانید که چطور می‌توانید استهلاک خودرو را کاهش دهید. با کاهش استهلاک خودرو، قطعات عملکرد بهتری خواهند داشت و طول عمر آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.پس بهترین راه برای کاهش هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری خودرو، کاهش اسهتلاک قطعات است. اگر شما نیز به دنبال راهی برای کاهش استهلاک خودرو خود هستید، با ما همراه شوید تا همه چیز را در این رابطه بدانید.

بالا بردن طول عمر خودرو و کاهش استهلاک خودرو با روش‌هایی بسیار ساده

در این جا قصد داریم تا روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که با کمک آنها می‌توانید استهلاک خودروی خود را به شدت کاهش دهید و باعث افزایش طول عمر آن شوید. به کار گیری این روش‌ها بسیار ساده است و شما می‌توانید با کمی تمرین، به آنها عادت کنید. پس با ما همراه شوید تا دیگر هزینه‌های زیادی را برای تعمیر و نگهداری خودرو خود نپردازید.

رفتار پشت ترافیک استهلاک خودرو را کاهش میدهد.

یکی از مهم‌ترین عواملی که به خودروی شما آسیب وارد می‌کند و عمر خودرو  را کاهش می‌دهد، ترافیک است. در ترافیک آسیب زیادی به خودروها وارد خواهد شد. به همین خاطر باید بدانید که چطور این آسیب را کاهش دهید. مهم‌ترین مشکلی در ترافیک‌های نسبتا سنگین ایجاد می‌شود، نیم کلاچ‌های دائمی است. بسیاری از رانندگان به خاطر اینکه یک دقیقه دیگر ممکن است مجدد حرکت کنند، پای خود را بر روی کلاچ نگه می‌دارند. باید بدانید که گرفتن بی مورد کلاچ در حین ترافیک و زمانی که خودرو بی حرکت است، آسیب زیادی به گیربکس و دیسک و صفحه وارد می‌کند. به این طریق لنت صفحه کلاچ به سرعت کاهش پیدا می‌کند و استهلاک آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پس در ترافیک حتما خودرو را خلاص کرده و پای خود را از کلاچ بردارید. حتی با فشار جزئی در حالت خلاص، دیسک و صفحه با هم درگیر می‌شوند و استهلاک قطعات را افزایش می‌دهند.
اگر گیربکس خودروی شما اتوماتیک است، باید در ترافیک‌های سنگین و مواقعی که توقف زیاد دارید، دنده را به حالت خلاص قرار دهید. قرار دادن دنده در حالت D، باعث بالا رفتن استهلاک خودروی شما می‌شود. همچنین در حین ترافیک بهتر است تحمل کنید که کمی فاصله از خودروی جلویی زیاد شود و سپس حرکت کنید. حرکت و ترمز پشت هم، عمر خودرو را شدیدا کاهش می‌دهد.

عبور از سرعت‌گیر عمر خودرو را کاهش میدهد!

عبور از سرعت گیر
سرعت‌گیر‌ها یکی از مواردی هستند که همه رانندگان از آن تنفر دارند. سرعت‌گیرها برای کاهش سرعت طراحی شده‌اند اما به زیربندی و فنربندی خودرو آسیب زیادی وارد می‌کنند. شما به ناچار باید از روی این سرعت‌گیرها عبور کنید. متاسفانه اکثر سرعت‌گیر‌های ایران استاندارد نیستند و می‌توانند آسیبی جدی به کمک فنر خودرو وارد نمایند. از طرفی شما مجبور هستید که از بارها و بارها از روی این سرعت‌گیرها عبور کنید. پس برای کاهش آسیب‌های احتمالی، بهتر است در درجه اول شدیدا سرعت خود را کم کنید. کم کردن سرعت، شوک وارد شده به کمک فنر‌ها و قطعات جلوبندی را کاهش می‌دهد.
از طرف دیگر به یاد داشته باشید که اصلا هنگام عبور از سرعت‌گیر، پای خود را بر روی ترمز قرار ندهید. این کار فشار چندین برابری را به خودروی شما وارد می‌کند و علاوه بر زیربندی و فنربندی، سیستم ترمز و دیسک چرخ را نیز درگیر خواهد کرد.

رعایت سرعت مطمئنه و تعویض به موقع دنده‌ها از استهلاک خودرو میکاهد.

آیا تا به حال به عقربه دور موتور دقت کرده‌اید؟ این عقربه روی اعداد یک تا ۹ حرکت می‌کند. اما هر کدام از این اعداد، نشان دهنده میزان دور موتور در هر دقیقه هستند. یعنی زمانی که دور موتور شما عدد ۵ را نشان می‌دهد، موتور شما ۵۰۰۰ دور در قیقه حرکت می‌کند. حال تصور کنید که این حرکت چقدر می‌تواند سریع باشد و چه گرمای زیادی را تولید کند. با بالا بردن سرعت و عدم تعویض به موقع دنده، موتور به شدت گرم شده و استهلاک خودروی شما شدیدا افزایش پیدا می‌کند. پس برای کاهش استهلاک خودرو و افزایش طول عمر آن، بهتر است حتما بین سرعت ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنید و دنده‌های خود را بین دور موتور چهار تا پنج عوض کنید.

رانندگی یکنواخت

یکی از اصولی که برای بالا بردن طول عمر خودرو اکیدا توصیه می‌شود، رانندگی یکنواخت است. رانندگی شما باید یکنواخت باشد و از شتاب‌گیری‌های ناگهانی و ترمز‌های شدید خودداری کنید. افزایش شتاب ناگهانی و ترمز‌های متعدد باعث افزایش شدید استهلاک قطعات خودرو می‌شود. با این کار واشر سرسیلندر، پیستون، شاتون، لنت، دیسک و صفحه و دیسک چرخ شما شدیدا مستهلک می‌شوند. پس برای افزایش طول عمر خودروی خود، یکنواخت رانندگی کنید و برای کاهش سرعت، به جای ترمز، پای خود را از روی پدال گاز بردارید.
روش‌های مختلفی برای افزایش طول عمر خودر و کاهش استهلاک خودرو وجود دارند. این‌ها تنها اصولی هستند که باید برای بهبود کیفیت رانندگی و افزایش عمر قطعات خود از آنها کمک بگیرید.
به نظر شما چه اصول دیگری به افزایش طول عمر ماشین کمک می‌کند؟

خوانندگان این مطلب، مطالب زیر را هم خوانده‌اند:
واشر سرسیلندر چیست و چرا می‌سوزد؟
چگونه از سلامت بدنه و سلامت موتور خودرو در هنگام خرید اطمینان حاصل کنیم؟
انواع شمع خودرو و کاربرد آنها

https://www.quickanddirtytips.com

اشتراک‌گذاری

مطالب این وب سایت توسط آژانس تخصصی فرامحتوا تهیه و تولید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *